Jak założyć sklep internetowy krok po kroku?

W dzisiejszych czasach na poszczególne czynności mamy coraz mniej czasu. Jest tak również z zakupami, dlatego coraz częściej dokonujemy ich w Internecie. Taka forma nabywania przedmiotów i usług ma wiele plusów. To m.in. znacznie większy wybór, możliwość wyszukania oferty w atrakcyjniejszej cenie czy znacznie lepiej dopasowanej wersji do własnych potrzeb. Świetnym sposobem na życie może więc stać się własny sklep internetowy i prowadzenie sprzedaży online. Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne i nie wymaga tak dużych nakładów finansowych i działań, jak w przypadku prowadzenia sklepu stacjonarnego. Jak założyć sklep internetowy? Sprawdź i stwórz swój własny, dochodowy biznes już dziś.

Sklep internetowy – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w kierunku założenia własnego sklepu internetowego jest decyzja o tym, jakie produkty będą w nim sprzedawane i do jakiej branży będzie można go zaliczyć. Warto tu zdecydować się na coś, co stanowi obiekt zainteresowań przyszłego właściciela. Ułatwi to też prowadzenie działań promocyjnych. W przypadku braku pomysłu można oprzeć się o ogólnodostępne analizy rynku prowadzone m.in. przez Google Trends czy Gemius, które ukazują największe aktualne zapotrzebowania konsumenckie.

Założenie sklepu internetowego wymaga także zorganizowania sposobu pozyskiwania towarów, które będą w nim sprzedawane. Potrzebne też będzie określenie modelu logistycznego, który obejmie m.in. organizację miejsca do magazynowania towaru czy określenie budżetu przeznaczonego na zatowarowanie. Możesz sprzedawać artykuły pochodzące prosto od producentów, z hurtowni i od dystrybutorów, produkty white label lub swoje własne.

Jak założyć sklep internetowy? Domena i oprogramowanie

Kiedy już wiesz, co chcesz sprzedawać, skąd będziesz brać towar i gdzie będziesz go przechowywać, warto ustalić jedne z najważniejszych kwestii, czyli to, jaką formę wizualną będzie miał sklep i jak będzie on funkcjonował. Nie mniej ważną kwestią od tej, jak założyć sklep internetowy, jest to, jak będzie się on nazywał. Powinno to być coś oryginalnego, co jednocześnie nie będzie kojarzyć się lub mylić z już istniejącymi markami. Nazwa powinna być możliwie krótka i nawiązująca do profilu prowadzonej działalności oraz charakteru asortymentu.

Nie mniej ważna jest też domena, czyli adres www, pod którym będzie można znaleźć w sieci Twój sklep. Idealną opcją będzie taka, w której nazwa sklepu będzie pokrywać się z adresem. Zdecydowanie wpłynie to na zapamiętanie i rozpoznawalność marki. Jeżeli wpadniesz na ciekawy pomysł, koniecznie sprawdź, czy taki adres nie jest już zajęty. Można to zrobić w Krajowym Rejestrze Domen. Jeżeli będzie on wolny, domenę można wykupić u wybranego rejestratora domen. To niewielki koszt rzędu maksymalnie kilkudziesięciu złotych rocznie.

Niezbędnym elementem sklepu internetowego jest oprogramowanie. To jedna z najważniejszych decyzji, dlatego warto poświęcić jej sporo uwagi. Od tej kwestii będzie zależeć, jakie opcje i działania można wykonać w sklepie, ile będzie kosztowało jego prowadzenie, czy obsługa sklepu będzie łatwa i czy wprowadzanie zmian pochłonie za każdym razem dużo czasu.

Istnieje jednak wiele firm, które oferują w tym zakresie pomoc i wsparcie w ramach wykupionego abonamentu. To znaczne ułatwienia dla osób prowadzących sklep i na początku prowadzenia biznesu bywają niezwykle przydatne. Wówczas do obowiązków właściciela sklepu należy jedynie rejestracja firmy i dobór PKD, zorganizowanie towaru, uruchomienie bramki płatniczej, integracja sklepu internetowego z kurierem oraz stworzenie polityki prywatności i regulaminu.

W ramach wsparcia abonamentowego właściciel uzyskuje pomoc w kreowaniu wyglądu sklepu, zastosowanie technologii RWD umożliwiającej dopasowanie sklepu do urządzeń mobilnych, integracje z hurtowniami, integrację z bramkami płatności, różnymi firmami kurierskimi i narzędziami marketingowymi, obsługę sprzedaży wielokanałowej (m.in. na Facebooku, Allegro i  innych platformach), funkcjonalny panel administracyjny czy aplikację do zarządzania sprzedażą.

Jak założyć sklep internetowy? Domena i oprogramowanie

Wygląd sklepu internetowego i prezentacja towaru

Robiąc zakupy stacjonarne, bardzo często to interesująca wystawa zachęca nas do wejścia i zapoznania się z ofertą. W przypadku sklepów internetowych jest bardzo podobnie. W tym przypadku należy jednak zadbać o grafikę obecną na stronie, jej styl i spójność z oferowanym asortymentem. Zarówno strona główna, jak i poszczególne zakładki powinny być spójne pod względem kolorystyki, motywów, zastosowanych czcionek, wzorów czy elementów i bezpośrednio nawiązywać do sprzedawanych produktów. Jednocześnie strona powinna być przejrzysta, czytelna i zrozumiała dla każdego.

Aby stworzyć atrakcyjną stronę, zazwyczaj niepotrzebne są zaawansowane narzędzia graficzne, ani pomoc wykwalifikowanych specjalistów. Często w ramach stosowanego oprogramowania lub wykupionych opcji możliwe jest zastosowanie gotowych szablonów, które niejednokrotnie idealnie pasują do danej branży. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z usług profesjonalnego grafika, zwłaszcza jeżeli masz swój indywidualny i nietuzinkowy pomysł. Warto pamiętać, że ludzie to głównie wzrokowcy i sprzedawane towary również powinny być opatrzone zdjęciami produktów. Znacznie zwiększy to szanse na sprzedaż.

Jak założyć sklep internetowy od strony prawnej?

Zastanawiając się, jak założyć sklep internetowy od strony prawnej, jest na to kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Taką formę działalności można założyć przez Internet, potwierdzając ten fakt np. profilem zaufanym. Obecnie, jeżeli osoba pracująca na podstawie umowy o pracę zakłada jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą, zobowiązana jest jedynie do odprowadzania składek zdrowotnych. Zostaje zwolniona z kosztów prowadzenia firmy.

Sklep internetowy można też prowadzić bez rejestrowania działalności i dokonywania formalności. Aby jednak było to zgodne z prawem, obowiązuje miesięczny limit przychodu. Kwota ta nie może być wyższa niż 50% płacy minimalnej na dany rok. W 2023 roku jest to 1745 zł. Takie rozwiązanie jest dobre w sytuacji, gdy chcemy sprzedawać własne wyroby. Niestety większość hurtowni i producentów nie preferuje współpracy z osobami fizycznymi.

Regulamin i polityka prywatności – dlaczego są takie ważne?

Odpowiadając na pytanie, jak założyć sklep internetowy, nie można pominąć takich kwestii jak regulamin i polityka prywatności. To właśnie te dokumenty stanowią zabezpieczenie zarówno dla konsumenta, jak i sprzedawcy i stanowią podstawę do regulacji przebiegu transakcji oraz rozwiązywania ewentualnych problemów. Regulamin zawsze powinien być tworzony na potrzeby danego sklepu internetowego. Nigdy nie może być kopiowany i musi być dopasowywany do specyfiki danej branży oraz charakteru sprzedawanych przedmiotów.

W regulaminie sklepu internetowego zawsze powinny znaleźć się definicje takich pojęć jak sprzedawca, kupujący, produkt oraz sklep. W takim dokumencie znajduje się zazwyczaj także opis zakresu działalności oraz produktów czy usług sprzedawanych w danym sklepie internetowym. Należy w tym dokumencie określić również przebieg zamawiania oraz opis momentu, w którym dochodzi do zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W regulaminie znajdują się również opisane warunki zwrotów oraz reklamacji, a także możliwe formy dostawy oraz ich koszty.

Polityka prywatności to drugi najważniejszy dokument zaraz po regulaminie. Zapisane w nim informacje ściśle wiążą się z przepisami RODO i dotyczą zakresu zebranych danych osobowych, celu, w jakim są one zbierane oraz obszaru ich przetwarzania.

Formy płatności i dostawy – sklep internetowy założony z sukcesem

Aby sklep internetowy mógł zacząć funkcjonować, niezbędne jest określenie form zapłaty za towar i metod dostarczenia zakupów klientom. Jest to jeden z kluczowych aspektów, na który klienci zwracają uwagę, dlatego wybór możliwych opcji powinien od początku działalności być szeroki i obejmować wszystkie najpopularniejsze formy płatności oraz dostawy. Jedną z najczęstszych przyczyn rezygnacji z zakupów jest właśnie brak dogodnej formy dostawy.

Wśród możliwych płatności powinny znaleźć się takie opcje jak Blik czy szybkie płatności online (np. PayU), a także płatność kartą kredytową. Co do dostawy, obowiązkowo musi znaleźć się możliwość wyboru wysyłki kurierskiej w kilku wariantach z możliwością wyboru preferowanego przewoźnika i dostawa do maszyn paczkowych, takich jak np. Paczkomat InPost.

Przy organizowaniu współpracy z poszczególnymi przewoźnikami weź pod uwagę specyfikę produktów, ich gabaryty, ale też grupę odbiorców. Jeśli sprzedajesz produkty dla młodych osób, będą one preferowały raczej paczkomaty niż Pocztę Polską. Odwrotnie będzie w przypadku seniorów itd. Aby zachęcić klientów do zakupów na swojej stronie internetowej, możesz też negocjować stawki z poszczególnymi przewoźnikami lub korzystać z atrakcyjnych cen dostępnych na naszej platformie usług kurierskich AlleKurier.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto