Kody pocztowe Francja - jakie kody posiada Francja?

Kody pocztowe pojawiły się we Francji w 1964 roku, kiedy to tamtejsza instytucja państwowa realizująca usługi pocztowe wprowadziła ogólnokrajowy standard. Firma La Poste zaktualizowała go w 1972 roku do systemu 5-cyfrowego. Takie pocztowe kody Francja posiada również obecnie. W jaki sposób należy zaadresować przesyłki do Francji, żeby nie popełnić błędu? Sprawdź to w naszym najnowszym poradniku!

Jak wygląda francuski system kodów pocztowych?

W latach 1860-1870 przypisano do francuskich kodów pocztowych alfabetycznie pierwsze dwie cyfry, które określają departament miasta. Ze względu na późniejsze zmiany nazw i podział departamentów, obecna lista kodów pocztowych Francji nie jest już utrzymana w ściśle alfabetycznym porządku. Ostatnie trzy cyfry kodu pocztowego określają bardziej precyzyjną lokalizację, przy czym dla prefektury zarezerwowany jest ciąg 000, a cyfry 00 obowiązują w adresach wojskowych. Zwykły kod pocztowy zawsze zakończony jest cyfrą 0, oprócz departamentów i terytoriów zamorskich oraz Paryża, Marsylii i Lyonu. W tych trzech miastach, dwie ostatnie cyfry wskazują na dzielnicę.

Przykładowo 80000 należy do Amiens, miasta będącego ośrodkiem administracyjnym departamentu Somma, a 69008 obowiązuje w 8 dzielnicy Lyonu. W najbardziej zaludnionych prefekturach występować może podział na kilka pocztowych obszarów dystrybucyjnych. W większości centralnych urzędów pocztowych używany jest system XX000.

kody pocztowe francja

Kody pocztowe we Francji - departamenty i terytoria zamorskie

Terytoria i departamenty zamorskie posiadają 3-cyfrowe kody pocztowe, które zaczynają się od 971 dla Gwadelupy, 972 dla Martyniki, 973 dla Gujany Francuskiej, 974 dla Reunionu, 975 dla Saint-Pierre i Miquelon, 976 dla Majotty, 984 dla francuskich Terytoriów Południowych, 986 dla Wallis i Futuny, 987 dla Polinezji Francuskiej oraz 988 dla Nowej Kaledonii. W 2008 roku zadecydowano o przydzieleniu numeracji 977 dla Saint Barthélemy oraz 978 dla Saint Martin, ze względu na uzyskanie przez nie statusu zamorskich zbiorowości. W tym przypadku zrezygnowano z ostatniego zera, celem zachowania pięciocyfrowego formatu.

Wysyłasz paczki do Francji czy może nadajesz przesyłki zagraniczne do innych krajów? Z AlleKurier zrobisz to taniej! Sprawdź nasz cennik kurierów i wybierz dla siebie najatrakcyjniejszą ofertę! Korzystając z platformy allekurier.pl oszczędzisz nawet do 70% niż w przypadku wysyłki paczek bezpośrednio u firm kurierskich. Warto się zdecydować już teraz!

francja - kody pocztowe

Kody pocztowe francuskich wsi

Indywidualne kody pocztowe Francja posiada także w przypadku wsi, Występują jednak sytuacje, że kilka sąsiadujących ze sobą wiosek dysponuje takim samym oznaczeniem. Wynika to z przynależności do jednego dużego urzędu pocztowego. Przykładowo, w Lagor, Mourenx, Pardies, Vielleségure, Abidos, Sauvelade, Bésingrand, Noguère i Lahourcade obowiązuje taki sam kod pocztowy 64150. Jeżeli natomiast wieś powiązana jest z dużym urzędem należącym do innego departamentu, kod pocztowy zaczyna się od dwóch cyfr tego departamentu - np. Le Fresne-sur-Loire w Loire-Atlantique posiada kod 49123, chociaż ze względu na powiązanie z pocztą Ingrandes sąsiedniej gminy w Maine-et-Loire powinien zaczynać się od 44.

jakie są kody pocztowe dla francji?

Kody pocztowe Francja - oznaczenie CEDEX

Kody pocztowe niezakończone cyfrą 0 mogą wskazywać na zastosowanie nowej numeracji lub specjalne oznaczenie CEDEX. System ten określa pocztę biznesową ze specjalną przesyłką kurierską, czyli Courrier d'Entreprise à Distribution EXceptionnelle. Oznaczenie to występuje w przypadku odbiorców dużych ilości przesyłek, czyli przede wszystkim przedsiębiorstw oraz właścicieli skrytek pocztowych. Podmiotom tym przydzielany jest osobny kod pocztowy, zakończony trzema unikalnymi cyframi. Oznaczenie CEDEX zawsze powinno być pisane wielkimi literami. Jeżeli miasto jest podzielone na okręgi lub posiada więcej niż jeden urząd pocztowy, do wyrażenia dołączona może być liczba. Przy adresie i CEDEX dopuszczalne jest też umieszczenie numeru skrytki pocztowej, czyli BP.

Kody pocztowe Monako i Korsyki

System kodów pocztowych obowiązuje również w Monako, chociaż jest ono uznawane za kraj niezależny od Francji. W Księstwie tym stosuje się numerację stanowiącą połączenie 980 i dwóch cyfr, z czego 00 zarezerwowane jest dla przesyłek fizycznych, a 01-99 dla specjalnego rodzaju dostaw. Kraj docelowy poczty przychodzącej musi być jednak określony jako Monako, a nie Francja. W obu departamentach Korsyki kody zaczynają się natomiast od liczby 20, która została przypisana do wyspy jeszcze przed jej obecnym podziałem na dwa departamenty - Korsykę Południową (2A) oraz Korsykę Górną (2B).

Kody Francja - największe miasta

Im większe i ważniejsze dla Francji miasto, tym z reguły oznaczenie jest prostsze. Kod pocztowy Paryż posiada w przedziale 75101 - 75120, w zależności od numeru dzielnicy. Przed 1972 rokiem, adresy znajdujące się w ósmej dzielnicy Paryża były zapisywane jako Rue Chambiges 8. W Marsylii obowiązują numery od 13000 do 13016, w Lyonie 69001 - 69009, a w Nicei - od 06000 do 06300. Aby sprawdzić dokładny kod pocztowy do konkretnej lokalizacji we Francji, najlepiej skorzystać z ogólnodostępnych wyszukiwarek. Ich zbiory opracowywane są w oparciu o urzędowe bazy adresowe, a także dane pocztowe. W polu wyszukiwania wystarczy wpisać adres, dla którego poszukiwany jest kod pocztowy. Lista wyświetlonych podpowiedzi powinna zasugerować kody najbardziej dopasowane do wybranej lokalizacji. Informacje wyświetlane są również na interaktywnej mapie, gdzie kody pocztowe przypisywane są do konkretnych adresów.

O czym poza kodem pocztowym należy pamiętać przy wysyłaniu paczki?

Kod pocztowy do Francji zamieszczony na paczce? To świetnie! Pamiętaj, żeby prawidłowo spakować przesyłkę, którą zamierzasz wysłać! Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia paczki w transporcie. Zastosuj odpowiednie wypełniacze i szczelnie zamknij karton z zawartością do wysłania. Kiedy ten punkt odhaczysz, zamów kuriera, który odbierze przesyłkę!

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto