Jak zaadresować list do Anglii?

List do Anglii adresuje się nieco inaczej niż korespondencję wysyłaną do odbiorcy zamieszkałego w Polsce. Istnieje kilka różnic, o których trzeba wiedzieć, by uniknąć kłopotów z dostarczeniem listu do Anglii. List do Wielkiej Brytanii musi być opatrzony danymi nadawcy i odbiorcy, ale już miejsce, w jakim dane teleadresowe osoby lub firmy, do której wysyłasz list, jest inne. Swoje dane powinieneś umieścić w lewym górnym rogu, a dane adresata na środku koperty, a nie, jak przywykliśmy do tego, śląc krajowe listy, po prawej stronie. Inaczej zapisuje się również sam adres i kod pocztowy. Obowiązuje także inna, oczywiście anglojęzyczna, pula zwrotów grzecznościowych, które powinieneś zastosować, gdy chcesz prawidłowo zaadresować list do UK.

Nie chcesz popełnić błędu i mieć gwarancję, że Twój list dotrze do odbiorcy na czas i nie będzie błąkał się między miastami i dzielnicami UK? Sprawdź, jak zaadresować list do Anglii i dowiedz się, gdzie go nadać, by zrobić to szybko i wygodnie.

List do Anglii – jakie dane musisz umieścić na kopercie?

Swoje dane umieść w prawym górnym rogu, a w centralnej części koperty, mniej więcej na przecięciu jej przekątnych, zapisz imię i nazwisko adresata lub nazwę firmy, do której wysyłasz list do UK. Imię i nazwisko odbiorcy listu poprzedź odpowiednim zwrotem grzecznościowym – Mr lub Sir (list do mężczyzny), Mrs lub Ms (list do kobiety zamężnej), Miss lub Ms (list do kobiety niezamężnej), Esq. (odpowiednik polskiego Szanowny/Szanowna).

Poniżej powinna znaleźć się nazwa domu, jeżeli ma zastosowanie, a w następnej linijce nazwa ulicy wraz z numerem domu. I tu ważna uwaga: w pierwszej kolejności podaje się numer, a dopiero po nim nazwę ulicy. Kolejność kolejnych linijek adresu przypomina stosowaną w Polsce. Gdy adresujesz list do Anglii, zapisz zatem w kolejnych wierszach: nazwę miasta, nazwę hrabstwa, kod pocztowy i na koniec nazwę kraju odbioru listu w języku urzędowym, a więc Great Britain.

Nie należy stosować skrótów ani nazw polskojęzycznych! Ponieważ system kodów pocztowych i forma ich zapisu jest szczególna, wysyłając list do Anglii, to właśnie na kod pocztowy powinieneś zwrócić baczną uwagę. Pomyłka w jednej literce czy cyferce może bowiem skutkować tym, że Twój list w ogóle nie dotrze do odbiorcy.

jak zaadresować list do anglii

Jak zaadresować list do Anglii?

Przesyłka zagraniczna do Anglii zostanie dostarczony do odbiorcy na podstawie literowo-liczbowego kodu pocztowego przydzielonego poszczególnym lokalizacjom, miastom, dzielnicom, a nawet ulicom w UK przez Royal Mail. Na terenie Wielkiej Brytanii funkcjonuje zresztą aż 1,5 miliona różnych kodów pocztowych, a sposób ich konstrukcji nie zawsze dla Polaków jest czytelny, dlatego nim zaadresujesz list do Anglii, potwierdź kod pocztowy i dokładny jego zapis z odbiorcą listu bądź zweryfikuj brytyjski kod pocztowy na oficjalnej stronie brytyjskiego urzędu pocztowego Royal Mail: https://www.royalmail.com/find-a-postcode. Najprościej rzecz ujmując, kod pocztowy do Wielkiej Brytanii składa się z dwóch części: outcode (kod zewnętrzny) oraz incode (kod wewnętrzny).

Kod zewnętrzny składa się z dwóch do czterech znaków, liter i cyfr w różnych konfiguracjach, a kod wewnętrzny zawsze tworzą trzy znaki, przy czym pierwszym z nich jest cyfra, a kolejne to dwie litery. Najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać, adresując list do Anglii, jest to, że wspomnianych części kodu nie rozdziela się myślnikiem, ale odstępem (spacją)!

list do anglii - jak zaadresować

Gdzie nadać list do UK?

Kiedy już wiesz, jak zaadresować list do Anglii, musisz zdecydować, w jaki sposób ma on dotrzeć do UK. Ze względu na bezpieczeństwo i stosunkowo szybki czas doręczenia oraz prostotę nadania, najbardziej godne polecenia są kurierskie przesyłki międzynarodowe.

Tanie listy do Anglii możesz nadać online przez platformę AlleKurier.pl, gdzie znajdziesz oferty wszystkich liczących się firm kurierskich z kraju i ze świata, a za nadanie listu zapłacisz mniej niż bezpośrednio u tych przewoźników. AlleKurier jest brokerem usług kurierskich i dzięki jego pośrednictwu możesz mieć dostęp do niższych cen i atrakcyjniejszych warunków dostawy przesyłek krajowych i przesyłek zagranicznych. Zawsze, gdy nadajesz list do Anglii, upewnij się, czy w kopercie nie znajdują się przedmioty niedozwolone. List do Wielkiej Brytanii dostarczany przez firmę kurierską może zawierać jedynie dokumenty bez wartości handlowej (takie paczki do Anglii zwolnione są z odprawy celnej).

Pamiętaj też, że jeśli prócz listu chcesz wysłać do UK inne przedmioty, mogą one być jedynie nadane jako paczka do Anglii. Na AlleKurier.pl możesz nie tylko wygodnie nadać list do Anglii, ale również w razie potrzeby szybko sprawdzić koszt wysłania paczki do UK i nadać taką przesyłkę zagraniczną online i bez wychodzenia z domu. Zamówienie kuriera w AlleKurier to bułka z masłem!

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto