Etykieta logistyczna – co jest w niej zakodowane?

Czy wiesz, że wszystkie informacje o Twojej przesyłce znajdują się na małej naklejce z kodami? To właśnie etykieta logistyczna informuje kuriera, gdzie ma doręczyć paczkę, a niekiedy nawet co się w niej znajduje. Dowiedź się więcej o etykietach logistycznych, również o tych, które zawierają unikalne dane o przewożonych produktach.

Co to jest etykieta logistyczna?

Na początku warto poznać definicję etykiety logistycznej oraz jej zastosowanie. Etykieta logistyczna, inaczej zwana etykietą transportową lub wysyłkową, to nośnik informacji, kluczowych w łańcuchu dostaw. Napisana jest we wspólnym dla wszystkich ogniw łańcucha dostaw języku. Zawiera kompletne i niezbędne dane na temat przesyłki. Standardowe etykiety stosowane przez firmy kurierskie zawierają głównie dane nadawcy oraz odbiorcy przesyłki, dzięki temu paczka trafia pod właściwy adres.

Etykieta logistyczna – co zawiera?

Informacje na etykiecie transportowej są zapisane w formie tekstu oraz kodu. Coraz częściej można spotkać się z etykietą logistyczną znormalizowaną, czyli taką, która jest jednoznaczna dla wszystkich przedsiębiorców, nawet tych spoza łańcucha dostaw danej firmy. Taką globalną etykietę logistyczną oznacza się jako GS1.

Ten spójny system kodowania przesyłek istnieje już wiele lat i coraz więcej przedsiębiorstw związanych z dystrybucją towaru decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Podstawowym i wymaganym elementem tej etykiety wysyłkowej jest numer SSCC, czyli Seryjny Numer Jednostki Wysyłkowej, który jest unikalny dla każdej jednostki logistycznej, czyli np. dla kartonu z produktami lub dla skomponowanej palety. W unikalnym numerze można zakodować wiele informacji, np.:

  • kod państwa, z którego pochodzi towar,
  • kod produktu,
  • data produkcji,
  • numer partii,
  • data ważności,
  • ilość sztuk w kartonie,
  • ilość sztuk na palecie,
  • inne dane o produkcie, np. wymiary logistyczne.

Powyższe dane są niezbędne w logistyce, ułatwiają wprowadzenie towaru do systemu magazynowego, jak i pokazują całą drogę produktu – często od producenta aż do konsumenta. Za pomocą etykiety logistycznej GS1 oznaczana jest jednostka logistyczna utworzona na potrzeby dystrybucji i magazynowania. Dane na etykiecie można podzielić pod względem ogniwa w łańcuchu dostaw. Wyróżnia się segment dostawcy, odbiorcy oraz segment przewoźnika, czyli np. firmy kurierskiej, która odpowiada za transport przesyłki do klienta.

Pracownik magazynu przyjmujący towar za pomocą etykiety logistycznej

To właśnie w segmencie przeznaczonym dla przewoźnika zawarte są niezbędne informacje, które ułatwiają dotarcie przesyłki do właściwego adresata. Dane są zapisane w formie kodu kreskowego lub pod postacią czytelną dla kierowcy.

Dlaczego warto stosować standaryzowaną etykietę logistyczną?

Napisaliśmy już co to jest etykieta logistyczna, teraz czas poznać korzyści, jakie wynikają z jej stosowania w logistyce i dystrybucji towaru. Etykiety logistyczne są niezastąpione w łańcuchu dostaw, ponieważ w łatwy i szybki sposób dostarczają wszystkich niezbędnych informacji o odbiorcy towaru oraz o samym towarze. Do odczytania danych używa się skanerów, dzięki temu dane mogą zostać od razu zaciągnięte do systemu. Elektroniczna wymiana danych pomiędzy uczestnikami łańcucha dostaw ogranicza prace manualne oraz zmniejsza ryzyko powstawania błędów w procesach logistycznych.

Etykiety logistyczne a firmy kurierskie

Etykiety kurierskie to obecnie standard, chociaż do niedawna można było spotkać paczkę z listem przewozowym wypisanym ręcznie. Taka etykieta mogła powodować problemy z doręczeniem przesyłki pod wskazany adres, dlatego teraz praktycznie wszystkie firmy kurierskie generują etykiety na podstawie wprowadzonych danych do systemu.

Standaryzacja etykiet umieszczanych na paletach wymogła na operatorach logistycznych, w tym na firmach kurierskich, wprowadzenie etykiet logistycznych, również na przesyłkach paczkowych. Unikalny kod SSCC jednoznacznie i niezależnie od przedsiębiorcy identyfikuje nadaną paczkę. Także wiele sklepów internetowych generuje etykiety logistyczne w znormalizowanej formie. Ta standaryzacja ma duże plusy dla kurierów oraz dla nadawców. Jedna etykieta może być odczytana przez każdą firmę kurierską korzystającą z globalnego rozwiązania, nietrudno sobie wyobrazić, jak bardzo jest to istotne podczas nadawania paczek za granicę.

Firma kurierska, która przejmuje paczkę ze standardową etykietą logistyczną i posiada kompatybilny system, nie musi nanosić żadnych dodatkowych wewnętrznych etykiet. Wszystkie niezbędne informacje są już zakodowane i wystarczą, aby dostarczyć przesyłkę pod wskazany adres. Jeden interfejs do przesyłania danych znacznie ogranicza czynności w procesach logistycznych.

Jeśli planujesz wysłać przesyłkę i zależy Ci na czasie, sprawdź naszą ofertę. Na naszej stronie AlleKurier wprowadzasz tylko niezbędne dane, na podstawie których generujesz list przewozowy, czyli etykietę wysyłkową dla Twojej przesyłki. W ten sposób nadasz przesyłkę krajową, zagraniczną lub wygodnie wyślesz całą paletę z towarem.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto