• AlleKurier
  • Blog
  • Kody pocztowe Anglia - jak znaleźć kod pocztowy do Wielkiej Brytanii?

Kody pocztowe Anglia - jak znaleźć kod pocztowy do Wielkiej Brytanii?

Wysyłka paczki do Anglii oznacza konieczność poprawnego wpisania adres - tak, by przesyłka dotarła do celu bez większych perturbacji. Jednym z elementów, które sprawiają Polakom największy problem, są angielskie kody pocztowe i sposób ich zapisu. System kodów pocztowych, jaki obecnie obowiązuje w Wielkiej Brytanii, powstał na przestrzeni lat 1959-1974 i został opracowany przez Royal Mail - czyli General Post Office. W jaki sposób zapisać kod pocztowy do Anglii, czym charakteryzuje się ten system i gdzie można sprawdzić niezbędny nam kod pocztowy?

Jak prawidłowo zapisać kod do Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania, jako jedno z nielicznych państw, nie wykorzystuje systemu wyłącznie numerycznego do zapisywania swoich kodów pocztowych. Warto pamiętać, że kolejną różnicą między sposobem zapisu takiego kodu w porównaniu z Polską jest brak myślnika pomiędzy członami.

Przypadkowe wpisanie go może skutkować nawet zwrotem przesyłki kurierskiej do nadawcy, dlatego należy pamiętać, że brytyjski kod pocztowy rozdziela się tylko i wyłącznie odstępem (spacją).

Wielka Brytania kod pocztowy - jak wygląda system?

Kod pocztowy Wielkiej Brytanii składa się z dwóch członów. Pierwszy z nich zawiera dwa do czterech znaków, a drugi to zawsze trzy znaki. To bardzo ważne, by odpowiednio zaadresować przesyłkę: nawet niewielka pomyłka w tym zakresie może sprawić, że paczka nie dotrze do adresata. Zanim wyślesz paczkę, porównaj cennik kurierów i wybierz najlepszą dla siebie ofertę!

System składa się z kodu wewnętrznego i zewnętrznego. Ten drugi z kolei zawiera informację o obszarze, a także dystrykcie. Obszar kodu może zawierać w sobie pewną przypisaną ilość miast pocztowych bez ich alfabetycznego oznakowania. Następnie, każdy obszar jest dzielony na dystrykty, które (szczególnie w przypadku dużych miast) układane są od centralnego punktu do obrzeży miasta, a w niektórych przypadkach również jego peryferii. Przykładami kodu zewnętrznego są "SE1P" czy "EC1A". Kod wewnętrzny to uszczegółowienie, które odnosi się zazwyczaj nie więcej niż do kilkunastu budynków.

kody pocztowe - anglia

Z czego składa się brytyjski kod pocztowy i co oznaczają poszczególne człony?

Jak wspominaliśmy powyżej, kody pocztowe z Wielkiej Brytanii składają się z dwóch członów. Pierwszy z nich, liczący od dwóch do czterech znaków, jest nazywany kodem zewnętrznym lub kodem wyjściowym (ang. outcode). Z jego pomocą określa się obszar, a także dystrykt kodu pocztowego. Outcode może składać się z jednej bądź dwóch liter, po których następuje jedna cyfra, dwie cyfry lub kombinacja jednej cyfry i litery. W większości przypadków (choć nie jest to reguła), oznaczenie obszaru pochodzi od nazwy większego miasta, jakie wchodzi w jego skład.

Po outcode następuje spacja (nie myślnik!), a po nim tzw. incode (kod, kod wewnętrzny), który zawsze zawiera trzy znaki. Pierwszą z nich odgórnie jest cyfra, a drugą oraz trzecią - dwie litery. Z jego pomocą wskazuje się sektor kodu pocztowego oraz punkt dostawy, które z reguły nie obejmuje więcej niż 15 adresów. Punkty dostawy mogą być przypisane do konkretnych posesji, ulic lub ich boków.

wielka brytania kod pocztowy

Londyn kod pocztowy - jak wygląda kod pocztowy miasta Londyn?

Stolica Wielkiej Brytanii jest na tyle dużym miastem, że wymagała stworzenia własnego, pełnego systemu kodów pocztowych. Opierają się one na tej samej zasadzie co opisana powyżej, jednak odnoszą się w całości do tego miasta. Jest to miejsce, gdzie mieszka wielu Polaków, dlatego opiszemy w kilku słowach, jak prezentują się kody pocztowe dla Londynu. Warto o tym wspomnieć, gdyż przesyłki zagraniczne do Anglii są bardzo popularne, a nie chcemy popełnić błędy przy ich wysyłaniu!

Z uwagi na dużą powierzchnię miasta, zdecydowano się podzielić kody pocztowe Londynu na dzielnice: Eastern, Eastern Central, Northern, North Western, South Eastern, South Western, Battersea, Western, Paddington i Western Central. Pod nimi wskazać można aż 121 kodów dzielnic oraz powiatów w całym Londynie, co w praktyce oznacza, że po kodzie pocztowym można określić przybliżone położenie danego budynku.

Przykładowo, kod kortów Wimbledon to SW19 5AG. SW jest skrótem od South Western (południowo-zachodnia część miasta), a numer 19 jest oznaczeniem odległości od centrum miasta, o czym wspominaliśmy wcześniej. W tym konkretnym przypadku można powiedzieć, że korty są dość daleko od ścisłego centrum.

System kodów pocztowych zastosowany w Londynie działa na podobnej zasadzie we wszystkich większych miastach krajów Wielkiej Brytanii. Podobnie zresztą wygląda kwestia kodów pocztowych dla mniejszych miejscowości: nie ma tu rozróżnienia dla poszczególnych krajów Zjednoczonego Królestwa. Choć wdrożenie takiego systemu sprawia, że cały kraj ma ponad 1,5 miliona kodów pocztowych, przy choćby cząstkowej świadomości tego, jak są one zbudowane - można bez większych trudności je "rozpracować".

londyn kod pocztowy - jaki jest?

Gdzie można sprawdzić kody pocztowe dla Wielkiej Brytanii?

W sieci można znaleźć wiele stron, które oferują możliwość sprawdzenia brytyjskich kodów pocztowych. Najpewniejszym źródłem wydaje się być jednak strona samego Royal Mail: https://www.royalmail.com/find-a-postcode. Można na niej odszukać kod pocztowy po adresie lub odwrotnie: adres po kodzie pocztowym. Uwaga: strona oferuje możliwość sprawdzenia tylko 50 kodów dziennie z jednego IP, zatem weź to pod uwagę, jeśli musisz sprawdzić wiele adresów i rozłóż pracę na kilka dni.

Kod pocztowy Anglia - o czym jeszcze warto pamiętać przy wysyłaniu paczki?

Nie tylko kod pocztowy Wielkiej Brytanii, który będziemy wpisywać na wysyłaną paczkę ma znaczenie. Oczywiście jest on bardzo istotny i pomaga w skutecznym nawigowaniu przesyłki, ale przede wszystkim musimy najpierw prawidło spakować paczkę do wysyłki. O tym jak to zrobić, przeczytasz w naszym poradniku, jak zapakować przesyłki.

Dobrze zabezpieczone produkty dotrą w całości do odbiorcy, dlatego warto o tym pamiętać, jeśli nie chcemy narażać się na ponowną wysyłkę tych samych rzeczy. Jeśli wszystko przygotujesz w idealny sposób, możesz śmiało zamówić kuriera po odbiór swojej przesyłki!

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto