Transport lądowy – porównanie rodzajów i znaczenie dla logistyki

Transport lądowy dotyczy przewozu towarów oraz transportu ludzi i odbywa się na podłożu stałym, czyli na lądzie przy wykorzystaniu dróg i infrastruktury drogowej oraz linii kolejowych. To najpopularniejszy rodzaj transportu i ważny element sprawnego łańcucha dostaw. Codziennie tysiące mniejszych i większych samochodów ciężarowych dociera do sklepów, hurtowni i magazynów, a także do klientów indywidualnych. Jak dzieli się transport lądowy i jakie zalety oraz wady mają poszczególne jego rodzaje?

Co to jest transport lądowy?

Transportem lądowym nazywamy wszystkie środki transportu, które poruszają się po podłożu stałym, czyli po lądzie. W odróżnieniu od transportu morskiego i powietrznego pojazdy wyposażone są w koła. Transport lądowy ma kolosalne znaczenie dla gospodarki – dzięki niemu można dotrzeć z dostawą do małych i dużych miasteczek. Dobrze rozwinięte sieci dróg i infrastruktura drogowa, a także rozbudowane linie kolejowe, umożliwiają dostawy praktycznie do każdego miejsca w kraju.

Widok z lotu ptaka na ulicę, po której przemieszczają się samochody

Transport lądowy – rodzaje 

Do transportu lądowego zalicza się transport samochodowy, kolejowy oraz transport specjalny. Poniżej omówimy szczegółowo transport drogowy, inaczej nazywany samochodowym oraz transport kolejowy, skupiając się na zaletach i wadach każdego z nich.

Transport lądowy drogowy (samochodowy)

Najpopularniejszym rodzajem transportu lądowego jest transport drogowy. Polega na przemieszczaniu ładunków lub osób za pomocą pojazdów kołowych, które poruszają się po drogach. Dotyczy to samochodów osobowych i ciężarowych, motorów, autobusów czy też furgonetek kurierskich. Najważniejszymi cechami tego rodzaju transportu jest duża elastyczność oraz możliwość dostarczenia ładunku aż pod same drzwi, czyli bezpośrednio do miejsca przeznaczenia, czego nie uzyskamy, wybierając transport morski lub powietrzny.

Elastyczność transportu samochodowego to nic innego jak duży wybór w zakresie środka transportu. Możemy dostosować pojazd do trasy, infrastruktury oraz ograniczeń, które występują na drogach – np. korki, konieczność wyboru nowej trasy lub potrzeba podstawienia nowego środka transportu w przypadku awarii.

Inną charakterystyczną cechą transportu samochodowego jest duża dostępność – pojazdy są relatywnie tanie i łatwo dostępne. Usługi związane z przewozem towarów lub osób można znaleźć praktycznie na każdym kroku. Z transportu samochodowego można skorzystać właściwie w dowolnym miejscu o dowolnym czasie, oczywiście, o ile na danym obszarze istnieje infrastruktura drogowa.

Kolejną cechą transportu drogowego jest jego szybkość – oznacza to, że można przewieźć ładunek w krótkim czasie, dzięki temu udaje się zrealizować dostawy w terminie. Szybkość transportu samochodowego zależy od rodzaju i stanu dróg, ale też od samego środka transportu oraz od warunków atmosferycznych panujących na trasie.

Wadą transportu drogowego jest ograniczona ładowność, dość duży koszt przewozu na długich trasach, możliwość uczestniczenia w wypadku drogowym oraz negatywny wpływ pojazdów spalinowych na środowisko.

Transport lądowy kolejowy

Drugim rodzajem transportu lądowego jest transport kolejowy. Polega on na przemieszczaniu ładunków lub osób za pomocą środków transportu kolejowego, czyli wagonów i lokomotyw, które poruszają się po liniach kolejowych. Wyróżnia się tutaj pasażerski i towarowy transport kolejowy. My skupimy się na transporcie towarów.

Transport lądowy, czyli pociągi towarowe z wagonami oraz z kontenerami

Transport kolejowy odbywa się za pomocą wagonów towarowych lub kontenerów, które są ciągnięte przez po liniach kolejowych pomiędzy miejscem załadunku a rozładunku. Ten rodzaj transportu lądowego cechuje się niskimi kosztami przewozu (widać to zwłaszcza na długich trasach) oraz dużą pojemnością. Pociąg towarowy może przewieźć znacznie większe ilości towaru niż w przypadku transportu drogowego. Za pomocą pociągów przewozi się towary ciężkie i gabarytowe, co często nie jest możliwe w przypadku załadunku samochodu ciężarowego.

Kolejowy przewóz towarów jest uważany za przyjazny dla środowiska – emituje mniej zanieczyszczeń oraz hałasu niż tradycyjny transport drogowy. To również bezpieczniejszy środek transportu, ponieważ pociągi rzadziej ulegają wypadkom.

Transport kolejowy ma jednak swoje wady. Za najważniejszą uważa się koszty związane z inwestycją w ten rodzaj transportu, dlatego w większości przypadków to państwo posiada największy udział w infrastrukturze kolejowej. Kolejną wadą jest stosunkowo długi czas transportu towarów – przewóz ładunku odbywa się znacznie dłużej niż w przypadku transportu drogowego. Transport lądowy kolejowy ma też ograniczenia, które podyktowane są jego infrastrukturą. W niektórych miejscach jest ona niedostępna, brakuje np. linii kolejowych lub nie są one przystosowane do transportu towarowego. Trudności logistyczne wynikają również z potrzeby koordynacji z innymi środkami transportu, ponieważ pociągi towarowe zazwyczaj nie docierają bezpośrednio do miejsca docelowego ładunku. Ważne jest także dostosowanie się do warunków technicznych i przepisów prawnych w danym kraju.

Wady transportu kolejowego powodują, iż nie nadaje się on do przewożenia towarów drobnicowych. Dużo bardziej opłacalne jest transportowanie takich przesyłek za pośrednictwem samochodów ciężarowych lub furgonetek kurierskich.

Transport specjalny

Ostatnim rodzajem transportu lądowego jest transport specjalny. Dotyczy on przemieszczania ładunków przy pomocy rurociągów, taśmociągów oraz trakcji elektrycznych. W ten sposób transportuje się niektóre paliwa, np. ropę lub gaz ziemny. Transport specjalny zaliczamy do jednej z gałęzi transportu lądowego, jeśli infrastruktura, czyli linie transportowe znajdują się na lądzie.

Dlaczego transport lądowy jest tak ważny?

Bez wątpienia plusami transportu lądowego jest jego niski koszt oraz duża dostępność, a także stosunkowo nieduże ryzyko powstania uszkodzeń towaru. Na uwagę zasługuje też łatwość ładowania i rozładowania samochodów ciężarowych – w wielu miejscach docelowych istnieje specjalnie dostosowana do tych czynności infrastruktura oraz sprzęty. 

Ważną cechą charakterystyczną transportu lądowego jest możliwość dostawy door to door, czyli bezpośrednio z miejsca nadania do miejsca docelowego. Taką przesyłkę nadasz za pośrednictwem naszej platformy. AlleKurier to szybki i tani sposób na nadanie paczki do kraju oraz za granicę. Oferujemy konkurencyjne ceny oraz możliwość odbioru paczki już tego samego dnia. Przekonaj się sam!

Transport lądowy (wszystkie jego rodzaje) jest niezwykle ważny z punktu widzenia gospodarki kraju. Pozwala szybko i stosunkowo niedrogo zaspokoić potrzeby ludzi. Dzięki niemu możliwa jest integracja kraju z rynkiem pozostałych krajów europejskich. Przewóz towarów drogą lądową znacząco wpływa na rozwój wszystkich sektorów gospodarki – daje miejsca pracy oraz wymusza inwestycję w infrastrukturę drogową.

Transport lądowy a transport morski i powietrzny – najważniejsze różnice

Transport morski to drugi popularny sposób transportu towarów. Droga morska jest szczególnie istotna w przypadku importu z dalekich państw, np. z Chin lub ze Stanów Zjednoczonych. W tym przypadku transport lądowy byłby zbyt drogi. Spedycja morska trwa jednak znacznie dłużej niż transport lądowy lub powietrzny, znacznie częściej dochodzi do zgubienia lub uszkodzenia ładunku. Przewożąc towary za pośrednictwem statków towarowych, nie ma też możliwości dostaw wprost pod drzwi, więc zwykle trzeba dodatkowo korzystać z transportu samochodowego lub kolejowego.

Jeśli chodzi o transport powietrzny – koszt przewozu jest jeszcze większy niż, jeśli wybierzemy drogę lądową. Jednak niewątpliwym atutem drogi powietrznej jest szybkość transferu i bezpieczeństwo przesyłki. W przypadku transportu powietrznego również nie ma możliwości dostawy door to door. Przesyłki z lotniska należy odebrać lub są one przewożone drogą lądową do miejsc docelowych, co może wydłużać czas dostawy i wpłynąć na jej terminowość.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto