Firma kurierska czy broker - kogo wybrać?

Jeżeli ktoś choć raz wysyłał paczkę z pewnością miał podobne dylematy - jaką firmę kurierską wybrać, ile to może kosztować, zamówić kuriera bezpośrednio w firmie kurierskiej czy skorzystać z firmy brokerskiej. To samo dotyczy również przedsiębiorców. Postaram się przedstawić pozytywne i negatywne aspekty tychże wyborów. Kurier czy broker? Sprawdź co wybrać!

Jakie są różnice?

Jednym z ważniejszych kryteriów jest oczywiście cena. Tani kurier i zarazem solidny to podstawa wyboru. I tutaj już sytuacja jest złożona. Bo teoretycznie każdy stwierdzi, że najkorzystniejszą opcją będzie zawsze zamówienie usługi u źródła. Przecież jak to w handlu - zamawianie u "producenta" jest zazwyczaj najkorzystniejsze. I już w tym wypadku możemy się pomylić. Otóż ceny w firmach kurierskich mogą być wyższe, niż zamawiając identyczną opcję u pośrednika. Dlaczego tak się dzieje? Broker kurierski ma podpisane umowy z firmami kurierskimi, realizuje dużą ilość zleceń i dzięki czemu ma wynegocjowane niższe stawki z przewoźnikami. Stąd też mogą zaproponować lepsze warunki cenowe swoim Klientom, a przesyłki kurierskie będą i tak realizowane za pośrednictwem danego przewoźnika. Dotyczy to w większej mierze osób prywatnych ale może się okazać, że firmy również otrzymają korzystniejszą cenę. Zależeć to będzie od ilości wysyłanych paczek w miesiącu.

Oczywiście przedsiębiorcy mogą podpisać umowę z daną firmą kurierską, ale jeżeli się z niej nie wywiążą mogą mieć nałożoną karę i zapłacą nie za faktyczną ilość zrealizowanych paczek a zawsze tyle, ile jest zadeklarowane w umowie. Mając okresowe spadki i wzrosty sprzedaży, może w rezultacie okazać się to nie rentowne. Firmy brokerskie nie wymagają deklaracji. Zamawia się kuriera tylko wówczas, gdy zachodzi taka potrzeba. Warto rozważyć te aspekty, dopytać o warunki w różnych opcjach. Szczególnie przy przesyłkach międzynarodowych różnice cenowe mogą być kolosalne.

W tabeli przedstawiłam różnice cenowe pomiędzy usługami realizowanymi za pośrednictwem brokera AlleKurier, oraz przy zamówieniu takiej samej usługi bezpośrednio w firmie UPS. Cena dotyczyła paczki o wadze 10 kg i wymiarach 40/40/40 cm. Wybrane opcje były identyczne pod względem czasu doręczenia w poszczególnych krajach. Zamówienie bez podpisywania umowy z doręczeniem pod te same adresy prywatne. Wycena z dnia 4.10.2015.

Źródła:

https://wwwapps.ups.com/ctc/request?loc=pl_PL&WT.svl=SubNav

firma kurierska czy broker

Tabela 1. Porównanie cen brutto za transport.

Warto nadmienić, że jeżeli nie do końca zależy nam na czasie transportu i skupimy się na cenie, to różnice mogą być jeszcze większe. I tutaj taką samą paczkę można np. do Niemiec wysłać za 52 zł brutto, co przedstawiłam na rysunku poniżej. Czas doręczenia to w tym wypadku 2- 6 dni roboczych, a nie jak w przypadku UPS-u 1-3 dni.

ile kosztuje kurier do Niemiec

Rysunek 1. Porównanie cen paczek do Niemiec w usłudze firmy brokerskiej.

Usługi niestandardowe

Kolejną kwestią, która jest powiązana również z ceną są usługi dodatkowe. Firmy kurierskie mają ich sporo. Wysłanie paczki niestandardowej, za pobraniem, z doręczeniem w sobotę czy w jeden dzień roboczy to tylko część z nich. Cena za takie usługi jest oczywiście wyższa. I tutaj pojawia się kolejny argument przemawiający za firmą brokerską. Zazwyczaj brokerzy dają możliwość wyboru różnych firm kurierskich. Dlatego w zależności od potrzeby można zamawiać kuriera X dla przesyłki bez pobrania, a następnym razem już Y ponieważ on nie dolicza dopłat za pobranie. Rozszerzając również ten wątek - ile trwa zwrot pobrania? Mając podpisaną umowę jest to zazwyczaj od 5 do nawet 14 dni w zależności od firmy. Wszyscy zdają sobie sprawę jak ważny jest szybki przepływ gotówki. Im szybciej dokonany jest zwrot, tym szybciej można będzie zainwestować te pieniądze w następne produkty, innowacje czy rozwój. Bardzo często firmy brokerskie mają w swoich propozycjach przyspieszenie zwrotu pobrania - nawet do jednego dnia po doręczeniu przesyłki.

W jaki sposób składa się zlecenia?

Wygoda w składaniu zleceń to kolejny powód do rozważań. Jak zamówić kuriera? W firmach kurierskich można to zrobić telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej. List przewozowy wydrukować samodzielnie lub zamówić jego przywiezienie. Płatność uiścić kurierowi lub w przypadku umowy z rozliczeniem odroczonym. Tutaj firmy brokerskie mają ograniczone pole manewru. Zazwyczaj zlecenia składa się przez stronę internetową, płatność trzeba zrealizować od razu, a dokument przewozowy trzeba wydrukować samodzielnie. Dla osób mających drukarkę i dostęp do bankowości internetowej to żaden problem.

Reklamacje przesyłek kurierskich

Niestety nasz świat nie jest idealny. Usługi firm kurierskich też nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. W każdej firmie bez wyjątku zdarzają się opóźnienia w doręczeniu, uszkodzenia paczek czy nawet ich zaginięcia. Co wtedy zrobić? Korzystając z usług bezpośrednio w firmie kurierskiej składa się reklamacje według stałej procedury. Jeżeli jest rozpatrzona pozytywnie otrzymujemy zwrot za wartość paczki (w przypadku uszkodzenia lub zaginięcia) oraz zwrot za transport. Kropka. W usługach brokerskich może być to nieco bardziej skomplikowane, bo każda z firm kurierskich ma inne procedury. Czasem całą reklamację należy złożyć u pośrednika, czasem tylko część – dotyczącą zwrotu za transport. O odszkodowanie związane ze zwrotem wartości przesyłki należy wówczas ubiegać się u właściwego przewoźnika. Gdy przydarzy się nam taka przykra niespodzianka pierwszym krokiem powinien być kontakt z brokerem aby później po miesiącu oczekiwania na decyzję nie przyszła ona odmowna ze względu na to, że nie jest się stroną. Cały proces jest więc wtedy wydłużony. Może nie jest to bardzo istotny problem, ale dla osób i tak już sfrustrowanych zaistniałą sytuacją może dodatkowo podnieść ciśnienie. Należy od razu dopytać się o właściwą procedurę. Unikniemy wówczas niepotrzebnych nerwów.

Podsumowanie - co wybrać?

Reasumując warto rozpatrzeć wszelkie za i przeciw zanim zdecydujemy się na wybór - firma kurierska czy brokerska. W transporcie krajowym dla osób, które mają ograniczony dostęp do funkcjonalności internetowej wyborem pewnie będzie droższa ale łatwiejsza forma składania zamówienia. Jednak zakładając, że większość społeczeństwa aktywnie funkcjonuje w dobie Internetu szczerze polecam usługi brokerów. Szczególnie w przesyłkach międzynarodowych, gdzie różnica jest tak duża warto wypełnić formularz internetowy i wydrukować list. Takie rozwiązanie proponuję również firmom, które mają podpisaną umowę na przesyłki krajowe ale sporadycznie zdarza im się Klient zagraniczny.

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto