DPD czy UPS?

Wiele osób zastanawia się, którą firmę kurierską wybrać - DPD czy UPS. Powierzenie przewoźnikowi przesyłek kurierskich, w szczególności firmowych, to duże zaufanie. Chcemy mieć zatem pewność, że zostały oddane w dobre ręce. W dzisiejszym artykule pochylimy się nad ofertą obu firm – jej zakresem, wysokością cen, obszarem działania przewoźników czy czasem dostarczania paczek. Dowiedz się, co wybrać DPD czy UPS?

Badania jakości  i raport o stanie rynku pocztowego z 2021 roku

W badaniach jakości oraz raporcie o stanie rynku pocztowego z 2021 roku stwierdzono, że rynek przesyłek kurierskich stale rośnie i wciąż będzie odnotowywał coraz większe przychody. W przypadku DPD dominuje obrót krajowy paczkami, natomiast kurier UPS prężnie rozwija się również na rynkach zagranicznych – warto wziąć to pod uwagę w zależności od tego, którymi przesyłkami częściej operujemy. W ocenie związanej z obsługą dostawy oraz szerokością oferty DPD znalazło się w TOP 3 firm kurierskich. Kurier DPD zaczął zdobywać rosnącą popularność w ostatnich latach, natomiast UPS ma stabilną pozycję na rynku, która wypracowywana była przez lata.

dpd czy ups

Czy zwracać uwagę na cenę wysyłki?

Oczywiście nawet najlepsza jakość usług w bardzo wysokiej cenie zapewne nie zostanie wybrana przez konsumentów. Kryterium to funkcjonuje zatem, ale w pewnych granicach związanych z akceptowanymi przez klientów widełkami cenowymi. Cena jest zależna od wytycznych przewoźnika dotyczących konkretnej paczki. Często przesyłka o wadze do 2 kg będzie kosztowała mniej w jednej firmie, niż w drugiej, ale gdyby dodać do niej kolejne 3 kg lub niestandardowy wymiar – tendencja może się natychmiastowo odwrócić. W celu szybkiego sprawdzenia, czy cena nam odpowiada, warto posłużyć się porównywarką ofert.

dpd czy ups - co wybrać?

Usługi w DPD i podstawowe informacje o firmie

W DPD wysłanie standardowej przesyłki kurierskiej może być około 2 złote tańsze, niż w przypadku UPS. Darmowe ubezpieczenie w DPD możemy otrzymać od tysiąca złotych wzwyż – w innym przypadku, jeżeli chcemy dodatkowo ubezpieczyć paczkę, będzie trzeba zrobić to odpłatnie. Firma w większości przypadków prognozuje, że dostarcza przesyłkę już w ciągu 1 dnia roboczego. Bardzo pomocnym drobiazgiem, znajdującym się w jej ofercie, jest możliwość dostarczania przesyłek w soboty – pomimo tego, że za taką możliwość trzeba dodatkowo zapłacić, wiele osób chętnie z niej korzysta. DPD posiada znacznie większą ilość pozytywnych opinii od klientów, niż UPS, pomimo tego, że firma jest mniejsza.

Dane o marce i szerokość oferty UPS

W UPS przesyłki są nieco droższe, niż w DPD, jednak mogą zostać dostarczone w dużo większą ilość miejsc na świecie. UPS odnotowuje większe przychody od DPD oraz zatrudnia o wiele więcej pracowników. Podobnie jak DPD deklaruje, że może dostarczyć przesyłkę już w 1 dzień roboczy. Darmowe ubezpieczenie uzyskujemy w przypadku zamówienia nawet za 3 razy mniejszą ilość środków niż w DPD. Firma nie daje możliwości dostarczania paczek w weekendy, nawet odpłatnie.

Opinie klientów o DPD i UPS

Najbardziej pozytywnie w przypadku UPS oceniana jest jakość usługi, jednak DPD wyprzedza markę pod wpływem szybkości dostawy, pomimo tego, że deklarowany czas dostarczenia większości przesyłek jest bardzo zbliżony w przypadku obu firm. Niezależnie od marki – DPD czy UPS, obie były oceniane pozytywnie pod względem ogólnego zadowolenia z usługi w porównaniu do innych firm kurierskich. UPS oferuje narzędzia do wygodnego sterowania panelem obsługi klienta, natomiast DPD ma nieco bardziej rozbudowaną ofertę dla firm. Zarówno jeden, jak i drugi przewoźnik oferuje powiadomienia mailowe lub za pośrednictwem wiadomości sms.

Jeśli decydujemy się na wysłanie pojedynczej paczki i nie robimy tego zbyt często, właściwie różnica pomiędzy tymi dwiema markami będzie zapewne nieodczuwalna – pod warunkiem że nie będziemy wybierać najbardziej newralgicznych okresów w ciągu roku na wysyłkę. Jeżeli jednak prowadzimy firmę i zastanawiamy się, czy DPD, czy UPS będzie lepszy to warto porównać oddzielnie parametry, na których najbardziej nam zależy.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki