Branża KEP - co to jest?

Sektor TSL jest bardzo zróżnicowany i obejmuje kilka różnych branż, z których każda charakteryzuje się inną specyfiką działalności należących do niej firm. Jedną z nich jest branża KEP, skupiająca w sobie podmioty oferujące usługi kurierskie. Co warto widzieć o tym sektorze i jak on wygląda w Polsce? O najważniejszych informacjach przeczytasz właśnie w tym artykule! P.S. Chcesz zamówić kuriera po odbiór Twoich przesyłek? Zobacz poniżej na kogo z branży KEP warto postawić!

Co oznacza skrót KEP i co to jest?

Akronim KEP można interpretować na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich ma stosunkowo wąskie znaczenie i odnosi się do niemieckiego rozwinięcia Kurier, Express, Paketdienste, a więc przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe. Drugie rozwinięcie jest znacznie szersze, ponieważ obejmuje przesyłki kurierskie, ekspresowe i pocztowe (z angielskiego Courier, Express and Postal services, czyli CEP). W polskim tłumaczeniu występuje więc duża różnica w definiowaniu zakresu działalności firm z branży KEP, jednak biorąc pod uwagę coraz większe przenikanie się usług pocztowych i paczkowych, od wielu lat pojęcia te stosuje się już zamiennie, wykorzystując jednocześnie szeroko rozumiane rozwinięcie skrótu KEP.

Branża KEP obejmuje zatem usługi kurierskie, ekspresowe i pocztowe (paczkowe). Typowa dla nich jest standaryzacja usług oraz zachowanie dużego zakresu łącznej wagi przesyłek, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiej wagi jednostkowej przesyłki, która rzadko przekracza 30 kg. Pomimo wielu podobieństw, wciąż łatwo jest odróżnić usługi podmiotu z branży KEP od usług operatora pocztowego. Największą różnicą jest świadczenie przez firmy kurierskie usług dodatkowych, w tym możliwości precyzyjnego określenia terminu doręczenia przesyłki, śledzenia jej drogi czy doręczenia w systemie door-to-door.

sektor KEP

Czym zajmuje się branża KEP?

Branża KEP wyróżnia się spośród innych branż TSL nastawieniem na transport i doręczenie paczek o niskiej wadze (do 30 kg). Usługa ta może być jednak realizowana na wiele różnych sposobów, z których każdy wnosi wartość dodaną dla klienta. Wspomniana już usługa door-to-door to tylko jedna z nich, bowiem firmy kurierskie oferują również szereg innych udogodnień. Możliwe jest m.in. przesłanie paczki z opcją dostawy tego samego dnia (Same Day Delivery) lub wysłanie paczki za pobraniem i odzyskanie kwoty pobrania w zaledwie 1 dzień po dostarczeniu przesyłki do odbiorcy.

Firmy z branży KEP nastawione są w dużej mierze na klientów korporacyjnych, chociaż przesyłki nadawane przez klientów indywidualnych stanowią dużą część obrotów operatorów KEP. Największe dochody firm kurierskich generuje głównie branża e-commerce, a więc firmy, które zajmują się sprzedażą przez internet. Coraz więcej podmiotów, wychodząc poza szeroko pojęte standardy obsługi kurierskiej i naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferuje szeroki wachlarz usług. Niejednokrotnie wiąże się to ze scedowaniem części obowiązków na podwykonawców, a więc firmy zewnętrzne, świadczące tę część usług, której nie może wykonać firma kurierska.

branża KEP

Branża KEP w Polsce

Wzrost zainteresowania usługami firm z branży KEP jest widoczny - rośnie nie tylko ilość wysyłanych paczek, ale również liczba firm, które oferują usługi kurierskie, ekspresowe i paczkowe. Zwiększająca się konkurencja na polskim rynku oraz ciągle rosnące wymagania konsumentów sprawiły, że polskim firmom z branży KEP coraz bliżej do tych działających na terenie Europy Zachodniej. Według raportu Poczty Polskiej z czerwca 2020 wartość branży KEP w 2023 roku osiągnie około 12 mld zł!

przesyłki kurierskie branża KEP

Usługi, jakie świadczy KEP

Oprócz doskonale znanych usług firm z branży KEP, takich jak dostawa door-to-door, czy Same Day Delivery, operatorzy wciąż wzbogacają swoją ofertę o kolejne usługi, poprawiające standard obsługi. Już teraz możliwe jest zamówienie odbioru paczki w późnych godzinach czy możliwość wprowadzenia integracji systemów wysyłkowych z systemami sprzedażowymi, np. w przypadku e-commerce. Wielu operatorów poszukuje również rozwiązań, które pozwolą ograniczać koszty dostaw poszczególnych przesyłek, oferując tym samym możliwość odbioru paczki w wyznaczonych punktach, czy z szafek dostawczych. A ile może kosztować wysyłka Twojej paczki? Sprawdź to w cenniku kurierów!

Rozwiązaniem, które docenia coraz większa grupa klientów firm kurierskich, jest działalność tzw. brokerów kurierskich, a więc firm, które pośredniczą między nadawcą paczki a operatorem, zajmującym się jej dostarczeniem. Do takich firm należy m.in. AlleKurier, gwarantujący możliwość wysłania paczki kurierem za znacznie niższą cenę niż ta, którą trzeba zapłacić bezpośrednio u przewoźnika. Co więcej, paczkę nadaje się przez stronę internetową, jednocześnie porównując ze sobą kilka różnych ofert firm kurierskich oraz wybierając tę, która wykona usługę w sposób najdogodniejszy dla klienta. W ten sposób można przesłać nie tylko standardową paczkę, ale również przesyłkę paletową czy listowną, zarówno do odbiorcy polskiego, jak i zagranicznego. System pozwala na wydrukowanie gotowych dokumentów przewozowych, które wystarczy wręczyć kurierowi odbierającemu paczkę. Dodatkowym plusem jest możliwość przygotowania i wysłania paczki w dowolnym czasie oraz skorzystanie z wygodnej płatności online. Nadana w ten sposób paczka dotrze do odbiorcy w zaledwie kilka dni, a nadawca może ją wysłać nie wychodząc z domu. Potrzebujesz wysłać paczki do USA, a może paczki do Niemiec? Wyślij je przez AlleKurier!

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto