Jak działa sortownia kurierska?

Codziennie w Polsce nadaje się tysiące paczek, można więc się zastanawiać, jak się to dzieje, że paczka tak szybko trafia do adresata, nawet jeśli do przemierzenia ma kilkaset kilometrów? Doskonała logistyka, duża ilość magazynów oraz sortownia kurierska to właśnie odpowiedź na pytanie. Dzisiaj powiemy trochę więcej o sortowniach kurierskich i o ich znaczeniu w dystrybucji paczek.

Czym jest sortownia kurierska?

Sortownia to miejsce, do którego trafiają paczki odebrane bezpośrednio od klientów, z punktów nadawczych oraz z paczkomatów. System sortowania rozdziela paczki pod względem miejsca, do którego powinny trafić. Obecnie większość sortowni kurierskich to miejsca bardzo zautomatyzowane. Paczki są sortowane za pomocą taśm i terminali, a nad całym procesem czuwają skanery, które odczytują dane z etykiet. W sprawnej dystrybucji paczek do klientów ważna jest lokalizacja sortowni kurierskiej. Punkty zwykle mieszczą się w okolicy dużych aglomeracji, tam, gdzie infrastruktura drogowa sprzyja transportowi.

Paczka w drodze

Paczki codziennie odbierane są od klientów oraz z miejsc nadawczych, każdy z kurierów po skończonej pracy zawozi zebrane przesyłki do sortowni. Sortownia kurierska dziennie obsługuje dziesiątki, a nawet setki pojazdów oraz tysiące paczek. Samochód ciężarowy lub furgonetka kurierska podstawia się pod rampy rozładunkowe. To tam następuje rozładunek paczek i przetransportowanie ich do sortera.

Budowa i właściwości maszyny sortującej pozwalają stworzyć jeden rządek z umieszczonych na taśmach paczek. Posortowane paczki trafiają do odpowiedniego oddziału, który mieści się najbliżej miejsca docelowego przesyłki, a stamtąd kurier dowozi paczkę do celu.

Jak wygląda praca w sortowni kurierskiej?

W sortowniach przesyłki trafiają na taśmy transportujące. Trasa, którą przebędzie paczka, zakodowana jest w etykiecie logistycznej, czyli w liście przewozowym, który nadawca paczki przykleja na opakowanie. Adres zakodowany na etykiecie jest odczytywany przez skaner, dzięki temu paczka trafia do odpowiedniego terminalu na taśmie. Sortery działają wolno i dość delikatnie traktują przesyłki podczas ich rozdzielania, ale warto pamiętać, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie paczki przed uszkodzeniem jej zawartości.

Jak wygląda praca w sortowni kurierskiej?

Co oznacza, że przesyłka jest obsługiwana w centrum sortowania?

Paczki, listy czy innego rodzaju przesyłki czasem muszą pokonać setki kilometrów od nas do nadawcy. Między innymi dlatego niektórzy z kurierów, np. DHL, oferują śledzenie naszej paczki. Widzimy jak się przemieszcza, gdzie jest, czy już ma ją nasz kurier. 

Jednak jeśli nie możemy doczekać się naszej przesyłki i sprawdzamy codziennie jej status może nas zastanawiać jedno pytanie: Co oznacza, że przesyłka jest obsługiwana w centrum sortowania? Odpowiedź tak naprawdę jest zawarta w samej nazwie organizacji. Paczki są tam sortowane wedle ich celu tj. miejsca w którym zostanie dokonany odbiór.

Dlaczego jednak paczka podróżuje najdłuższą możliwą drogą zamiast prosto do ciebie? Przesyłka trafia do sortowni najbliższej nadawcy, a następnie do sortowni najbliższej odbiorcy. Dlatego też proces wysyłki może trwać dłużej.

Sortownia kurierska może mieć różną wydajność. Niektóre obiekty są w stanie przesortować parę tysięcy paczek w godzinę. Taka przepustowość robi niemałe wrażenie. Nietrudno sobie wyobrazić, jak liczna załoga musiałaby ręcznie obsłużyć taką ilość przesyłek.

Jakie paczki trafią do sortowni?

Za pomocą sorterów mogą być rozdzielane jedynie przesyłki o określonych wymiarach, które zostały właściwie zapakowane i zabezpieczone. Przesyłki gabarytowe, o niestandardowych rozmiarach i kształtach nie przechodzą przez sortery. W przypadku takiej paczki konieczna jest ręczna weryfikacja listu przewozowego, poza tym niewymiarowe przesyłki zajmują więcej miejsca, są cięższe i z reguły ich nadanie kosztuje więcej. Z punktu widzenia klienta dużo bardziej opłacalne jest nadawanie paczek standardowych. Duża wydajność i przepustowość sortowni kurierskiej w rezultacie obniża cenę nadania paczki.

Jakie paczki trafią do sortowni kurierskiej?

Laserowe sortowanie paczek

Nowoczesna sortownia kurierska nie mogłaby szczycić się tak dużą przepustowością, gdyby nie system laserów, który zaczytuje informacje zawarte w kodzie etykiety. Co więcej, laser może sortować paczki nie tylko pod względem adresu docelowego, ale również może brać pod uwagę nazwę odbiorcy. Praca w sortowni nie jest w pełni automatyczna, ponieważ nad wszystkimi procesami panują pracownicy, czyli koordynatorzy. Każde zgłoszenie błędu podczas sortowania jest zgłaszane, weryfikowane i naprawiane. Szczegółowe procedury i rozwiązywanie problemów na bieżąco – to mniejszy procent zgłaszanych reklamacji przesyłek.

W czasie krótkiej podróży przesyłki przez sorter jest ona ważona i mierzona. Te czynności robione są również automatycznie za pomocą certyfikowanych wag oraz skanerów. Ta czynność pozwala wyłapać paczki niestandardowe, które nie mogą być sortowane maszynowo. Duża lub ciężka paczka odkładana jest na bok i obsługiwana jest ręcznie, dlatego nadanie paczki niestandardowej jest z reguły droższe.

Tanie przesyłki kurierskie dotyczą zwykle paczek o określonych wymiarach i niewielkiej wadze. Nadając przesyłkę za pośrednictwem AlleKuriera, możesz jeszcze bardziej obniżyć jej cenę. Dzięki współpracy z największymi firmami kurierskimi możemy zaproponować Ci korzystną ofertę, wygodny i intuicyjny sposób zamawiania kuriera oraz szybką i bezproblemową obsługę. Dzięki nam zaoszczędzisz czas oraz pieniądze, a Twoja paczka niebawem ruszy w drogę do sortowni kurierskiej, a następnie do odbiorcy.

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto