Kody pocztowe Niemcy - jak sprawdzić kod pocztowy do Niemiec?


Niemiecki system kodów pocztowych powstał w 1941 roku i na samym początku liczył sobie jedynie dwa znaki. 21 lat później, w 1962 roku, zastąpiono go systemem czterocyfrowym w Republice Federalnej Niemiec. To samo stało się w NRD trzy lata później. Co warto wiedzieć o kodach pocztowych do tego kraju? I jak ważny jest wpływ kodu pocztowego na wysyłkę paczki do Niemiec?

Jak wyglądały niemieckie kody pocztowe dawniej?

W okresie, kiedy państwo niemieckie było przedzielone na pół murem, RFN i NRD posiadały własne systemy kodów pocztowych. Pierwsze z wymienionych stworzyło kody, które zakładały możliwość zjednoczenia i pozostawiały miejsce dla wschodniej części państwa, między innymi poprzez pominięcie w swoich kodach cyfr 1 oraz 9 jako pierwszego znaku.

Tymczasem NRD tworzyło kody, nie biorąc w ogóle pod uwagę ewentualnej możliwości zjednoczenia państw i wykorzystywały kody ze wszystkimi cyframi. Obecnie istniejący system dla zjednoczonego państwa niemieckiego powstał w 1993 roku, a w okresie przejściowym pomiędzy zburzeniem Muru Berlińskiego a faktycznym stworzeniem nowego systemu kodów, stosowano przejściowe rozwiązanie w postaci poprzedzania kodów dawnej części zachodniej literą "W" i literą "O" dla wschodnich Niemiec.

kody pocztowe niemcy

Kody pocztowe Niemcy - jak wygląda niemiecki system kodów pocztowych?

Niemieckie kody pocztowe to kombinacje składające się tylko i wyłącznie z cyfr i posiadają pięć takich znaków. Kody mają strefy pierwszego oraz drugiego poziomu (Postleitzonen i Postleitregion).

Dwie pierwsze cyfry z pięciu to oznaczenie regionu, a pozostałe trzy - określonego rewiru pocztowego. Zapis niemieckiego kodu pocztowego, w przeciwieństwie do polskiego systemu, nie wymaga postawienia myślnika pomiędzy poszczególnymi znakami. Nie ma także konieczności rozdzielania znaków od siebie, jednak jak wskazuje doświadczenie wielu naszych rodaków - popełnienie któregoś z powyższych błędów (tj. zapis "polski" z myślnikiem po dwóch cyfrach lub rozdzielenie kodu przerwą) w większości przypadków nie powoduje większych trudności w przesłaniu paczki do adresata.

Kiedy na swojej paczce umieścisz prawidłowy kod pocztowy do wybranego miasta w Niemczech, możesz śmiało zamówić kuriera po odbiór przesyłki.

jakie są kody pocztowe dla niemiec

Jak poprawnie zapisać kody Niemcy?

Jak wspominaliśmy powyżej, niemiecki system pocztowy składa się z pięciu cyfr, co do zasady zapisywanych bez spacji lub myślnika. Jednak o ile ta kwestia nie jest pierwszorzędna, warto mieć świadomość, że w Niemczech za sortowanie przesyłek odpowiadają maszyny i wprowadzenie nierozpoznawalnego dla nich znaku może prowadzić do przedłużenia czasu, w jakim doręczona zostanie przesyłka kurierska.

Zatem podsumowując, aby przesyłka kurierska w Niemczech dotarł do adresata jak najszybciej, należy zapisać pięć cyfr obok siebie, w czytelny sposób. Dodatkowo nie należy podawać kodu państwa (np. D- lub DE-) przed kodem pocztowym, gdyż to sprawia, że maszyna nie może rozpoznać kodu i tym samym czas potrzebny na doręczenie przesyłki wydłuża się.

Oprócz poprawnego zapisu kodu należy wziąć pod uwagę poprawne podanie reszty niezbędnych danych. I tak, w Niemczech adresy podaje się tylko i wyłącznie na przedniej stronie koperty (również adres nadawcy, jeśli chcemy do umieścić), dane adresata zawsze umieszcza się w prawym, dolnym roku strony, a w prawym górnym rogu należy przykleić znaczek pocztowy o odpowiedniej wartości. Niemieckie organy przestrzegają również przed umieszczaniem na powierzchni koperty innych naklejek (etykiet samoprzylepnych), które mogłyby utrudnić lub spowolnić pracę maszyn sortujących.

kody niemcy - jak zapisać?

Niemcy - kody pocztowe dla Berlina

Jako jedno z największych miast w całym kraju i zarazem stolica Niemiec, Berlin posiada aż 191 kodów pocztowych, które w dużej mierze ułatwiają nie tylko dostarczanie przesyłek, ale również orientację w terenie. Jako, że miasto obejmuje dużą powierzchnię, niektóre nazwy ulic powtarzają się w różnych częściach miasta, w związku z czym nieprawidłowe podanie kodu pocztowego lub wpisanie w nawigację GPS tylko nazwy ulicy bez kodu pocztowego może sprawić, że wylądujemy zupełnie nie tam, gdzie trzeba (albo nasza paczka nie trafi do adresata).

Kody pocztowe dla Berlina obejmują kombinacje pomiędzy 10115 a 14199, przy czym nie wszystkie połączenia cyfr występują w tym mieście.

Kody pocztowe Monachium

Monachium liczy sobie ponad 1,5 miliona mieszkańców, zatem również w tym mieście niezbędne było wyróżnienie wielu kodów w jego administracyjnych granicach. Kody pocztowe dla Monachium są warte wspomnienia, ze względu na dużą liczbę przesyłek wysyłanych z Polski właśnie do tego miasta. Jeśli zamierzasz wysłać paczkę kurierem do Monachium, oto jakie kody, które tam obowiązują: 80331, 80802, 80805, 81929, 81377, 81379, 81730, 81735,81737, 81825.

Kody pocztowe Hamburg

Hamburg jest drugim co do wielkości, niemieckim miastem i liczy sobie około 1,8 miliona mieszkańców. Tak jak w przypadku Monachium, jest to równie popularne miasto w Niemczech, do którego Polacy często nadają swoje przesyłki. Jeśli chodzi o kody pocztowe przypisane do tego miasta, są to numery od 20095 do 21149, od 22041 do 22769 oraz 27499.

Gdzie można sprawdzić kody pocztowe do Niemiec?

Jak widać, odpowiednie zaadresowanie listu jest gwarancją, że przesyłka dotrze do adresata w stosunkowo krótkim czasie. W sieci można znaleźć wiele stron, które dają możliwość sprawdzenia niemieckiego kodu pocztowego. Oficjalnym źródłem jest strona niemieckiej poczty: https://www.postdirekt.de/plzserver/. Jeśli jednak nie znasz tego języka, w przestrzeni internetowej dostępne są również strony przetłumaczone na polski, np. https://postalcodes.pl/Niemcy czy http://www.postleitzahl.name/ (tutaj można skorzystać m.in. z języka niemieckiego, angielskiego, czeskiego, hiszpańskiego czy francuskiego).

Kody Niemcy - na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wysyłce do Niemiec?

Umieszczenie kodu pocztowego jest bardzo ważne, ale należy również brać pod uwagę inne elementy wpływające na dostarczenie przesyłki. Na pewno istotne będzie także odpowiednie zapakowanie naszej przesyłki, żeby nie uległa uszkodzeniu podczas transportu. Jeśli porządnie zabezpieczamy wnętrze paczki, z pewnością dotrze ona w dobrym stanie do adresata.

Pamiętaj, żeby przed nadaniem paczki kurierem, sprawdzić cennik. Dzięki temu wybierzesz dla siebie najlepszego kuriera! W AlleKurier zawsze znajdziesz atrakcyjną ofertę na przesyłki, dopasowaną do Twoich potrzeb!

Sprawdź również:

info

Serwis Allekurier.pl używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.