Jak sprzedawać na rynku brytyjskim?

Sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii z przynajmniej kilku powodów jest atrakcyjnymi i dochodowym pomysłem. Dodać też należy, że nawet zmiany wywołane Brexitem, mimo wielu obaw, nie przekreślą szansy na wzbogacenie się polskich sprzedawców handlujących na rynku brytyjskim. Sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii i wszelkich dóbr nie jest też przedsięwzięciem szczególnie skomplikowanym, zwłaszcza że wejście na rynek brytyjski znacznie ułatwiają dobrze znane już i w Polsce portale sprzedażowe. Nie stanowią też dziś kłopotu dostawy towaru do Anglii – mamy w kraju do dyspozycji dobre firmy oferujące tanie przesyłki zagraniczne, a wysyłka do Anglii czy Irlandii nie jest ani czasochłonna, ani szczególnie skomplikowana, nawet po ostatnich zmianach wywołanych wyjściem Wielkiej Brytanii ze wspólnego rynku europejskiego i unii celnej. Jak sprzedawać produkty z Polski w Anglii? Co sprzedawać na rynku brytyjskim i gdzie to robić, by zwiększyć swoje szanse na zysk?

Dlaczego sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii to dobry pomysł?

Wielka Brytania to bardzo duży rynek zbytu, a jej mieszkańcy to społeczność dysponująca ogromnym kapitałem. W dodatku od lat obserwuje się właśnie w Anglii najbardziej dynamiczny rozwój e-commerce, a kupowanie w sieci wydaje się coraz powszechniejszą dyscypliną uprawianą przez Brytyjczyków, bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania czy status.

Brytyjczycy często i chętnie kupują online, a do tego są nacją niezwykle otwartą również na zakupy u zagranicznych sprzedawców. Obecność na Wyspach dużej społeczności naszych rodaków jest nie bez znaczenia, bo dzięki niej sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii pójdzie nam często łatwiej niż sprzedaż do innych krajów europejskich. Wszystko dlatego, że Brytyjczycy dzięki licznym kontaktom z Polakami mieli szansę poznać i polubić polskie produkty i marki, a także zwyczajnie nabrać zaufania do Polaków.

Nie można też zapominać, że Polacy mieszkający w UK to także całkiem pokaźna grupa potencjalnych klientów, którzy z pewnością będą zainteresowani zakupem wielu dóbr z Polski, nie tylko z sentymentu, ale właśnie dlatego, że je znają, cenią i często ich potrzebują.

sprzedaż Wielka Brytania

Jak wygląda rynek e-commerce w Wielkiej Brytanii?

Brytyjski rynek e-commerce uważa się za bardzo dojrzały i świetnie rozwinięty. Anglicy kupują w sieci wszystko, począwszy od artykułów spożywczych, przez modę, kosmetyki, meble, na usługach skończywszy. Specjaliści podkreślają też, że konsument w Wielkiej Brytanii jest zwykle bardzo doświadczonym kupującym.

Szacuje się, że ponad 90% Anglików aktywnie korzysta z internetu, a rynek sprzedaży online jest najlepiej rozwiniętym rynkiem e-commerce na całym globie. Najbardziej popularnymi portalami sprzedażowymi w UK są: eBay, Amazon, Argos, Marks&Spencer, Next, Ikea, Tesco. Anglicy najchętniej w sieci kupują odzież, kosmetyki, książki, elektronikę, meble, dodatki i artykuły do domu, a płacą za nie najczęściej przy użyciu karty lub za pośrednictwem PayPal. Ponieważ znaczna część kupujących w Wielkiej Brytanii korzysta podczas zakupów online z urządzeń mobilnych, ważne jest dostosowanie do nich wyglądu i funkcjonalności strony e-sklepu.

Oczywiście, prowadząc sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii czy produktów poprzez największe serwisy sprzedażowe, jak eBay czy Amazon, o wiele z tych rzeczy nie musimy się martwić, bo te oferują doskonale zaprojektowane dla handlu rozwiązania i ułatwiają sprzedaż na różne rynki zagraniczne.

handel Wielka Brytania

Co kupują Brytyjczycy?

Sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii warto rozpocząć dopiero po solidnym rozeznaniu w potrzebach jego klientów, by dobrze trafić z wyborem oferowanych produktów. Brytyjczycy do koszyków zakupowych chętnie wkładają odzież, obuwie, kosmetyki, elektronikę, sprzęt AGD, meble i dodatki dla domu. To może posłużyć jako punkt wyjścia do zbudowania własnej strategii sprzedażowej, którą warto uszczegółowić, korzystając np. z aplikacji Google Trends czy z podpowiedzi wyszukiwarki serwisu eBay.co.uk, w której można znaleźć często wpisywane hasła.

Istnieje także wiele płatnych narzędzi, które np. pozwalają badać, co sprzedaje w UK konkurencja itp. Sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii najprościej zorganizować w najpopularniejszych w Anglii serwisach sprzedażowych, a więc na eBay i Amazon.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat Wielkiej Brytanii? Sprawdź koniecznie pozostałe poradniki, z których dowiesz się wielu ciekawych informacji! Polecamy też blogowe wpisy o sprzedaży w innych państwach europejskich i nie tylko!

handel w UK

Jak sprzedawać na eBay i Amazon Wielka Brytania?

Na eBay sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii można prowadzić na dwa sposoby: podstawowy (wystawianie na eBay.pl wraz z ofertą wysyłki do UK) i zaawansowany, przy czym tylko ten drugi daje gwarancję, że nasza oferta wyświetli się kupującemu w Anglii. Zakładając na eBay tzw. duży sklep lub Megasklep możemy ponadto bezpłatnie wystawiać oferty w zagranicznych serwisach eBay. Bezpłatna sprzedaż do Wielkiej Brytanii jest jednak ograniczona limitem.

Koniecznie należy zapoznać się z tabelą opłat obowiązujących sprzedawców, by dobrze przekalkulować opłacalność różnych opcji. Nie ma obowiązku zakładania sklepu na eBay i opłacania pakietu sprzedawcy, ale wiele z narzędzi oferowanych w ramach subskrypcji może być naprawdę pomocne, jeśli zechcemy zdynamizować sprzedaż. Sprzedaż do UK przez Amazon można rozpocząć po założeniu konta sprzedawcy w serwisie. Do wyboru są dwie opcje: konto profesjonalne i indywidualne. I tu również znajdziemy wiele narzędzi pomocnych w promowaniu swoich aukcji i dostawie towarów.

Sprzedaż na Amazon można oczywiście równie dobrze organizować samodzielnie. Kluczową kwestią obok trafnie wytypowanego towaru, jest jego wypromowanie m.in. poprzez właściwy i przyjazny wyszukiwarce opis, fotografie itp. Warto również pamiętać, że sprzedaż usług do Wielkiej Brytanii i towarów przez e-sklepy oznacza konieczność opłacania VAT angielskiemu fiskusowi. Przy mniejszych transakcjach VAT opłaci za nas platforma sprzedażowa, a powyżej 135 funtów trzeba samodzielnie rozliczyć się z urzędem w UK.Jak zorganizować wysyłkę towarów do UK?

Sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii kończy się dostawą produktu do kupującego. Sposobów na organizację wysyłki towarów do UK jest kilka, przy czym, jeśli chcemy mieć nad tym procesem i jego kosztami większą kontrolę, warto nadawać przesyłki zagraniczne np. przez AlleKurier.pl. AlleKurier to broker usług kurierskich, który skupia największe firmy przewozowe z kraju i ze świata, oferując bardzo atrakcyjne ceny za przesyłki kurierskie, w tym także paczki do Anglii.

Pośrednictwo AlleKurier pozwoli zorganizować sprawną wysyłkę do Anglii obejmującą dostawę towarów z firmy w Polsce do klienta na Wyspach i czynności związane z odprawą celną, z którą w związku z Brexitem trzeba się liczyć w przypadku wysyłki towarów do Wielkiej Brytanii.

A jeśli planujesz po prostu nadać przesyłkę za granicę, niekoniecznie do UK to AlleKurier z miłą chęcią Ci w tym pomoże! Możesz zamówić kuriera do wielu zakątków świata, w atrakcyjnych cenach. Koszt przesyłki sprawdzisz po wpisaniu danych dotyczących Twojej paczki.

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto