Faktura handlowa do Wielkiej Brytanii - jak wypełnić?

Faktura handlowa do Wielkiej Brytanii to kluczowy dokument poświadczający transakcję handlową z kontrahentem, którego siedziba zlokalizowana jest w Wielkiej Brytanii. W związku z Brexitem i powrotem procedur celnych przy imporcie i eksporcie towarów do i z Wielkiej Brytanii faktura handlowa do UK stała się dokumentem koniecznym nie tylko do rozliczeń skarbowych, ale i kluczowym dokumentem podczas odprawy celnej. Eksperci z serwisu AlleKurier.pl, brokera usług kurierskich, oferującego usługi wszystkich liczących się przewoźników z kraju i ze świata w niższych cenach, przypominają w związku z tym, że niedołączenie faktury handlowej do przesyłki do Wielkiej Brytanii uniemożliwi jej odprawę, a błędy w dokumencie mogą znacznie wydłużyć jej czas.

Prawidłowo wystawiona faktura handlowa dołączona do paczki pozwoli przejść bez komplikacji procedury celne i doręczyć przesyłkę do UK na czas. Sprawdź, jakie dane musi zawierać faktura handlowa do Wielkiej Brytanii i uniknij problemów przy dostawie swoich towarów do UK.

Faktura handlowa do UK, a odprawa celna

Wraz z początkiem 2021 roku i wyjściem Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej ze wspólnoty unijnej powróciły procedury celne. Każda paczka do Wielkiej Brytanii musi zostać odprawiona, a celnicy podejmują swoje decyzje na podstawie dokumentów dołączonych do przesyłki. Najważniejszym z nich jest faktura handlowa do Wielkiej Brytanii, która obowiązkowo musi zawierać między innymi numer EORI, warunki INCOTERMS i kod HS towaru. Odprawa paczki do Wielkiej Brytanii wysyłana za pośrednictwem firmy kurierskiej będzie poza fakturą handlową wymagała również upoważnienia do czynności celnych oraz oświadczenia o pochodzeniu towaru, które pozwala na import i eksport z zerową stawką celną. Dokumenty te zawsze muszą być dołączone do paczki.

Najlepiej, aby faktura handlowa do Wielkiej Brytanii wraz z pozostałymi dokumentami została umieszczona w kopercie naklejonej na przesyłkę. Będzie wówczas łatwo dostępna dla pracowników służb celnych. Ile za to zapłacisz? Zobacz cennik przesyłek dostępny na allekurier.pl. Tani kurier na wyciągnięcie ręki - nadaj przesyłkę już teraz!

faktura handlowa do wielkiej Brytanii

Co musi zawierać faktura handlowa do Wielkiej Brytanii?

Nazwa dokumentu i data wystawienia faktury – wystarczy określenie „Invoice”. Numer faktury lub zamówienia powinien się pojawić, gdy mają zastosowanie w danej transakcji.

Dane sprzedawcy i kupującego – kompletne dane obu stron transakcji są konieczne, a wszelkie braki lub rażące błędy w danych np. adresowych czy NIP mogą wydłużyć odprawę. Na fakturze powinien być wskazany także numer kontaktowy do wystawcy dokumentu. Warto pamiętać, że faktura sprzedażowa do Wielkiej Brytanii powinna również zawierać dane odbiorcy towaru, jeśli dostawa dotyczy innego adresu niż adres płatnika faktury.

Numer EORI – wszystkie firmy zlecające transport poza UE muszą być zarejestrowane we Wspólnotowym Systemie Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych i w ten sposób uzyskują swój indywidualny numer EORI. Faktura handlowa do UK musi obowiązkowo zawierać numer EORI. Jeśli Twoja firma jeszcze go nie ma, w prosty sposób możesz go bezpłatnie uzyskać, rejestrując się na stronie: PUESC. Numer EORI nie dotyczy osób prywatnych.

Kraj pochodzenia produktu i warunki INCOTERMS – brak INCOTERMS, czyli opisu warunków handlowych dotyczących miejsca dostarczenia produktu, podmiotów odpowiedzialnych za transport towaru i jego opłacenie, ubezpieczenie produktu oraz czynności celne i opłatę cła czy podatków, powoduje zwykle konieczność składania dodatkowych wyjaśnień i przedłuża formalności na granicy. Kraj pochodzenia produktu ma także znaczenie dla ustalenia obciążeń celnych.

Opis towaru/kod HS – kod HS (Harmonized System) ustanowiony przez Światową Organizację Celną ma na celu przypisanie produktu do właściwej kategorii celnej i przypisanej jej stawki celnej. Zdarza się, że sam kod nie wystarcza do przeprowadzenia szybkiej odprawy, wówczas dokładny i przemyślany opis towaru na fakturze handlowej do Wielkiej Brytanii może być bardzo pomocny i przyspieszyć podróż paczki.

Określenie ilości i wartości poszczególnych sztuk towaru – wskazanie sztuk produktów, ich wagi i wartości muszą być zgodne ze stanem faktycznym.

Wartość łączna i wskazanie waluty – te wartości pozwolą obliczyć wartość celną produktów, dlatego muszą być widoczne i łatwe do odnalezienia na fakturze handlowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Skoro o fakturach handlowych mowa, to ciężko nie wspomnieć o handlu samym w sobie. Jak wygląda sprzedaż usług i towarów do Wielkiej Brytanii? Co jest na topie wśród zakupów online na terenie UK? Warto się o tym przekonać sięgając do informacji zawartych w poradnikach od AlleKurier! Wszystko co musisz wiedzieć o handlu w UK i nie tylko w tym kraju, znajdziesz poniżej!

faktura handlowa do UK
Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto