Allegro Lokalnie – co to jest i jak z niego korzystać?

Allegro to najpopularniejszy serwis sprzedażowy istniejący od lat 90. XX wieku. Choć od początku swojego istnienia zmieniał się wielokrotnie, nadal jest niezwykle popularny, a liczne udogodnienia i kolejne wprowadzane opcje zachęcają do korzystania z niego zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Jedną z funkcji serwisu jest Allegro Lokalnie. Na czym polega użytkowanie serwisu w tym trybie i czym różni się sprzedaż oraz zakupy wykonywane w ten sposób od standardowych działań odbywających się na Allegro?

Allegro Lokalnie – co to jest?

Obecnie większość Internautów doskonale wie, czym jest Allegro, jednak chcąc wystawić przedmiot na sprzedaż, użytkownik spotka się także z opcją Allegro Lokalnie. Co to jest i gdzie ostatecznie wstawić swoją ofertę, aby zaoferować swoją rzecz potencjalnym sprzedającym?

Allegro Lokalnie jest częścią portalu sprzedażowego, który dedykowany jest głównie sprzedawcom okazjonalnie wystawiającym swoje przedmioty na sprzedaż. Jednocześnie mogą z niego korzystać wszyscy kupujący w takim samym stopniu jak z tradycyjnego, pełnego Allegro, a wstawione oferty sprzedażowe wyświetlane są kupującym w tym samym miejscu, bez podziału. Pomimo członu „Lokalnie” oferty wystawione w ramach tej części serwisu trafiają nie tylko do odbiorców z regionu, ale do wszystkich użytkowników z terenu całego kraju, podobnie jak w przypadku Allegro.

Allegro Lokalnie to pewna forma wyjścia naprzeciw tym użytkownikom, którzy posiadają aktywne konta na Allegro, jednak wystawiają przedmioty na sprzedaż sporadycznie, raz na jakiś czas. Dzięki temu udogodnieniu umieszczenie oferty na portalu jest darmowe zarówno dla osób indywidualnych, jak i posiadających konta firmowe. Jednocześnie możliwe jest wystawienie przedmiotu w opcji z licytacją, jak i przez kup teraz.

Jak sprzedawać na Allegro Lokalnie? 

Odpowiedź na pytanie, jak sprzedawać na Allegro, wiązała się zawsze z potrzebą uzupełnienia szczegółowego formularza, w którym należało szczegółowo określić kategorię przedmiotu, jego poszczególne cechy, wypełnić opis, dodać zdjęcia i wybrać inne charakterystyczne opcje. W przypadku Allegro Lokalnie umieszczenie w serwisie oferty sprzedażowej jest o wiele łatwiejsze i szybsze, co każdy użytkownik zawdzięcza specjalnemu uproszczonemu formularzowi.

Określenie warunków reklamacji i zwrotów oraz innych dodatkowych informacji związanych z zakupem i parametrami danej rzeczy nie jest obowiązkowe, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Umieszczenie przedmiotu w serwisie Allegro Lokalnie zawiera się w pięciu podstawowych krokach.

Aby dodać daną rzecz na portalu Allegro Lokalnie, najpierw trzeba zalogować się na swoje aktywne konto Allegro na stronie internetowej lub w aplikacji internetowej, a następnie wybrać opcję „Wystaw”. W Sekcji „Sprzedaję” należy następnie ponownie kliknąć „Wystaw”. Kolejny krok to wypełnienie przejrzystego formularza wystawiania. Można dodać tu zdjęcie przedmiotu, opis, a także określić kategorię, stan rzeczy, lokalizację, cenę i metodę dostawy.

Kolejny etap to wybór rodzaju ogłoszenia. Do wyboru jest opcja kup teraz, licytacja lub ogłoszenie darmowe. Ostatni krok to zatwierdzenie poprzez kliknięcie przycisku „Wystaw”. Po chwili oferta widoczna jest już zarówno w serwisie Allegro Lokalnie, jak i Allegro.

Czym różni się Allegro Lokalnie od Allegro i kiedy warto z niego skorzystać?

Czym różni się Allegro Lokalnie od Allegro i kiedy warto z niego skorzystać?

Niekiedy umieszczenie oferty sprzedażowej na Allegro Lokalnie niesie ze sobą dodatkowe korzyści lub może przyczynić się do szybszej sprzedaży wystawionego przedmiotu. Wystawiając rzecz na Allegro Lokalnie, dany przedmiot widoczny jest automatycznie na liście Allegro. Jeżeli natomiast rzecz zostanie wystawiona na tradycyjnym Allegro, nie ukaże się w Allegro Lokalnie. Pierwsza opcja zapewnia więc znacznie większy zasięg oferty.

Ponadto w Allegro Lokalnie istnieje możliwość rezerwacji danego przedmiotu oraz negocjowania ceny, co nie jest dostępne w Allegro. To opcja, która niejednokrotnie prowadzi do konsensusu i korzystnego zakończenia transakcji z korzyścią zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Co prawda w Allegro Lokalnie nie funkcjonuje program Super Sprzedawca, ale również istnieje możliwość zweryfikowania wiarygodności użytkownika. Służą do tego takie odznaki jak Zweryfikowany użytkownik, Lokalny społecznik, Aktywnie sprzedaje oraz wyświetlany staż na Allegro.

W Allegro Lokalnie istnieje też możliwość wyróżnienia ogłoszenia i tym samym zwiększenia widoczności oferty oraz dotarcia do szerszego grona potencjalnych kupujących. Zysk ze sprzedaży przedmiotu można też przekazać na lokalną zbiórkę prowadzoną w danym regionie. Co prawda standardowo w Allegro Lokalnie nie funkcjonuje program Allegro Smart. Jednak w 2023 roku możliwe jest skorzystanie z darmowej dostawy do paczkomatów, jeżeli kupujący posiada aktywny pakiet Smart! Na Start lub Allegro Smart!

W jakich sytuacjach tradycyjne Allegro będzie korzystniejszym wyborem?

Umieszczenie oferty będzie korzystniejsze na tradycyjnym Allegro w sytuacji, kiedy użytkownik lub firma oferuje wykonanie danej usługi. W ramach Allegro Lokalnie niestety taka forma nie jest dopuszczalna. Okazjonalna wersja popularnego portalu z ogłoszeniami jest też dostępna dla użytkowników, którzy w jednej kategorii planują umieścić do 200 aktywnych ogłoszeń. Dodatkowo wyjątkiem jest kategoria motoryzacyjna, gdzie ofert może być jedynie 10. W przypadku standardowego Allegro w ramach jednego konta możliwe jest zamieszczenie maksymalnie aż 200 tysięcy ogłoszeń bez ograniczeń w kwestii kategorii i działów.

Przy dokonywaniu zakupów niezwykle pomocna dla kupujących bywa też opinia innych użytkowników co do nabytych przedmiotów. W Allegro możliwe jest wystawienie sprzedającemu oceny sprzedaży. Allegro Lokalnie niestety nie daje takiej możliwości. W tradycyjnym Allegro znajduje się również znacznie więcej przydatnych narzędzi do prowadzenia kont firmowych i sklepów internetowych. To m.in. możliwość korzystania z API do wygodnej integracji z udogodnieniami do zarządzania sprzedażą. Allegro Lokalnie nie daje takiej szansy.

Zwykłe Allegro umożliwia też dodawanie Monet do poszczególnych ofert i daje kilka opcji promowania przedmiotów. Ponadto istnieje opcja zakupu danej rzeczy na raty, co niekiedy bywa niezwykle pomocne dla kupującego i przesądza o zakupie określonego towaru. Dodatkowo podczas licytacji sprzedający w zwykłym Allegro może dodać opcję kup teraz, a także ustawić zadowalającą go cenę minimalną za przedmiot, co niemożliwe jest w Allegro Lokalnie.

Wszystkie przedmioty zakupione na platformie Allegro można wysłać bezpiecznie za pośrednictwem platformy usług kurierskich AlleKurier. To gwarancja korzystnego nadania w atrakcyjnej cenie i dostarczenia przesyłki w możliwie najkrótszym czasie.

Czy Allegro Lokalnie jest bezpieczne?   

Zarówno wystawienie przedmiotu na tradycyjnym Allegro, jak i na Allegro Lokalnie możliwe jest wyłącznie przez zweryfikowanych użytkowników posiadających aktywne konta, których dane są znane. Od każdego zakupu przysługuje więc reklamacja i wsparcie platformy sprzedażowej w postaci programu Allegro Protect. W jego ramach, jeżeli nabywca nie otrzyma zakupionego lub wylicytowanego przedmiotu, będzie on niezgodny z opisem czy nieoryginalny, możliwe jest otrzymanie rekompensaty.

W celu skorzystania z Allegro Protect w ramach Allegro Lokalnie należy wypełnić odpowiedni wniosek online w terminie od 14 dni do 2 lat od daty zakupu lub wylicytowania danego przedmiotu. Wcześniej warto jednak spróbować wyjaśnić sprawę ze sprzedającym za pomocą narzędzia Rozpocznij dyskusję dostępnego w panelu sprzedaży.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto