Jaki jest koszt lawety i od czego to zależy?

Laweta to nieoceniona pomoc w wielu przypadkach związanych z nieoczekiwanym uszkodzeniem auta, ale też planowanym przewozem pojazdów. Wynajem lawety wiąże się z dokonaniem opłaty, która niejednokrotnie bywa bardzo wysoka. W jakich sytuacjach laweta bywa przydatna i od czego zależy koszt skorzystania z niej? Sprawdź, co zrobić, aby przetransportować pojazd bezpiecznie i w dobrej cenie.

Od czego zależy koszt lawety?

Wśród sytuacji, w których laweta jest niezbędna, znajdują się stłuczki, kolizje i wypadki, wskutek których auto zostaje uszkodzone i nie jest możliwa dalsza jazda uszkodzonym pojazdem. Wówczas niezbędne jest wezwanie pomocy, która pomoże w transporcie auta z miejsca zdarzenia. Kluczową kwestią przy wyborze odpowiedniej autolawety jest koszt, który potrafi być dość wysoki i może znacznie nadwyrężyć dostępny budżet. 

Nieco inaczej bywa w przypadku, jeśli kierowca wykupił autopomoc w ramach ubezpieczenia OC, choć nie zawsze wybrana opcja pozwala na przetransportowanie auta na dowolną odległość. Najczęściej w ramach OC kierowcy przysługuje pomoc lawety na określonym dystansie, który jest dość krótki i niewystarczający.

Jeżeli w planach jest zakup np. uszkodzonego auta za granicą, co z reguły pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty, również niezbędna jest laweta. Jednak jej koszt w całości będzie pokrywany z kieszeni zamawiającego. Dlatego wielu kierowców planując skorzystanie z usług transportu pojazdu z wykorzystaniem takiego pojazdu zastanawia się, od czego zależy cena lawety i jak duże są kwoty za wynajem autopomocy.

Najczęściej wycena usług z wykorzystaniem lawety określana jest na dwa sposoby. To kwota, która ustalana jest za całość usługi lub koszt lawety za kilometr. Decydując się na skorzystanie z lawety, warto przeanalizować oferty kilku firm oraz dobrze zastanowić się, który sposób wyceny usługi będzie w danym przypadku korzystniejszy.

Koszt lawety za km – jak kształtują się ceny wynajmu?

W przypadku gdy ustalany jest koszt lawety za kilometr, stawki uzależnione są od dystansu, na jaki dana osoba wynajmuje lawetę. Im dystans jest dłuższy, tym stawka za kilometr będzie niższa. W sytuacji, gdy potrzebny jest transport auta na terenie miasta, np. spod domu do warsztatu mechanicznego koszt będzie stosunkowo niewielki.

W przypadku rozliczenia za wynajem lawety na podstawie stawki kilometrowej może ona być różna także w zależności od wagi czy wielkości przewożonego auta oraz. Znaczenie ma też miasto, na terenie którego działa dany usługodawca. W dużych miastach ceny te będą z reguły wyższe. Niekiedy brany jest również pod uwagę dojazd lawety do miejsca startowego transportu. Średnia cena przewozu samochodu osobowego na lawecie wynosi 2,5 zł. W przypadku auta dostawczego średni koszt lawety za km to około 3,5 zł. Jeżeli natomiast chcemy przewieźć ciężkie maszyny i pojazdy budowlane, kwota ta może wzrosnąć nawet do 5 zł za km.

Sposób rozliczania usługi przewozu lawetą na podstawie przebytych kilometrów jest opłacalny w przypadku sprowadzania zakupionych pojazdów na rynkach zagranicznych, kiedy dystans do przebycia lawetą wynosi ponad 1000 km.

Jaki jest koszt lawety i od czego to zależy? Poradnik

Koszt lawety za usługę lub czas – co wpływa na ostateczną cenę?

Skorzystanie z transportu pojazdu na lawecie jest praktykowane w sytuacji, gdy niezbędna jest pomoc drogowa i przewiezienie uszkodzonego auta z miejsca zdarzenia. Cena zależna jest nie tylko od dystansu, ale też poziomu skomplikowania zlecenia, rodzaju niezbędnych zabezpieczeń czy warunków na trasie.

Koszt lawety wyliczany jest również na podstawie stawki godzinowej. Wówczas nie ma znaczenia poziom skomplikowania, cel, ani liczba kilometrów niezbędnych do przebycia trasy. Jest to cena liczona wyłącznie na podstawie dób lub godzin, kiedy laweta użytkowana była przez danego klienta. To dobra opcja w przypadku tras wyznaczanych po drogach krajowych, o dobrych warunkach do jazdy i z niewielką ilością postojów.

Podczas organizowania przewozu pojazdu na lawecie warto wziąć pod uwagę także dzień wykonania usługi. Koszt lawety za kilometr, jak i w przeliczeniu na podstawie usługi/godzin będzie znacznie wyższy w weekendy, święta i dni wolne od pracy. Wzrost cen w tych terminach w porównaniu z dniami powszednimi może wynieść nawet o 50% więcej. To szczególnie istotne w sytuacji, gdy laweta jest potrzebna do przewiezienia pojazdu z zagranicy czy innego miasta w celu np. naprawy.

Czy laweta to jedyne urządzenie transportujące pojazdy?

Laweta to bezpieczny pojazd, który przetransportuje nie tylko samochód, ale także quada czy motocykl. Wówczas wynajem lawety nie musi być jedynym wyjściem, które jest kosztowne. Jednoślady można przetransportować na palecie w ramach usług oferowanych przez firmy kurierskie. Porównania cen, jak i maksymalnych dopuszczalnych wymiarów i wagi gabarytowych przesyłek w szybki i przejrzysty sposób dokonać można na platformie usług kurierskich AlleKurier.

Transport aut, motocykli i innych wielkogabarytowych przedmiotów dobrze jest zorganizować za pośrednictwem wykwalifikowanych usługodawców. Bezpiecznego transportu z pewnością podejmie się każda firma transportowa w stosunkowo korzystnej cenie i z pełną odpowiedzialnością za możliwe uszkodzenia. To ogromna oszczędność czasu, stresu i nerwów, co warte jest każdych pieniędzy.

Czym jest laweta?

Laweta jest rodzajem platformy załadunkowej, z której często korzystają firmy zajmujące się przewozem samochodów oraz pracownicy pomocy drogowej. To solidna i bardzo wytrzymała na uszkodzenia konstrukcja. Lawety mogą być wyposażone w standardowe najazdy lub automatyczne, ruchome platformy. Aby pojazd znajdujący się na lawecie nie zsunął się podczas transportu, zakłada się pasy zabezpieczające. 

Najczęściej laweta używana jest podczas transportu samochodów uszkodzonych na skutek wypadku. Przewóz za pośrednictwem lawety wskazany jest również w sytuacji, gdy dany pojazd nie ma z jakiegoś powodu aktualnego przeglądu. Aby móc przewieźć samochód na lawecie, niezbędne są dwie osoby. Jedna z nich musi wjechać danym autem na konstrukcję, natomiast druga informować, w jaki sposób powinno się poruszać auto i jak daleko ma jeszcze dojechać, aby zostało właściwie zabezpieczone do transportu.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto