Pociągi logistyczne w centrach dystrybucyjnych i produkcyjnych

Automatyzacja procesów logistycznych to coś, na co stawiają firmy zajmujące się dystrybucją towarów oraz ich produkcją. Niektóre rozwiązania wydają się dość kosztowne i skomplikowane, ale zainwestowanie w nie, w rezultacie ograniczy koszty i zwiększy produktywność. Doskonałym przykładem jest pociąg logistyczny.

Co to jest pociąg logistyczny?

Słysząc o pociągu logistycznym, wiele osób wyobraża sobie transport kolejowy – to jednak błędna interpretacja. W logistyce pociągiem nazywa się zestaw transportowy, który składa się z ciągnika oraz z podłączonych do siebie wózków lub z platform służących do transportu towarów na pewne odległości. Standardowym pociągiem kieruje pracownik, czyli operator. W niewielkich magazynach oraz w sklepach wielkopowierzchniowych korzysta się z często z prostych pociągów logistycznych sterowanych ręcznie. Za pomocą pociągu można przewieźć wiele ładunków za jednym kursem.

Obecnie pociągi logistyczne mogą być całkowicie autonomiczne, nie wymagają wtedy ręcznego sterowania, a poruszają się po powierzchni magazynowej, jedynie wzdłuż wyznaczonych ścieżek. Pociąg transportowy porusza się po określonej trasie, która zwykle obejmuje kluczowe stanowiska robocze. Na wózkach przewozi się gotowe wyroby, półprodukty niezbędne do produkcji lub puste palety służące do kompletacji zamówień.

Gdzie wykorzystywane są pociągi logistyczne?

Transport bliski, czyli pociągi logistyczne są powszechnie wykorzystywane w dużych zakładach produkcyjnych oraz w magazynach, ale też spotkać można je na lotniskach lub w portach. Pociągi transportowe idealnie sprawdzają się w miejscach, gdzie zachodzi konieczność ciągłego dostarczania palet lub materiałów do produkcji. Za pomocą wózków transportuje się również pojemniki z odpadami albo niewielkie meble magazynowe. Nośność pojedynczego ogniwa pociągu to nawet 2000 kg, to imponujący wynik, zwłaszcza że przeciętna paleta z towarem waży niecałą tonę. Pociągi logistyczne, w języku japońskim Mizusumashi, idealnie wpisują się w japońską koncepcję LEAN, na której opiera się również wiele europejskich przedsiębiorstw. Wyszczuplanie procesów logistycznych pozwala przedsiębiorstwom na maksymalizację zysków przy niskich nakładach siły pracowniczej.

Zalety i wady pociągów logistycznych

Przedsiębiorstwa inwestują w pociągi transportowe, ponieważ to idealny sposób na zoptymalizowanie procesów logistycznych, zmniejszenie kosztów produkcji, ale to też poprawienie bezpieczeństwa pracy w magazynach oraz na halach produkcyjnych. Wydajne systemy transportowe wpływają również na zwiększenie użytecznej powierzchni magazynowej, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z systemem przenośników rolkowych w magazynach wysokiego składowania. W dłuższej perspektywie inwestycja w pociąg logistyczny wpłynie na zmniejszenie kosztów zatrudnienia i amortyzacji wózków widłowych. 

Jednak nie wszędzie opłaca się inwestować w skomplikowane i zautomatyzowane pociągi logistyczne. Chodzi tutaj głównie o niewielkie magazyny z małą produktywnością oraz o duże fabryki z większym natężeniem przepływu towarów w łańcuchu dostaw. Aby rozwiązanie było opłacalne i dobrze przemyślane – niekiedy istnieje konieczność przebudowy magazynu oraz reorganizacji procesów logistycznych.

Automatyczne przenośniki magazynowe

Nowoczesne systemy przeznaczone do transportu bliskiego mogą być w pełni automatyczne. To nie tylko przenośniki, ale to również roboty mobilne. O ile przenośniki to system zintegrowany z powierzchnią magazynową, to roboty mogą poruszać się praktycznie po całym magazynie – tutaj nie ma konieczności wyznaczania trasy przewozu, ponieważ to robot wybiera najbardziej ergonomiczną trasę. Chociaż te w pełni autonomiczne roboty są na razie w fazach testu i jedynie nieliczni przedsiębiorcy mogą sobie na nie pozwolić, to nietrudno wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać logistyka i produkcja w przyszłości.

Skupmy się jednak na przenośnikach magazynowych, ponieważ to one na dobre zagościły w magazynach oraz na halach produkcyjnych. Zadaniem przenośników jest transportowanie produktów na bliskie odległości w obrębie obiektu lub też pomiędzy sąsiadującymi budynkami, np. z magazynu do produkcji. Pociąg transportowy odciąża człowieka oraz minimalizuje ilość pracy ręcznej, co przekłada się na zmniejszenie kosztów produkcji.

Przenośniki magazynowe, czyli zautomatyzowany model transportu bliskiego w magazynie. Rolki transportują kartony z towarem

Jak działają pociągi logistyczne? Czyli pętla mleczarza

Pociągi transportowe sterowane ręcznie oraz przenośniki można dopasować do potrzeb przedsiębiorstwa, do układu pomieszczeń w obiekcie oraz do specyfiki pracy danego miejsca. Dzięki temu uzyskuje się w pełni dopasowane rozwiązanie, które wpłynie nie tylko na wydajność, ale też na bezpieczeństwo w zakładzie pracy poprzez uspokojenie ruchu. W zautomatyzowanych obiektach wykorzystywane są tylko niektóre rodzaje wózków widłowych.

W przypadku pociągów transportowych – ciągniki z załadowanymi wózkami kursują cyklicznie po ustalonej trasie. Wszystko zgodnie z zasadą „milk run”, czyli jeden pociąg logistyczny zatrzymuje się na wszystkich stanowiskach na trasie – zaopatruje je lub odbiera gotowe produkty i skompletowane zamówienia. To głównie rytm produkcji wyznacza czas transportu, a cykliczność przekłada się na dużą stabilizację w zaopatrzeniu.

W myśl zasady pętli mleczarza, czyli „milk run”, działają również obiekty przygotowujące zamówienia dla klientów. Zwiększenie płynności dostaw bardzo dobrze wpływa na skrócenie czasu dostawy do klienta indywidualnego. Dzięki temu wielu konsumentów może zamawiać przesyłki do domu i cieszyć się z zakupów już następnego dnia od złożenia zamówienia. 

Jeśli potrzebujesz szybko i bez zbędnych formalności wysłać przesyłkę – skorzystaj z naszej oferty. Za pośrednictwem AlleKuriera możesz zamówić kuriera pod wybrany adres, wygodnie nadasz paczkę lub przesyłkę paletową. Z nami uporasz się z odprawą celną, jeśli interesuje Cię import niedużych ilości produktów z Chin. Zdziwisz się, jak niewiele zapłacisz za przesyłkę, ponieważ mamy niższe ceny niż te, które znajdziesz bezpośrednio na stronie kuriera. Przekonaj się!

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto