• AlleKurier
  • Blog
  • Korporacja kurierska - jak dziś wyglądają firmy kurierskie

Korporacja kurierska - jak dziś wyglądają firmy kurierskie

Firmy kurierskie święcą obecnie prawdziwe triumfy na wszystkich rynkach światowych. Wynika to z ogromnego zapotrzebowania na usługi tego rodzaju. W dodatku niewydolność narodowych systemów pocztowych oraz ich opieszałość pozwała na intensywny rozwój korporacji kurierskich, który odbywa się dosłownie z dnia na dzień. Jednak rozwój firm kurierskich to nie efekt kilku lub kilkunastu ostatnich lat. Największe firmy an rynku działają od kilkudziesięciu lat, a najstarsze z nich rozpoczęły działalność już ponad sto lat temu. Oto jak korporacja kurierska rozwijała się na przestrzeni lat.

Początki firm kurierskich

Najstarsza korporacja kurierska na świecie rozpoczęła swoją działalność w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. Wówczas usługi kurierskie wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiaj. Polegały one na dostarczaniu dokumentów, paczek, posiłków, bagaży i korespondencji. Zazwyczaj kurierzy byli na usługach firm, a nie osób prywatnych. Mieli być szybką alternatywą dla usług pocztowych. Zazwyczaj działali na terenie jednego miasta i jego okolic. Zatem należy doszukiwać się początków firm kurierskich w małych firmach lokalnych. Towary i korespondencja były dostarczane na piechotę lub rowerem. Wówczas nikt jeszcze nie zdawał sobie sprawy, do jakich rozmiarów urosną świadczone usługi. Jednak już wtedy właściciele korporacji kurierskich zastanawiali się, jak zoptymalizować sposób pracy kurierów. Początek XX wieku to nie tylko powstawanie firm kurierskich, ale także wprowadzanie pierwszych standardów dotyczących jakości obsługi klienta, czasu dostawy, optymalizacji transportu.

Czas na zmiany

Stare przysłowie mówi, że „Potrzeba jest matką wynalazków". Podobnie sytuacja wygląda z działaniem firm kurierskich. To, jak wygląda współczesna korporacja kurierska, ma swoje korzenie w początkach XX wieku. Niektóre istniejące do dziś firmy swoje pierwsze standardy dotyczące np. uprzejmości wobec klienta, wdrażały już wtedy.

Samochody, które zastąpiły rowery i piesze wędrówki, są znakowane w jeden rozpoznawalny sposób. Dzięki temu klienci znają firmę i utożsamiają się z jej usługami, z których korzystają.

Ponadto oprócz standardów, które bezpośrednio dotyczą kurierów i sprzętu, zmieniono także inne założenia. Każda firma kurierska na przestrzeni lat wprowadziła sortowanie paczek ze względu na miejsce przeznaczenia. To z kolei pozwoliło na optymalizację trasy kurierów, a tym samym skrócenie czasu dostawy i możliwość dostarczenia większej ilości paczek jednego dnia. Jak łatwo zaobserwować obecnie kurierzy nie są dobierani losowo do terenu. Zazwyczaj na tym samym obszarze jeździ ten sam kurier lub ewentualnie kilku na zmianę. To pozwala na poznanie dobrze klienta oraz owocuje dobrą znajomością terenu.

W wyścigu o jakość

Usługi kurierskie wiążą się nie tylko z szybkością, ale jakością. Wiele osób uważa, że są to rzeczy, których nie da się połączyć. Jednak niejedna korporacja kurierska pracuje obecnie na to, aby te dwa aspekty mogły istnieć obok siebie, a co więcej, aby były codziennym elementem działania każdej osoby pracującej w danej korporacji kurierskiej. Firmy starają się realizować to poprzez wdrażanie nowych rozwiązań. Podstawą tej zasady jest z pewnością sprawny i efektywny system informatyczny. Łączy on w jedną sieć wszystkie paczki, kurierów, dyspozytorów i klientów. Dzięki temu możliwe jest tzw. „śledzenie” swojej paczki przez klienta. Dodatkowo gwarantuje to porządek we wewnętrznym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. W znacznym stopniu pomaga to także w usystematyzowaniu kolejności doręczania paczek, optymalizacji tras itp. Sprawnie funkcjonujący system informatyczny jest także gwarancją efektywnej kontroli nad polityką zwrotów, reklamacji i niedoręczonych przesyłek. Jak wiadomo, jest to podstawowy element usług wysokiej jakości. W końcu największą sztuką jest pozytywne zakończenie sprawy właśnie z tym niezadowolonym klientem.

Korporacje kurierskie dzisiaj

Dziś każda korporacja kurierska ma swoje własne barwy, indywidualne metody działania oraz inne, ale podobne standardy. Obecnie każda korporacja wyposażona jest w system GPS, który pozwala na śledzenie kurierskich samochodów dostawczych w realnym czasie. Dodatkowo firmy kurierskie coraz częściej rezygnują z podpisów oraz dokumentacji papierowej na rzecz elektronicznych rozwiązań. Pozwala to na sprawne funkcjonowanie systemu oraz szybszy przepływ informacji pomiędzy bazą a znajdującym się w terenie kurierem. Warto dodać, że obecnie każda korporacja kurierska daje wgląd klientowi do swojej pracy. Za pomocą internetowych platform mona śledzić paczki oraz kontrolować czas dostawy. Standardem jest także to, że każdy stały klient ma swojego opiekuna, który służy mu pomocą w sytuacjach problemowych. Ogromną przewagę firmy kurierskie zawdzięczają także odpowiedniej flocie, w której skład wchodzą samochody dostawcze, motocykle, ale także samoloty. Tak rozwinięty system, uzupełniony o standardy jakościowe dotyczące obsługi klienta pozwala na intensywny rozkwit branży kurierskiej.

Podsumowując, pozycja na rynku, jaką posiada niejedna korporacja kurierska, jest w pełni zasłużona. Wynika to głównie z faktu, że z racji ogromnej liczby przesyłek ceny jednostkowe są bardzo przystępne. Ponadto czas dostawy jest bardzo szybki i często zamyka się w 24 h. Bardzo ważną kwestią są także obsługa klienta oraz dostęp do szczegółów dotyczących czasu dostawy. Jednak tym, co bardzo zachęca do korzystania z usług korporacji kurierskiej, jest standaryzacja, dzięki której klient wie, czego może się spodziewać oraz wysoka jakość obsługi.

Jedyne na co należy uważać, to na pojawiające się problemy z podszywaniem się oszustów pod kurierów. Fałszywe wiadomości, wysyłane na adres e-mail lub smsem, to coraz częstsze przypadki. Zanim postanowimy odpowiedź na taką wiadomość lub wykonać inne czynności, lepiej zadzwonić do biura obsługi klienta danego przewoźnika i dowiedzieć się czy na pewno istnieje jakiś kłopot z naszą przesyłką.

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto