Jak działają firmy kurierskie?

Jak działają firmy kurierskie? Z roku na rok wyraźnie można dostrzec rozwój usług kurierskich nie tylko w kraju, ale też za granicą. Oferowane usługi coraz lepiej i szerzej odpowiadają na zapotrzebowania potencjalnych klientów, zapewniają bezpieczną i komfortową dostawę paczek pod wskazany adres w coraz krótszym czasie oraz coraz atrakcyjniejsze są również ceny za takie usługi. Korzystają na tym zarówno klienci detaliczni, jak i podmioty działające w strefie e-commerce. Dowiedz się, dlaczego warto korzystać z usług przewozowych firm kurierskich na co dzień i jakie są tego największe zalety.

Dlaczego usługi kurierskie są coraz popularniejsze?

W codziennym zabieganiu coraz cenniejszy bez wątpienia staje się czas. Dlatego coraz więcej zakupów dokonujemy w sklepach internetowych, gdzie niezbędną częścią nabycia danego towaru jest jego dostarczenie. W tym celu realizowane są różnego rodzaju usługi kurierskie w takich wariantach jak wysyłka z przedpłatą, paczka pobraniowa, kurier z dostawą pod wskazany adres czy dostarczenie do wybranego paczkomatu lub punktu odbioru.

Coraz częściej też firmy kurierskie podejmują korzystną współpracę ze sklepami i platformami sprzedażowymi, dzięki czemu dostawy realizowane są w niezwykle korzystnych cenach, co dodatkowo zachęca do zakupów w sieci, zwłaszcza dużych przedmiotów. Wiele osób zastanawia się wówczas, jak działa firma kurierska, że tak korzystne cenowo usługi są dla danego przewoźnika opłacalne.

Dzięki wielu oferowanym udogodnieniom przez firmy kurierskie znacznie chętniej wybieramy też kurierskie usługi transportowe na własne potrzeby, np. podczas przeprowadzki czy w trakcie wakacji, nadając ciężki bagaż kurierem, aby móc podróżować wygodnie i bez dodatkowych obciążeń.

Jakie zalety ma korzystanie z usług firm kurierskich?

Firmy kurierskie stały się poważną konkurencją dla Poczty Polskiej posiadającej przez wiele lat monopol na usługi przewozu paczek. Obecnie poszczególne marki kurierskie prześcigają się w kolejnych udogodnieniach dla swoich klientów, z czego też często korzystają. To, jak działają firmy kurierskie, chwali sobie coraz więcej klientów m.in. dlatego, że procedury nadania są coraz łatwiejsze, kurier może od nas odebrać przesyłkę bezpośrednio i dostarczyć ją do miejsca docelowego nawet w ciągu 24 godzin.

Ponadto dzięki możliwości śledzenia paczek w każdej chwili można sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się paczka i określić dzień jej dostarczenia. Przesyłki przewożone przez renomowane firmy kurierskie zazwyczaj docierają w nienaruszonym stanie, nie giną po drodze i są bezpieczne, co cenią sobie osoby korzystające z takich usług.

Jakie zalety ma korzystanie z usług firm kurierskich?

Jak działa firma kurierska?

Każda firma kurierska jest przedsiębiorstwem logistycznym posiadającym całą sieć oddziałów, które zatrudniają setki pracowników, w tym kurierów z danego regionu. Ponadto tego typu firmy wyposażone są w potężne floty pojazdów, specjalistyczne narzędzia i hale magazynowe, w których paczki są sortowane, przechowywane i przekazywane do rozwożenia. Najbardziej znane marki kurierskie prężnie działają zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jak działają firmy kurierskie?

Cały proces przewozu realizowany przez firmy kurierskie rozpoczyna się od momentu otrzymania zlecenia wykonania usługi od danego klienta. Wówczas nadawca zleca odebranie paczki spod wskazanego adresu wybranej firmie kurierskiej. Podaje wówczas dane swoje oraz odbiorcy i informacje dotyczące paczki, takie jak waga, wymiary, czy dodatkowe usługi, które wybiera. To najczęściej ubezpieczenie, pobranie, dostarczenie do rąk własnych i wiele innych opcji.

Na tej podstawie generowany jest list przewozowy, który nadawca musi umieścić na odpowiednio zapakowanej paczce. Dokument ten zawiera unikalny kod, na którego podstawie paczka jest rejestrowana i weryfikowana w celu poinformowania właściwego dla danej lokalizacji oddziału i kuriera, który odbierze przesyłkę od nadawcy. Po wykonaniu tej czynności kurier przekazuje przesyłkę do właściwego oddziału.

Jak działa firma kurierska od momentu dostarczenia przesyłki do właściwego oddziału?

Po dostarczeniu paczki przez kuriera do oddziału wyznaczeni pracownicy sortują oraz pakują przesyłki na samochody wahadłowe. Te natomiast transportują paczki z poszczególnych oddziałów kurierskich do głównej sortowni dla danego regionu. Tam paczki poddawane są automatycznemu sortowaniu przeprowadzanemu przez specjalistyczne urządzenia skanujące, które przekazują je do kolejnych, odpowiednich samochodów wahadłowych. Te następnie transportują paczki do właściwego oddziału doręczającego.

Tak posortowane paczki umieszczane są następnie na samochodach frachtowych, które transportują je najczęściej nocą do właściwych oddziałów doręczających. Następnie paczki przekazywane są rano kurierom do doręczenia w taki sposób, by logistycznie wykonali oni jak najbardziej efektywną trasę. Dzięki tak zorganizowanej logistyce możliwe jest dostarczenie przesyłki nawet w ciągu jednego dnia roboczego z miejsca oddalonego o setki kilometrów od adresu doręczenia.  

Na czym polega współpraca firm kurierskich z brokerami kurierskimi?

Broker kurierski to pośrednik, który stanowi pewnego rodzaju łącznik pomiędzy klientem a firmą kurierską. Dzięki zdobywaniu klientów usługi przewozu paczek są tańsze i o wiele bardziej atrakcyjne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i sklepów internetowych czy firm korzystających z usług kurierskich regularnie. Często też brokerzy oferują uproszczone procedury nadawania przesyłek, zawężające niezbędne formalności do minimum, co stanowi dodatkową korzyść dla osób lub podmiotów, które chcą nadać paczkę.

W sposób prosty i szybki możliwe jest nadanie przesyłki w ramach naszej platformy usług kurierskich AlleKurier. To możliwość porównania cen i wybrania usług jednej z uznanych i solidnych firm kurierskich. Dzięki temu przesyłka dotrze bezpiecznie do nadawcy w najkrótszym możliwym terminie i dostępne będzie jej monitorowanie na każdym etapie transportu.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto