Jak sprzedawać na rynku holenderskim?

Rynek holenderski dla Polaków do niedawna wydawał się mniej atrakcyjny niż brytyjski czy niemiecki, tymczasem w ostatnim czasie całkiem dużo się w tej dziedzinie zmieniło. I słusznie. Holandia to duży, dobrze rozwinięty i bogaty kraj, a jego mieszkańcy świetnie radzą sobie z nowymi technologiami i coraz chętniej wykorzystują je również przy robieniu zakupów. Szacuje się, że zakupy w sieci robi ponad 14 milionów Holendrów, a atrakcyjności tego rynku dowodzi z pewnością fakt, że w pełnej krasie pojawił się na nim w 2020 roku również taki gigant e-commerce jak Amazon. Co sprzedawać w Holandii? Gdzie handlować, by skutecznie zaistnieć i zarobić na rynku holenderskim?

Jakie zalety ma sprzedaż towarów do Holandii?

Polska, Polacy, polskie produkty i marki są dobrze oceniane przez mieszkańców krajów Beneluksu. Zawdzięczamy to dobrze rozwijającym się relacjom gospodarczym między naszym krajem a Niderlandami oraz sporej społeczności naszych rodaków mieszkających i pracujących w Holandii. Badania holenderskiego rynku e-commerce pokazują też, że Holendrzy, choć są wymagającą klientelą, chętnie i bez większych oporów kupują u zagranicznych sprzedawców.

Przez lata robili już bowiem zakupy online na niemieckich platformach eBay i Amazon. Sprzedaż w Holandii to dobry sposób na zdobycie sporej grupy nowych klientów, zarówno wśród samych Holendrów, jak i przebywających w Holandii Polaków oraz pomnażanie zysków, zwłaszcza że wszystko wskazuje na to, że już za chwilę rynek niderlandzki pokaże swój prawdziwy, wielki potencjał. Wejście na rynek holenderski ułatwiają ponadto bardzo sprawnie działające i liczne platformy zakupowe, a wysyłka towaru do Holandii, dzięki licznym przewoźnikom oferującym przesyłki zagraniczne nie jest dziś w Polsce żadnym wyzwaniem.

sprzedaż Holandia

Jak wygląda rynek e-commerce w Holandii?

Holenderski rynek zakupów online od kilkunastu lat zdominowany jest przez trzy potężne platformy sprzedażowe: Bol.com, Wehkamp.nl i Coolblue, ale sklepów internetowych popularnych wśród Holendrów jest dużo więcej. Do innych cieszących się dużą grupą klientów e-sklepów należą: Jumbo, Hema, Thuisbezorgd.nl, Zalando, H&M i eBay.

Biorąc z kolei pod uwagę dotychczasowe doświadczenie Amazon w podbijaniu rynków europejskich, należy spodziewać się szybkiego wzrostu znaczenia i tej platformy zakupowej w Holandii. W związku z tymi tendencjami, najlepszym pomysłem jest sprzedaż towarów do Holandii właśnie poprzez Bol.com, Coolblue czy Amazon. Wszystkie te platformy oferują zresztą liczne dobrze działające narzędzia pomocne w zdobywaniu klienteli i promowaniu ofert. Zwłaszcza na Bol.com znaleźć można wiele instrumentów przypominających rozwiązania sprawdzone już przez Amazon, np. usługi typu FBA.

Aby sprzedaż w Holandii zakończyła się sukcesem, trzeba liczyć się oczywiście ze specyfiką rynku holenderskiego, a zwłaszcza preferencjami lokalnych kupujących i ich upodobaniami. Holendrzy oczekują szybkiej, a przede wszystkim terminowej dostawy, dlatego wysyłka do Holandii oferowanych przez Ciebie produktów musi być to uwzględniać. Warto w tym zakresie poszukać wsparcia doświadczonych i sprawdzonych kontrahentów.

Transport towarów z Polski do Holandii może pomóc Ci zorganizować AlleKurier.pl. AlleKurier to broker usług kurierskich, u którego znajdziesz oferty wielu renomowanych przewoźników, a paczki do Holandii nadasz w bardzo atrakcyjnych cenach. Co więcej, za pośrednictwem serwisu AlleKurier.pl nadawać możesz nie tylko pojedyncze przesyłki zagraniczne, ale również skorzystać ze specjalnej oferty hurtowej dla stałych nadawców, dzięki której wysyłka do Holandii będzie nawet 30% tańsza. Holendrzy wymagają także dobrej komunikacji ze strony sprzedawców i dobrej polityki zwrotów, a płacą najchętniej poprzez iDeal – ojczystą formę błyskawicznych płatności w postaci bezpośrednich przelewów online z konta bankowego. Płatność kartą czy korzystanie z PayPal są w Niderlandach zdecydowanie mniej popularne.

Jak sprzedawać na rynku holenderskim?

Na co jest popyt w Holandii?

Sprzedaż towarów w Holandii to intratny interes, ale wymaga dobrej strategii doboru produktów. Holendrzy chętnie kupują online usługi i produkty związane z podróżami i telekomunikacją. Często też decydują się na zakup w sieci elektroniki i sprzętów AGD, odzieży, obuwia, kosmetyków, suplementów, a także artykułów wyposażenia wnętrz i mebli.

Do tych kategorii należą też zresztą produkty kilku polskich marek, które zyskały sporą popularność w kraju tulipanów. Holendrzy polubili już m.in. polskie meble, buty, wózki dziecięce, kosmetyki. W ustaleniu tego, z czym warto wejść na rynek holenderski posłużyć może na przykład przegląd wyników często pojawiających się w wyszukiwarkach popularnych w Holandii e-sklepów czy analiza zainteresowań klientów w Google Trends.

Poszczególne platformy sprzedażowe wspierają także prowadzących sprzedaż towarów w Holandii w ich serwisach licznymi narzędziami, które pomagają docierać do potencjalnych klientów, promować aukcje, analizować atrakcyjność oferty własnej i ofert konkurencji.

sprzedaż towarów w Holandii

Sprzedaż wysyłkowa do Holandii – o czym warto pamiętać

Sprzedaż w Holandii za pośrednictwem serwisów zakupowych ma liczne ograniczenia dotyczące rodzajów produktów, którymi można na platformie handlować. Nim zarejestrujesz się w jednej z nich lub wykupisz subskrypcję dla sprzedawców, sprawdź, jakie kategorie produktów są w e-sklepie dostępne i które artykuły są dozwolone do sprzedaży.

Koniecznie też przeanalizuj warunki finansowe współpracy z wybraną platformą i jej tabelę opłat i prowizji, a także zapewnij swojej działalności możliwie niskie opłaty za przesyłki międzynarodowe. Pamiętaj też, że w całej Unii Europejskiej obowiązują limity sprzedaży wysyłkowej, które decydują o miejscu rozliczania podatku VAT.

Jeśli sprzedaż w Holandii przekroczy limit 100 000 euro (a w przypadku Belgii 35 000 euro), sprzedający musi zarejestrować się w Holandii dla celów VAT i tam rozliczać podatek.

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto