Transport lotniczy – jakie są jego zalety i wady?

Transport różnych towarów może odbywać się na wiele sposobów. Dostarczanie pod wskazany adres jest możliwe drogą lądową, morską oraz lotniczą. Każda z opcji ma swoje zalety i wady oraz wybierana jest w zależności od danych potrzeb. Zdecydowanie najszybszą formą transportowania zamówień do celu jest droga powietrzna. Jakie są wady i zalety transportu lotniczego i co warto o nim wiedzieć? Sprawdź i poznaj wiele interesujących faktów na temat drogi, jaką codziennie pokonują różnego rodzaju paczki.

Czym jest transport lotniczy?

Transport zarówno przewozowy, jak i przesyłowy związany z dostarczaniem różnego rodzaju dóbr czy paliw to zagadnienie z zakresu logistyki. 

Transport przewozowy można podzielić na trzy główne rodzaje, w zależności od sposobu przemieszczania się i typu drogi komunikacyjnej. To najpopularniejszy przewóz lądowy, gdzie można wyróżnić szynowy czy drogowy, przewóz wodny, w tym transport morski oraz wodny śródlądowy i transport powietrzny, czyli lotniczy oraz kosmiczny.

Transport lotniczy w zakresie przewozu towarów określany jest mianem frachtu lotniczego i odbywa się w ramach przesyłek czarterowych oraz liniowych. Możliwe jest również wykorzystywanie przewozu lotniczego do transportowania nietypowych przesyłek, do których można zaliczyć np. żywe zwierzęta. Dzięki zróżnicowanej flocie pod względem wielkości, prędkości poruszania się, jak i stworzeniu odpowiednich warunków dla transportu towarów jest to gałąź logistyki, która rozwija się obecnie najszybciej.

Przewóz towarów z zastosowaniem transportu lotniczego pozwala na dostarczanie produktów z drugiego końca świata w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu możliwy jest handel towarami, które bardzo szybko się psują, są wyjątkowo cenne czy potrzebne jak najszybciej. Spełnienie takich wymagań ma jednak swoje przełożenie w cenie usług, która spośród innych rodzajów transportu jest zdecydowanie najwyższa. Jakie jeszcze wady i zalety transportu lotniczego można wyróżnić, aby w pełni zrozumieć specyfikę tego rodzaju przewozu?

Transport lotniczy – zalety

Zalety takiego przewozu to także bezpieczeństwo dostarczenia towaru. Chociaż katastrofy lotnicze zazwyczaj są tragiczne w skutkach, statystycznie jest to najbezpieczniejszy środek transportu. Dzięki przewozowi drogą powietrzną można też dotrzeć do miejsc niedostępnych dla drogi morskiej czy lądowej. To szczególnie istotne dla krajów górzystych, wysp czy państw nieposiadających dostępu do morza.

Transport lotniczy umożliwia też przewożenie produktów bardzo wrażliwych na różne czynniki, takie jak wilgoć, wstrząsy czy szczególna delikatność towaru. Przewóz drogą powietrzną pozwala też przewieźć towary, w których przypadku świeżość jest cechą kluczową. To np. owoce morza lub różne gatunki mięs.

Ryzyko uszkodzenia paczek w transporcie lotniczym jest zmniejszone do minimum, dzięki lotom bezpośrednim. Towarów nie trzeba wielokrotnie przeładowywać, co jest znacznie bezpieczniejsze zwłaszcza dla delikatnych przedmiotów. W szczególnie pilnych dostawach istnieje możliwość wynajęcia lotu czarterowego, dzięki któremu nawet do kraju oddalonego o tysiące kilometrów transport może dotrzeć już następnego dnia.

Czym jest transport lotniczy?

Transport lotniczy – wady

Choć zalety transportu drogą powietrzną są ogromne, istnieją również minusy, którymi charakteryzuje się transport lotniczy. Wady takiego przewozu to przede wszystkim wyższa cena usługi. Lot może zostać też odwołany z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak gwałtowne burze czy obfite śnieżyce. Chociaż jest to ryzyko dotyczące również transportu drogą lądową, pojazdy kołowe są stosunkowo lepiej przygotowane do poruszania się w takich warunkach niż samoloty.

Maszyny lotnicze mają również ograniczoną ładowność, co w przypadku wielkogabarytowych lub niestandardowych paczek może powodować opóźnienia w ich dostarczeniu. Ponadto transport lotniczy wymaga dodatkowo zorganizowania przewozu z miejsca nadania paczki na lotnisko oraz po przylocie ładunku odbioru z lotniska i dostarczenia pod adres nadawcy. Na naszej platformie usług kurierskich AlleKurier.pl realizujemy przesyłki zarówno drogą lądową, morską, jak i lotniczą. Wystarczy wybrać i opłacić dany wariant, a my zajmiemy się transportem na wszystkich etapach podróży paczki. 

W jaki sposób organizowane są przewozy lotnicze?

Wady i zalety transportu lotniczego to nie jedyne kwestie, które warto wiedzieć o takich przewozach. Ze względu na sposób zorganizowania przesyłek można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje transportu lotniczego. Może to być konsolidacja, direct service lub czarter.

W przypadku konsolidacji w ramach jednego lotu organizowany jest przewóz różnych towarów i przesyłek do kraju docelowego. Aby taki samolot mógł wyruszyć, niezbędne jest skompletowanie całego załadunku, co niekiedy może potrwać kilka dni i tym samym wydłużyć czas dostarczenia paczki do odbiorcy. Jest to jednak opcja najbardziej ekonomiczna w ramach transportu lotniczego i zdecydowanie najtańsza.

Direct service, czyli przewóz na indywidualnych warunkach realizowany jest poprzez umieszczenie paczki w luku bagażowym samolotu odbywającego lot liniowy. Można tu wybrać lot organizowany bezpośrednio do miasta nadania, choć taka forma ma pewne ograniczenia gabarytowe.

Aby zrealizować przewóz wyjątkowo niestandardowych przedmiotów lub zajmujących wiele miejsca, można wynająć samolot na potrzebę czarteru. Wówczas dany lot organizowany jest na wyłączność. Koszt takiej opcji jest bardzo wysoki, zwłaszcza że musi zostać opłacony lot maszyny w obie strony. Nie oznacza to jednak, że w przypadku niektórych towarów jest nieopłacalny. Takie przewozy najczęściej realizują duże porty lotnicze, takie jak np. największe lotnisko na świecie, jakim jest Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju.

Wysyłka towaru lotniczego – jak przebiega ten proces?

Przewóz lotniczy do innego kraju organizowany jest zazwyczaj przez dział spedycji lotniczej. Pierwszym etapem podróży danej paczki jest dostarczenie jej na właściwe lotnisko. Następnie wykonywana jest odprawa celna oraz załadunek. Po przybyciu do kraju docelowego dokonywana jest kolejna odprawa celna. Jeżeli dokumenty zostaną zweryfikowane pozytywnie i uiszczone będą stosowne opłaty celne, przesyłka zostaje zwolniona i następnie odbywa się jej transport (zazwyczaj drogą lądową) pod adres odbiorcy.

Zazwyczaj transport lotniczy trwa 3-5 dni. Może się jednak zdarzyć, że z różnych przyczyn (złe warunki pogodowe, brak pełnego załadunku w niektórych typach przewozów itp.) dostarczenie paczki będzie miało miejsce później. Niekiedy też bywa, że przesyłka jest dostarczona już następnego dnia po nadaniu. W przypadku transportu lotniczego wiele zależy od kwestii, na które nie ma wpływu czynnik ludzki.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto