Co to znaczy, że paczka jest w doręczeniu?

W dzisiejszych czasach usługi transportowe realizowane są na bardzo wysokim poziomie. Kolejne firmy kurierskie i przewozowe prześcigają się w dostępnych opcjach i udogodnieniach, na czym bez wątpienia korzystają klienci. Jedną z bardzo korzystnych opcji jest śledzenie przesyłek w trakcie ich podróży od nadawcy do odbiorcy, co jest bardzo przydatnym narzędziem zwłaszcza dla tych, którym zależy na jak najszybszym otrzymaniu paczki. Poszczególne etapy podróży przesyłki określają statusy przesyłek. Co oznacza, że paczka jest w doręczeniu i kiedy można się jej spodziewać po wyświetleniu takiej informacji?

Czym są statusy paczek?

Czasy, kiedy paczki docierały do odbiorców po co najmniej kilku dniach od nadania, a po drodze nikt nie wiedział, gdzie aktualnie znajduje się przesyłka i kiedy dotrze na miejsce, minęły bezpowrotnie. Obecnie niezależnie od firmy przewozowej każda nadana przesyłka otrzymuje swój indywidualny numer i zostaje zarejestrowana w systemie. Dzięki wygodnym i łatwym w obsłudze narzędziom dostępnym zarówno na stronie internetowej przewoźników, jak i w aplikacjach, każdy, kto zna numer danej przesyłki, może sprawdzić, gdzie aktualnie się ona znajduje.

Każdą część podróży sygnalizują tzw.statusy paczek. Dzięki nim wiadomo, kiedy nadawca nadał daną przesyłkę, po jakim czasie dotarła ona do właściwego dla danego regionu oddziału czy też wyruszyła w dalszą podróż do okręgu docelowego. Takich statusów zazwyczaj jest kilka. Często też im dłuższą drogę musi przebyć paczka, tym stosownych komunikatów jest więcej, co wiąże się dostarczeniem paczki do kolejnych oddziałów. Co oznacza, że paczka jest w doręczeniu i w jakim czasie od pojawienia się takiego statusu można spodziewać się otrzymania paczki?

Co to znaczy, że paczka jest w doręczeniu?

Co to znaczy, że paczka jest w doręczeniu?

Status o treści „paczka jest w doręczeniu” lub „wydana do doręczenia” oznacza, że przesyłka dotarła do właściwego oddziału i została przekazana kurierowi, który dostarczą ją pod wskazany adres. W przypadku, gdy jako miejsce doręczenia wybrany został paczkomat lub punkt odbioru, odpowiedź na pytanie, co to znaczy, że paczka jest w doręczeniu, informuje dokładnie o tym samym, tyle że miejscem doręczenia będzie nie adresat, a wybrany punkt.

Najczęściej zdarza się, że status „wydana do doręczenia” pojawia się w aplikacji lub na stronie w godzinach porannych, lub przedpołudniowych. Wówczas niemal we wszystkich przypadkach można spodziewać się dostarczenia pod wskazany adres tego samego dnia. Trasy rozwożenia paczek opracowywane są w taki sposób, aby każdy z kurierów, przysłane do danego oddziału paczki, rozwiózł jeszcze tego samego dnia. Wówczas nie generuje to zaległości.

W wyjątkowych przypadkach może się zdarzyć, że paczka nie zostanie dostarczona w tym samym dniu, tylko następnym roboczym. Dzieje się tak np. w związku z nieplanowanymi wydarzeniami, takimi jak wystąpienie gwałtownego pogorszenia pogody czy nagła awaria auta dostawczego itp. Wiele firm poza statusami o wydaniu do doręczenia informuje odbiorców również za pomocą SMS-a i wiadomości mailowej o przedziale godzin, w którym nastąpi doręczenie. Często też w wiadomości znajduje się numer do kuriera, dzięki czemu można dopytać o szczegóły dostawy lub poinformować o nieobecności i pozostawieniu przesyłki np. u sąsiada.

Dlaczego warto na bieżąco sprawdzać statusy paczek?

Statusy paczek i narzędzia służące do ich śledzenia są ogromnym udogodnieniem zarówno dla odbiorców, jak i nadawców paczek. Dzięki temu nie trzeba dzwonić i dowiadywać się, czy przesyłka została już nadana lub niepotrzebnie martwić się, czy może nie zaginęła. Nawet jeśli tak się zdarzy, dzięki rejestrowaniu jej statusów odnalezienie będzie znacznie łatwiejsze. Nadanie przesyłek kurierskich możliwe jest na naszej platformie usług kurierskich AlleKurier.

Dzięki informacji o wydaniu do doręczenia można też lepiej zaplanować dzień. Statusy paczek określane są najczęściej z dokładnością co do minuty. To również podstawa do rozwiązania wielu problemów pomiędzy nadawcą i odbiorcą oraz dowód na to, że paczka została wysłana, co często jest podstawą do przeprowadzenia wszelkich postępowań wyjaśniających.

Zobacz także

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki