Gdzie znajduje się największe lotnisko na świecie?

Międzynarodowy port lotniczy w Dubaju (DXB) zlokalizowany jest zaledwie 5 km od centrum miasta. W roku 2021 po raz ósmy z rzędu lotnisko obroniło tytuł najruchliwszego portu lotniczego na całym świecie, przebijając tym nawet gigantów ze Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło ponad 29 mln pasażerów, głównie z Indii i z Pakistanu. Największe lotnisko na świecie imponuje również pod względem obsługi przesyłek lotniczych, uwagę zwraca infrastruktura i udogodnienia dla pasażerów.

Największe lotnisko na świecie w liczbach

Największe lotnisko na świecie w liczbach

Obsługa dziesiątek milionów pasażerów robi niemałe wrażenie, ale warto wiedzieć, że w latach przed pandemią liczba ta była zdecydowanie wyższa. W roku 2019 największe lotnisko na świecie obsłużyło ponad 86 mln pasażerów, co również było globalnym rekordem. Co najlepsze, lotnisko w Dubaju ma jedynie dwa pasy startowe i zajmuje powierzchnię około 3,4 tys. hektarów. Lotnisko obsługuje ponad 90 linii lotniczych, w tym słynne Emirates Airline, Emirates Sky Cargo oraz Flydubai (tania linia lotnicza). Samoloty latają do prawie 250 miejsc docelowych.

Największe lotnisko na świecie ma również ciekawą infrastrukturę – znajduje się tam 87-metrowa wieża kontroli lotów oraz specjalny terminal przeznaczony do obsługi pasażerów VIP. W roku 2007 do użytku oddano tzw. centrum kwiatowe, czyli miejsce przeznaczone do obsługi wysyłek kwiatów oraz towarów wrażliwych – panuje tam temperatura ok. 3 °C.

Lotnisko w Dubaju może poszczycić się największą strefą bezcłową na świecie. W obiekcie mieszczą się luksusowe butiki, centra biznesowe, a nawet ogródki wypoczynkowe zlokalizowane na świeżym powietrzu. Oprócz tego na lotnisku znajduje się SPA, siłownia, sale modlitewne oraz basen.

Największe lotnisko świata i transport lotniczy

Lotnisko w Dubaju obsługuje również przesyłki lotnicze. Pod względem wielkości ruchu towarowego to lotnisko mieści się w pierwszej, światowej dziesiątce. W ciągu roku największe lotnisko na świecie wysyła ponad 2,5 mln ton ładunków, a wśród nich znajdują się przesyłki lotnicze nadawane przez AlleKuriera. 

Wysyłanie paczek lub listów za pośrednictwem brokera kurierskiego potrafi być tańsze nawet o 70% w porównaniu z ofertami ze stron przewoźników. Dodatkowym atutem tej metody jest ograniczenie wszystkich formalności do minimum.

Transport powietrzny to najlepszy i zdecydowanie najszybszy sposób na wysyłanie towarów do odległych zakątków świata – np. do Australii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Dużą zaletą jest również to, że paczka przez całą drogę jest bezpieczna i znacznie mniej narażona na uszkodzenia niż w przypadku korzystania z alternatywnego transportu morskiego. Cenne, wrażliwe i kruche przedmioty lepiej wysyłać drogą powietrzną.

Gdzie znajduje się największe lotnisko na świecie

Ciekawostki związane z nowoczesnym lotniskiem w Dubaju

Lotnisko w Dubaju zostało otwarte w 1960 r. Początkowo pas startowy zrobiono z ubitego piasku, dopiero 3 lata później położono na nim asfalt. Trudno to sobie wyobrazić, ponieważ aktualnie największe lotnisko na świecie ma 3 terminale, 3 hale dedykowane do obsługi pasażerów oraz 2 hale przeznaczone do zarządzania przesyłkami kurierskimi lotniczymi. Terminal 3 oddano do użytku w 2008 r. i ma on wielkość 160 boisk piłkarskich.

Obecnie na lotnisku zatrudnionych jest 90000 osób. Pracownicy obsługują loty pasażerskie, towarowe oraz zapewniają wsparcie techniczne dla linii lotniczych. Ciekawostką jest to, że na lotnisku działa najszybsze Wi-Fi na świecie.

Największe lotnisko świata i transport lotniczy

Na koniec warto dodać, że w ramach troski o środowisko oraz o zrównoważony rozwój, od stycznia 2020 r. na lotnisku wprowadzono zakaz stosowania jednorazowych naczyń i ograniczono ilość foliowych jednorazówek. Rocznie z portu lotniczego do recyklingu trafia ponad 40 tys. ton odpadów, które nadają się do ponownego wykorzystania.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto