Co robi logistyk, czyli praca w logistyce w praktyce

Już od wielu lat uważa się, że logistyka to branża przyszłości. Prężnie rozwijający się rynek, coraz większe potrzeby konsumentów oraz rozwój branży e-commerce sprawiły, że coraz więcej ludzi decyduje się na karierę w logistyce. Warto dowiedzieć się co robi logistyk, z jakimi problemami się mierzy i kto nim może zostać?

Na czym polega praca w logistyce?

Logistyka jest bardzo mocno związana z planowaniem przepływu towarów, a czasami usług. Logistyka może dotyczyć również planowania produkcji, mieć związek z organizacją transportu lub z kontrolowaniem stanu zapasów na magazynach. Wszystkie procesy, które dotyczą zarządzania wyrobami, mają na celu przewidzieć i zaspokoić popyt na rynku. Jak widać, logistyka to dość skomplikowane zagadnienie, które wymaga od osób zajmujących się nią dużej wiedzy oraz elastyczności i współpracy z innymi działami. W praktyce logistykę dzieli się na wiele różnych obszarów, które obejmują najważniejsze zadania i zagadnienia, np. logistyka transportu, logistyka dystrybucji lub produkcji.

Logistyka dystrybucji – magazyn oraz samochody ciężarowe widziane z lotu ptaka

Logistyk – co robi w pracy?

Praca w logistyce może różnić się w zależności od profilu firmy lub od działu, w którym się pracuje. Głównym zadaniem logistyka jest zarządzanie i kontrolowanie procesów, które dotyczą produkcji, zamówień, gromadzenia zapasów magazynowych lub półproduktów potrzebnych do wytwarzania dóbr. Logistyk musi umieć oszacować popyt na dany produkt, a wiedza ta jest niezbędna do kontrolowania stanu magazynu i zapasu surowców pod produkcję.

Logistyk może również być odpowiedzialny za kontakt z dostawcami, z partnerami biznesowymi, ale też z innymi działami w firmie. Może zarządzać obrotem opakowań, rozpatrywać reklamacje, zajmować się projektami lub pozyskiwaniem nowych klientów. Dzięki pracy logistyków łańcuch logistyczny jest ekonomiczny i nieprzerwany, a produkt trafia do odbiorcy na czas.

Praca w logistyce jest ściśle związana z transportem oraz z zarządzaniem flotą samochodową. Logistyk poszukuje kursów, planuje trasy, optymalizuje przejazdy samochodów oraz zarządza zamówieniami klientów.

Odpowiadając na pytanie, czym zajmuje się logistyk w pracy, należy wziąć pod uwagę profil działania danej firmy. Inaczej będą wyglądać czynności wykonywane przez logistyków pracujących w magazynie, a inaczej przez osoby zatrudnione w firmie kurierskiej.

Ile zarabia logistyk?

Zarobki w logistyce są bardzo zróżnicowane. Zależą w głównej mierze od branży, miejsca zamieszkania oraz od doświadczenia pracownika i od stażu jego pracy, a także od tego, co robi logistyk w danej firmie.

Inżynier logistyki, czyli osoba po studiach logistycznych, zazwyczaj zarabia więcej niż technik. Większymi zarobkami mogą pochwalić się również osoby, które mają dodatkowe umiejętności, np. znajomość języków obcych, dodatkowych programów i narzędzi. Mniej zarabiają asystenci i specjaliści, więcej kierownicy oraz dyrektorzy.

Kto może zostać logistykiem?

Praca w logistyce stała się atrakcyjnym zajęciem dla wielu młodych ludzi, którzy już na etapie szkoły średniej podejmują pierwsze decyzje o swojej karierze. Obecnie w Polsce spotkać można niejedno technikum, które kształci przyszłych logistyków.

Logistyk powinien mieć umiejętności planowania, zarządzania sobą w czasie oraz musi być odporny na stres. Przyda się również umiejętność logicznego myślenia, dlatego na studiach logistycznych nauki ścisłe są codziennością. Wielu logistyków może pochwalić się zdolnością analitycznego myślenia, co jest bardzo przydatne na tym stanowisku.

Absolwent po zakończeniu edukacji zdaje egzamin, po którym uzyskuje tytuł technika logistyka. W czasie edukacji w szkole średniej uczeń musi odbyć praktyki zawodowe. Dobrze dobrane miejsce praktyk będzie świetnym sposobem na zapoznanie się z logistyką od jej praktycznej strony. Co robi logistyk na praktykach?

Logistyk – co robi na praktykach?

Logistyk odbywający swoje pierwsze praktyki ma szanse poznać wszystkie procesy, które niezbędne są do funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Wśród popularnych miejsc odbywania praktyk wymienia się magazyny, firmy produkcyjne, firmy spedycyjne i kurierskie, a nawet sklepy internetowe.

Logistyk na praktykach – młoda, uśmiechnięta kobieta w magazynie pomiędzy regałami

Celem praktyk dla logistyka jest aktualizacja i poszerzenie wiedzy zdobytej w szkole, ale to też znakomity sposób na poznanie wielu nowoczesnych systemów informatycznych, programów magazynowych i księgowych, które wykorzystywane są w logistyce na co dzień. Technik ma również okazję zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie zarządzania zapasami, produkcją lub flotą samochodową. Zdobyte doświadczenie pomoże usystematyzować wiedzę pozyskaną na zajęciach, a wszystkie nowinki, z którymi uczeń miał okazję się zapoznać, mogą pomóc mu w przyszłości, w swojej pierwszej pracy.

Odpowiadając na pytanie, co robi logistyk na praktykach, należy podkreślić, że zakres jego obowiązków może zależeć również od długości trwania praktyk. Praktyki na studiach są zwykle dłuższe niż te, które odbywają uczniowie szkół średnich.

A czym zajmuje się logistyk w firmie kurierskiej?

Logistycy zatrudnieni w firmach kurierskich mają ręce pełne pracy, a związane jest to ze specyfiką tej branży. Na szczęście w pracy pomagają liczne narzędzia informatyczne, takie jak aplikacje, programy oraz systemy komputerowe. Praca jest odpowiedzialna, często przydaje się umiejętność pracy pod presją czasu. Co robi logistyk w firmie kurierskiej?

Dwóch młodych mężczyzn podczas rozmowy w pracy

W firmach kurierskich zazwyczaj pracują koordynatorzy oraz dyspozytorzy – zakres ich odpowiedzialności to głównie planowanie tras oraz ustalanie harmonogramów. Praca w magazynach kurierskich wygląda nieco inaczej. Do magazynów trafiają przesyłki z punktów nadawczych, gdzie odbywa się ich rozładunek, sortowanie oraz załadunek. Koordynatorzy oraz magazynierzy czuwają nad poprawnością procesów oraz nad ich wydajnością, dzięki temu paczka trafia do klienta w jak najkrótszym czasie.

Doskonała współpraca logistyków z kurierami daje najlepsze efekty – widać to w szybkości dostarczanej przesyłki oraz w ilościach reklamacji zgłaszanych przez klientów. Jako broker kurierski AlleKurier współpracujemy z największymi firmami kurierskimi, dlatego wiemy dobrze, co wpływa na zadowolenie naszego klienta. Wybierając nasze usługi, otrzymujesz nie tylko atrakcyjną cenę, ale również gwarancję, że Twoja przesyłka trafi w odpowiednie ręce. Nad Twoim zleceniem będzie czuwać sztab wyspecjalizowanych osób, które znają się na zarządzaniu, logistyce oraz na transporcie.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto