Wysyłka paczek po Brexicie - jak wygląda?

Wielka Brytania opuściła szeregi Unii Europejskiej ostatniego dnia stycznia 2020 roku. Proces ten został określony jako Brexit- jest to połączenie angielskich słów "Britain" (Brytania) oraz "exit" (wyjście). Z dniem wyjścia Wielka Brytania utraciła nie tylko status członka organizacji, ale także wyzbyła się wszelkich praw i korzyści wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Skutki opuszczenia struktur UE przez Wielką Brytanię sięgają znacznie dalej poza Wyspy. Zarówno obywatele WB, jak i mieszkańcy innych państw, muszą liczyć się z szeregiem zmian, wywołanych procesem Brexitu. Jedną z problematycznych sfer, podlegającą nowym korektom, jest kwestia przesyłania towarów z państw członkowskich UE do Wielkiej Brytanii i odwrotnie. Jak obecnie wygląda wysyłka paczek po Brexicie i czy proces transportowania towarów uległ wyraźnym zmianom - o tym informujemy w niniejszym artykule.

Brexit kiedy nastąpił i co się z nim wiąże?

Choć minęło już sporo czasu od Brexitu (miał on miejsce na początku 2020 roku), to okres przejściowy, czyli tymczasowe rozwiązania prawne i praktyczne, dotyczące stosunków na linii UE-Wielka Brytania, zakończył się dopiero z początkiem 2021 roku. Oprócz kwestii dyplomatycznych, czy dotyczących wjeżdżania na teren Wielkiej Brytanii, zmieniły się także zasady handlu i wymiany międzynarodowej. Od 1 stycznia 2021 roku restrykcje handlowe i celne stały się tak duże, jak praktycznie nigdy. Mimo implementacji przepisów umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią, kwestie dot. wymiany towarów stały się niezwykle problematyczne. Taki stan rzeczy frapuje sporą liczbę osób, która dotychczas swobodnie wysyłała paczki na Wyspy, oraz otrzymywała przesyłki do Polski bez większych formalności.

Nowe zasady spowodowały większą komplikację procesu wysyłkowego. Nie jest ona tak sprawna, jak była do czasu zakończenia procesu określanego jako UK Brexit. Mimo wielu przeciwności, nadawanie paczek do WB wciąż jest możliwe.

przesyłka po Brexicie

Brexit a wysyłka paczek z Polski

Osoby, które będą chciały wysłać paczkę zagraniczną poza teren Unii Europejskiej (do Wielkiej Brytanii), muszą liczyć się z długą listą obostrzeń, normującą kwestię wymiany towarów. Począwszy od 2021 roku każda przesyłka, która jest wysyłana z kraju członkowskiego UE do UK podlega obowiązkowi odprawy celnej. Co więcej, każdorazowo przesyłka musi posiadać odpowiednio wypełnioną dokumentację celną, bez której nie przejdzie pozytywnie testu weryfikacji. Obligatoryjna odprawa celna wiąże się także z koniecznością poniesienia szeregu opłat, m.in. za cło i VAT. Konkretne uwarunkowania, dotyczące tego, która strona ponosi dodatkowe koszty wysyłki (nadawca czy odbiorca) regulują zasady przyjmowane przez przewoźników świadczących usługi wysyłkowe do Wielkiej Brytanii.

Jakby tego było mało, w określonych przypadkach wymagane jest także posiadanie szeregu dokumentów i zezwoleń. Wśród nich znajduje się m.in. numer EORI, dotyczący firm wysyłających towary do Wielkiej Brytanii. Oprócz tego należy zarejestrować prywatną paczkę o wartości poniżej 135 GBP w systemie HMRC, a następnie opłacić właściwą stawkę VAT. Z jakimi problemami mogą się jeszcze spotkać osoby, które chciałyby wysłać paczkę na Wyspy?

brexit wysyłka

Jakie opłaty doliczane są do wysyłek po Brexicie?

Jednym z rodzajów przesyłek, zwolnionych z opłaty celnej, są koperty z dokumentami. W innych przypadkach należy wnieść opłatę celną eksportową (jest ona najczęściej zawarta w cenie wysyłki). Odbiorca musi za to opłacić Wielkiej Brytanii, np. za pośrednictwem portali sprzedażowych. Może się bowiem okazać, że do końcowej ceny towaru, widniejącej w e-sklepie, zostaną doliczone dodatkowe opłaty. Wówczas koszt przesyłki może wzrosnąć nawet o 1/3 początkowej wartości towaru. Firmy przewozowe nie mają praktycznie możliwości ingerowania w koszty i opłaty, w tym te dotyczące oclenia towarów.

Paczki o niewielkiej wartości, tj. te które nie przekraczają wartości dóbr w wysokości 22 euro, są zwolnione z opłat celnych. Jeśli wartość przesyłki będzie większa niż 22 euro, ale nie przekroczy 150, w takim wypadku podatek VAT zostanie doliczony, natomiast opłaty celnie już nie. W przesyłkach droższych wszystkie koszty zostaną normalnie doliczone.

wysyłka brexit

UK Brexit. Jakie towary nie mogą być przesyłane po Brexicie do UK?

Zgodnie z nowymi zasadami przewozowymi, stworzono listę produktów wyłączonych, których przewożenie do i wywożenie z Wielkiej Brytanii jest niemożliwe. Przewoźnicy mogą także określać inne wyłączone towary, których przesyłania nie będą się podejmować. Obecnie do Wielkiej Brytanii nie można przesyłać produktów żywnościowych, w tym:

 • kawy i herbaty;
 • rzeczy nietrwałych;
 • słodyczy;
 • konserw;
 • nabiału;
 • innych rzeczy, mogących stwarzać ryzyko zagrożenia fitosanitarnego.

Oprócz wyżej wymienionych produktów spożywczych, w przesyłkach nie można nadawać:

 • broni i materiałów wybuchowych;
 • leków na receptę;
 • profesjonalnych dzieł sztuki, zabytków;
 • używek;
 • narkotyków;
 • żywych roślin i zwierząt;
 • szczątków zwierzęcych i ludzkich;
 • innych rzeczy i produktów, wymienionych w regulaminie firmy przewozowej.

Ile trwa transport przesyłek po Brexicie? Kiedy można spodziewać się doręczenia paczki?

Czas doręczenia przesyłek do Anglii i innych państw należących do UK jest różny i zależny od wybranego przewoźnika. W AlleKurier, obecnie na dostarczenie paczki należy zaczekać około 7 dni roboczych. Wciąż panuje niemałe zamieszanie związane z przestawianiem się organów administracyjnych na wzmożoną ilość odpraw celnych przez co przesyłki transportowane są w wydłużonym czasie. Liczymy jednak na to, że niebawem zmieni się to na lepsze i powrócimy do standardowych terminów dostarczeń. P.S zanim nadasz swoją przesyłkę do Anglii, sprawdź czy poprawnie zaadresowałeś przesyłkę. Błędne dane spowodują, że nie zostanie ona doręczona do odbiorcy, Przy adresowaniu paczki może przydać Ci się poradnik o tym, jak znaleźć kod pocztowy do Wielkiej Brytanii!

UK Brexit - Jakie są skutki Brexitu? Jak sobie radzą firmy przewozowe?

Brexit wywołał sporo zmian, także w sferze przesyłania towarów do Wielkiej Brytanii. Mimo wszystko, wysyłanie paczek jest jak najbardziej możliwe, o czym świadczy wielkie zaangażowanie firmy AlleKurier. Transport towarów na Wyspy jest w pełni bezpieczny, szybki i stanowi optymalne rozwiązanie ekonomiczne na dzisiejszym rynku. Według statystyk, wysyłający jest w stanie oszczędzić nawet 70% ceny za przesyłkę, w porównaniu do ofert przygotowanych na stronach internetowych poszczególnych przewoźników. Ceny przesyłki rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych, a w zależności od wybranej formy, cena ulega modyfikacjom. Cały proces jest wygodny, bezpieczny i szybki - ułatwia to intuicyjny formularz, dostępny na oficjalnej stronie przewoźnika. Zamów kuriera i przekonaj się już teraz, dlaczego warto skorzystać z oferty od AlleKurier!

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto