Rodzaje wózków widłowych i ich znaczenie w pracy kuriera

Wózek widłowy to niezbędne narzędzie pracy magazynierów oraz kurierów. Ten niewielki pojazd magazynowy odciąża pracownika, umożliwia sprawny rozładunek i załadunek furgonetki kurierskiej lub pojazdu ciężarowego. W logistyce oraz w transporcie wykorzystywane są różne rodzaje wózków widłowych, które różnią się między sobą zastosowaniem oraz sposobem napędu.

Co to jest wózek widłowy?

Wózkiem widłowym nazywa się pojazd podnośnikowy o napędzie silnikowym. Przy użyciu wózków widłowych możliwy jest transport i podnoszenie ciężkich przedmiotów. Pojazdy magazynowe służą do rozładunku i załadunku towaru, wstawiania asortymentu w regały wysokiego składowania, ale również pomagają w codziennych czynnościach związanych z produkcją i dystrybucją towaru. Budowa wózka widłowego umożliwia przewożenie całych palet lub skrzyń z towarem. Pierwsze podnośnikowe pojazdy magazynowe pojawiły się w pierwszej połowie XX w. W skład typowego wózka widłowego wchodzi:

  • stalowa rama,
  • podwozie,
  • silnik,
  • maszt,
  • przeciwwaga,
  • stalowe widły.

Dodatkowo niektóre rodzaje wózków widłowych są wyposażone w kabinę dla operatora oraz w kraty ochronne. Te elementy odpowiadają za bezpieczeństwo podczas pracy z ciężkimi ładunkami, np. z paletami. Krata ma za zadanie zabezpieczyć pracownika przed spadającym z wysokości towarem, jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji.

Rodzaje wózków widłowych i ich znaczenie w pracy kuriera

Najważniejsze rodzaje wózków widłowych

Kryteria, które pozwalają rozróżnić rodzaje wózków widłowych to napęd, sposób kierowania wózkiem oraz jego zastosowanie. Pojazdy podnośnikowe mogą być napędzane benzyną, gazem LPG, olejem napędowym. Coraz częściej spotyka się silniki elektryczne lub zasilane akumulatorami, a w małych magazynach często stosuje się wózki napędzane ręcznie.

Wózki widłowe z napędem ręcznym – gdzie znalazły zastosowanie?

Ręczny wózek widłowy nie jest wyposażony w żaden silnik, potoczna nazwa tego pojazdu to paleciak. Do obsługi ręcznego wózka nie potrzeba uprawnień, a sam pojazd jest niewielki i prosty w obsłudze. Przydaje się w małych sklepach i magazynach, gdzie zachodzi konieczność częstego przewożenia towaru na niedużą odległość.

Z racji swojej dość kompaktowej budowy paleciak często jest wyposażeniem furgonetek kurierskich, które obsługują przesyłki paletowe. Każda przesyłka paletowa musi bezpiecznie trafić do wnętrza furgonetki kurierskiej. Stąd konieczność wykorzystania wózka widłowego do załadowania palety z towarem na windę lub na podnośnik.

Przesyłkę paletową możesz łatwo nadać za pośrednictwem AlleKurier.pl. Wystarczy podać wagę towaru wraz z paletą i wysokość przesyłki, a następnie przygotować paletę do odbioru przez kuriera. W ten sposób wygodnie, szybko i przede wszystkim – tanio, nadasz przesyłki paletowe do kraju lub za granicę. Usługa realizowana jest dużymi samochodami ciężarowymi, dlatego jednorazowo możesz wysłać większą ilość palet do swoich klientów.

Wózki widłowe z napędem ręcznym – gdzie znalazły zastosowanie

Gdzie sprawdzi się wózek widłowy elektryczny?

Ten rodzaj wózków widłowych znalazł zastosowanie głównie w magazynach. Najważniejszą zaletą silników elektrycznych jest brak emisyjności, dzięki temu pojazd magazynowy nie jest uciążliwy dla pracowników oraz dla otoczenia. Drugą zaletą o podobnym znaczeniu dla pracowników jest cicha praca pojazdu. Elektryczne wózki widłowe są wyposażone w baterie, które należy systematycznie ładować w wyznaczonych do tego miejscach. Współczesne wózki widłowe są napędzane litowo-jonowymi bateriami, które są znacznie bezpieczniejsze i wydajniejsze w użytkowaniu niż baterie starszej generacji.

Wózki widłowe z silnikami spalinowymi

Pojazdy podnośnikowe z silnikami spalinowymi są często używane na zewnątrz (na placach budowy, w magazynach otwartych), związane jest to z uciążliwością spalin, które powstają podczas użytkowania wózka widłowego. Nowoczesne pojazdy magazynowe z napędem spalinowym zostały wyposażone w katalizatory oraz w filtry, które nieco zmniejszają ilość wytwarzanych spalin. Dużą zaletą wózków spalinowych jest ich komfortowa obsługa oraz brak konieczności ładowania akumulatorów.

Rodzaje wózków widłowych pod względem konstrukcji

Kolejnym kryterium podziału pojazdów magazynowych jest ich konstrukcja, a tym samym ich zastosowanie. Wyróżnia się tutaj wózki widłowe czołowe – paleta z towarem umieszczana jest na przodzie wózka; oraz boczne – operator wózka widłowego siedzi bokiem do kierunku jazdy. Ten typ pojazdu wykorzystywany jest w magazynach wysokiego składowania i służy do umieszczania produktów w zapasach, nadaje się do transportowania wyrobów o podłużnych kształtach, np. elementów konstrukcyjnych, stali lub drewna. Wózki widłowe mogą różnić się wysokością masztu oraz maksymalną wysokością, na którą towar może być podnoszony.

Kolejnym rodzajem wózka widłowego jest pojazd podnośnikowy prowadzony. Ten typ często spotyka się w niewielkich magazynach oraz w sklepach, np. w marketach budowlanych. Z wózków widłowych prowadzonych korzysta się również na platformach przeładunkowych w firmach kurierskich.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki