Co to jest dekarbonizacja transportu?

Świadomość dbania o środowisko naturalne i potrzeba zmniejszania emisji szkodliwych substancji systematycznie wzrasta oraz staje się coraz istotniejszą kwestią poruszaną w kolejnych gałęziach przemysłu, ale też usług. Wśród branż, które aktywnie starają się zmniejszać emisję spalin i zanieczyszczeń znajdują się również firmy kurierskie i realizowana przez nie strategia dekarbonizacji. Na czym polega ten proces i jak realizowana jest dekarbonizacja transportu w przedsiębiorstwach logistycznych oraz firmach kurierskich?

Dekarbonizacja transportu – co to jest?

Dekarbonizacja to pojęcie, którym określa się różnego rodzaju działania mające na celu ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Celem tego procesu jest całkowite zaprzestanie emisji tego związku, co ściśle wiąże się z polityką ochrony środowiska. Na takie działania decyduje się coraz więcej branż w wielu krajach na świecie w tym państwa członkowskie Unii Europejskiej.

W ramach działań dekarbonizacyjnych wprowadzane są różnego rodzaju nowoczesne technologie i systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii, a także działania mające na celu jej oszczędzanie. Procesy związane z ochroną środowiska i zmniejszaniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery wdrażane są w wielu różnych branżach. W handlu i usługach na coraz większą skalę obecna jest również dekarbonizacja transportu. Co to oznacza dla logistyki i usług kurierskich?

Realizacja przewozu różnego rodzaju towarów, jak i przesyłek stopniowo odbywa się w coraz bardziej przyjazny sposób dla środowiska. To nie tylko zwiększanie świadomości i uświadamianie potrzeb związanych z ochroną środowiska, ale też coraz lepsza organizacja pracy oraz przewozów, a także korzystanie z materiałów przyjaznych naturze.

Dekarbonizacja transportu – co to jest?

Na czym polega strategia dekarbonizacji w branży kurierskiej i logistycznej?

Z usług kurierskich korzysta coraz więcej osób, dlatego zmniejszanie śladu węglowego wcale nie jest łatwym zadaniem. Jednak dobrze przemyślana strategia kurierska i  konsekwencja działania powodują, że największym i najbardziej popularnym firmom się to udaje, a prowadzone przez nie symulacje są bardzo obiecujące. Dekarbonizacja to proces, o który warto zadbać od podstaw, z czego doskonale zdają sobie sprawę przedsiębiorstwa realizujące krajowe, jak i międzynarodowe przewozy paczek. Każde ekologiczne opakowanie lub ponowne wykorzystanie wcześniej użytego kartonu to kolejny krok na drodze do zadbania o środowisko.

Niektóre firmy kurierskie w ramach prowadzonej działalności doskonale łączą udogodnienia wprowadzane dla swoich Klientów, jak i działania, które obejmuje strategia dekarbonizacji transportu. Dzięki wprowadzeniu punktów nadania i odbioru paczek takich jak DHL POP czy DPD Parcelshop kurier wykonuje kurs w jedno określone miejsce, gdzie zostawia do odbioru kilka przesyłek, które następnie w dogodnym terminie mogą odebrać poszczególni odbiorcy.

Dzięki temu, że niepotrzebne jest wykonanie kilku dodatkowych kursów pod wskazane adresy, emisja spalin jest znacznie mniejsza, a paczki gotowe są do odbioru wcześniej. Adresat nie musi też oczekiwać na kuriera przez kilka godzin, a paczkę może odebrać o dogodnej porze. Doskonałym przykładem w kierunku ochrony środowiska jest również możliwość odbioru i nadania przesyłki w urządzeniu paczkowym, takim jak np. paczkomat InPost. Elementem strategii dekarbonizacji marki jest m.in. zasilanie urządzeń energią słoneczną.

Jakie działania może obejmować strategia dekarbonizacji?

Dekarbonizacja transportu, logistyki, a w tym również usług kurierskich może obejmować wiele różnych działań, które związane są nie tylko bezpośrednio z emisją spalin i dwutlenkiem węgla do atmosfery, ale też działaniami i wykorzystywaniem produktów i urządzeń, które w sposób pośredni przyczyniają się do zwiększania wytwarzania tego związku. Wśród najczęstszych celów, jakie wchodzą w zakres strategii dekarbonizacji, znajdują się m.in. takie kwestie jak:

  • zmniejszenie zużycia paliwa w środkach transportu,
  • zmniejszenie zużycia gazu ziemnego,
  • eliminacja wycieków czynników chłodniczych,
  • zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w związku z eksploatacją takich budynków jak magazyny, sortownie, biura, oddziały i urządzenia,
  • wdrożenie nowoczesnych technologii i systemów minimalizujących emisję szkodliwych gazów i substancji do środowiska naturalnego,
  • zwiększenie udziału recyklingu w prowadzonych działaniach.

Do realizacji strategii dekarbonizacji może na co dzień przyczynić się każdy z nas, wybierając usługi firm kurierskich, które dbają o ochronę środowiska i dokładają wszelkich starań, aby ślad węglowy z roku na rok był coraz mniejszy. Szybko i w prosty sposób paczkę u preferowanego przewoźnika można nadać za pośrednictwem platformy usług kurierskich AlleKurier.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto