• AlleKurier
  • Blog
  • Święta w duchu zero waste - przygotuj paczkę do wysyłki w ekologiczny sposób

Święta w duchu zero waste - przygotuj paczkę do wysyłki w ekologiczny sposób

święta w duchu zero waste

Od dawna starasz się ograniczyć ilość śmieci w Twoim otoczeniu? Doskonale! Trend zero i less waste zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Czy święta, kojarzące się przecież z nadmiarem, można przeżyć w zgodzie z zasadami zero waste? Jak spakować świąteczne paczki do wysyłki i nie obciążać przy tym środowiska? Sprawdzamy!

Zero i less waste - co to takiego? 

Zero i less waste to określenia oznaczające styl życia w zgodzie z naturą i ograniczanie produkcji odpadów do absolutnego minimum. Zero i less waste opierają się na zasadzie 6R:

  • Refuse - odnawiaj stare przedmioty,
  • Reduce – redukuj, np. ilość kupowanych przedmiotów,
  • Reuse - ponownie użyj zamiast wyrzucić,
  • Repair - naprawiaj i używaj zamiast kupować nowe rzeczy,
  • Recycle - segreguj surowce i oddawaj do recyklingu,
  • Rot – kompostuj. 

Czy zero i less waste można odnieść do każdej dziedziny życia? Jesteśmy przekonani, że tak! Poniżej pokazujemy, jak sprytnie zapakować świąteczne prezenty w zgodzie z zasadami zero i less waste! Sprawdź cennik wysyłek i przygotuj swoją etykietę nadawczą!

używaj recyklingowych materiałów

Ekologiczne opakowanie - czyli jakie?

Zaczynasz interesować się less i zero waste? Świetnie się składa! W te święta postaw na opakowania ekologiczne i zmniejsz ilość śmieci w swoim otoczeniu. Wybierz eko produkty do pakowania przesyłek - kartony, szary papier, naturalny sznurek, papierową taśmę i eko wypełniacze. Opakowania jednorazowe to już przeszłość - zeszłoroczne torebki prezentowe staraj się wykorzystać ponownie, zamiast je wyrzucać.

zero i less waste - co to takiego?

Stare opakowania w ponownym użyciu!

Jedną z zasad zero i less waste jest reuse, czyli ponowne wykorzystywanie już posiadanych przedmiotów. Zasadę tę możesz wcielić w życie podczas pakowania świątecznych prezentów! W tym roku chcesz postawić na ekologiczne opakowania? Zanim pobiegniesz do sklepu, uważnie sprawdź, co masz już w domu. Wykorzystaj zeszłoroczne torebki prezentowe i pudełka. Jeśli masz w zanadrzu folię stretch lub folię bąbelkową, to użyj jej zamiast wyrzucać. Zero i less waste dopuszczają używanie przedmiotów wykonanych z nie ekologicznych surowców tak długo, jak są one zdatne do użytku. Lepiej bowiem wykorzystać je w maksymalnym stopniu niż wyrzucić do kosza i kupić w ich miejsce ekologiczne odpowiedniki. 

Ekologiczne wypełniacze

Największym wyzwaniem w przygotowywaniu ekologicznych paczek będą chyba wypełniacze. Nie martw się na zapas, bo tych w wersji eko jest na rynku całkiem sporo. Wybieraj wypełniacze biodegradowalne, czyli wykonane z surowców, które ulegają szybkiemu rozkładowi. Może to być rozpuszczalny w wodzie flopak, przekładki kartonowe, papier krepowany albo wełna drzewna. Możesz też samodzielnie wykonać papierowe kule z papieru, który przeznaczyłbyś do wyrzucenia. 

Folia bąbelkowa - czy zawsze jest zła? 

Opakowania ekologiczne to przede wszystkim te, które wykonane są z biodegradowalnych surowców. Mile widziany jest papier, karton, sznurek bawełniany i pianka skropak. A co z folią bąbelkową? Rezygnuj z niej zawsze, gdy tylko to możliwe. Powyżej wymieniliśmy już ekologiczne wypełniacze, po które możesz sięgnąć, by zabezpieczyć przesyłkę przed ewentualnymi uszkodzeniami. Z pewnością jednak spotkasz sytuacje, gdy folia bąbelkowa może być Ci niezbędna - np. gdy będziesz chciał wysłać ceramikę lub szkło. W takiej sytuacji zawsze staraj się wykorzystywać folię, którą już masz w domu (lub którą możesz pozyskać od znajomych) – albo zastąp ją folią ekologiczną. 

wełna świetnie sprawdza się jako wypełniacz

Kiedy zrezygnować ze stretchu? 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - ze stretchu rezygnuj zawsze, gdy jest to możliwe. Większość przygotowywanych przez Ciebie paczek może być finalnie zamiast niego owinięta szarym papierem. Różnica jest ogromna! Folia wykonana z plastiku będzie się rozkładała nawet 400-450 lat, a papier jedynie 6 miesięcy! Zalet jest jednak więcej. Przesyłka kurierska owinięta szarym papierem wygląda minimalistycznie i bardzo elegancko. W przypadku świątecznych prezentów możesz na jednym boku opakowania namalować flamastrem zimowy wzorek - śnieżynki, mikołaje, bałwanki - niech Twoja paczka nabierze świątecznego blasku!

Co zamiast taśmy klejącej?

Ekologiczne opakowania? Z tradycyjną taśmą klejącą im zdecydowanie nie po drodze. Co zamiast tego? Jeśli zależy Ci na tym, by faktycznie skleić boki kartonu lub podkleić papier, to sięgnij po prostu po taśmę papierową. Ten produkt nie różni się pod kątem wytrzymałości od taśmy z tworzywa sztucznego, a jest przy tym zdecydowanie bardziej estetyczny. Zimą możesz wykorzystać taśmy z nadrukowanymi wzorkami. Taka paczka zawsze zwróci uwagę odbiorcy. Pamiętaj o tym, że taśma papierowa razem z opakowaniem może być poddana recyklingowi. Po rozpakowaniu prezentu można takie opakowanie od razu wrzucić do kontenera na papier, bez konieczności zrywania taśmy - prawda, że to wygodne? 

W tym roku stawiasz na opakowania ekologiczne? Idealnie! Papierowe i kartonowe opakowania to znakomity sposób na efektowną i przygotowaną w zgodzie z zero waste przesyłkę. Nadaj swoją świąteczną przesyłkę już dzisiaj!

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto