Czym jest numer referencyjny przelewu?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej rzeczy – a między nimi i płatności – załatwiamy zdalnie, za pośrednictwem Internetu, konieczne jest zwiększenie bezpieczeństwa, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Nikt z nas nie chce zostać oszukanym, a w sieci łatwo jest się na coś nabrać. Jednym z narzędzi, które służą temu, ale też innym celom, jest numer referencyjny operacji bankowych, w tym przelewów. Warto odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań na ten temat. Co to jest numer referencyjny przelewu, do czego służy i jak go sprawdzić? Te i inne odpowiedzi na pytania poznasz poniżej! 

numer referencyjny przelewu

Co to jest numer referencyjny?

Definicja numeru referencyjnego jest bardzo prosta i można ją sprawnie wyjaśnić. Jest to określonej długości kod, który nadawany jest każdemu przelewowi, niezależnie od tego, w jakim banku jest konto, czy jakiego rodzaju jest to przelew. Numer referencyjny może mieć też różną formę – składać się z samych cyfr, albo również innych znaków. Jego charakterystyczną cechą jest jednak zawsze to, że jest całkowicie unikatowy. Oznacza to, że taki sam numer nigdy się nie powtarza. Jeżeli więc wysyłamy, albo odbieramy dowolny przelew, zawsze opatrzony jest on specjalnym, właściwym tylko dla niego numerem. Jest to dla nas dodatkowe zabezpieczenie, ponieważ mamy pewność, że nikt inny tego samego numeru referencyjnego nie będzie posiadać. 

numer referencyjny przelewu

Gdzie można sprawdzić numer referencyjny przelewu?

Choć wiele osób nie ma zielonego pojęcia, gdzie sprawdza się nr referencyjny przelewu, odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta i każdy może tego dokonać samemu. Musi być on zawsze umieszczony na potwierdzeniu przelewu (zlecenia płatniczego). Warto jednak pamiętać o tym, że numer ten może być określony różnymi nazwami. Zawsze jest to jednak ciąg cyfr lub innych znaków, który pozwala na odróżnienie i łatwe zidentyfikowanie konkretnego przelewu. Dlatego też, jeżeli potrzebujemy uzyskać numer referencyjny przelewu, który wykonaliśmy (albo który dostaliśmy), to wystarczy wyeksportować z portalu naszego banku potwierdzenie przelewu, na którym numer ten znajdziemy bez najmniejszej trudności. Raz, dwa i gotowe! Bez żadnych problemów!

Może zainteresuje Cię też inny artykuł z naszego poradnika: Potwierdzenie nadania przesyłki kurierskiej – czy jest potrzebne?

Do czego służy numer referencyjny przelewu?

O wiele bardziej skomplikowana jest odpowiedź na pytanie o to, do czego służy kod referencyjny przelewu i w jakim celu się go używa. Zasadniczo jego najważniejszą funkcją jest możliwość zidentyfikowania danego przelewu. Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie. Kiedy na przykład kupujemy dowolną rzecz za pośrednictwem Internetu (dowolny towar, albo usługę np. zakupy w sklepie internetowym), to dokonujemy płatności za pośrednictwem, któregoś z popularnych operatorów, albo wykonujemy przelew tradycyjny. Powiązanie przelewu z daną transakcją i kontrola tego, czy płatność w ogóle nastąpiła, mogą być przeprowadzone bardzo różnie. Działania takie mogą być powiązane z konkretną kwotą, po której przelew jest identyfikowany. W takim wypadku system porównuje listę transakcji z listą przelewów za dany okres i dopasowuje je automatycznie. Taka metoda obarczona jest jednak dużym ryzykiem błędu, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji, w której w tym samym okresie nastąpią płatności na takie same kwoty, jest znaczne.

Inną metodą powiązania przelewu z konkretną transakcją jest wzięcie pod uwagę tytułu przelewu, który wpisuje kupujący. W praktyce jednak często są one wpisywane błędnie, a więc możliwości tej metody również są ograniczone. Ryzyko błędnego dopasowania jest tu nieco mniejsze, niż w przypadku wyżej opisanej metody, ale w dalszym ciągu istnieje, a w praktyce takie dopasowania zdarzają się (tym więcej, im więcej transakcji jest przeprowadzanych). Błędne dopasowanie płatności może spowodować na przykład, że w systemie sprzedawcy nasz towar będzie widniał jako nieopłacony, a co za tym idzie, jego wysyłka może znacznie się opóźnić. 

Metodą, która sprawdza się w stu procentach i pozwala na całkowicie pewne i bezbłędne kojarzenie płatności z właściwymi zamówieniami, jest oparcie działania systemu właśnie o numery referencyjne przelewów. Dzięki temu możliwość pomyłki nie istnieje (nie ma dwóch takich samych numerów referencyjnych), a płatność z całą pewnością dotrze do adresata we właściwym momencie. Jest to więc świetny sposób na identyfikację przelewów. Podobnie ma się rzecz z numerem przesyłki, którą odbiera od nas kurier. Jest on także unikatowy, więc w razie problemów z zaginięciem paczki, mając jej numer, możemy działać w celu uzyskania informacji oraz naprawienia problemu. Jeśli potrzebujesz coś wysłać, zobacz jaki jest cennik wysyłek w AlleKurier.pl! Na pewno ceny mile Cię zaskoczą!

Zastosowanie numerów referencyjnych przelewów nie ogranicza się oczywiście do zakupów w internecie i jest znacznie szersze. Warto spojrzeć na to zagadnienie z punktu widzenia banku, który w każdym momencie przetwarza ogromne ilości płatności, transakcji i przelewów innego rodzaju. Zastosowanie systemu numeracji przelewów, który pozwala na łatwe ich rozróżnienie, sprawia, że zadania, przed którymi stoi każdy system bankowy, są w ogóle wykonalne. 

numer referencyjny przelewu

Gdzie podaje się numer referencyjny przelewu bankowego?

Kiedy jednak numer referencyjny przelewu używany jest w praktyce? Przede wszystkim zawsze w momentach, w których dojdzie do jakiejkolwiek awarii, której skutkiem będzie „zgubienie się” przelanych pieniędzy gdzieś po drodze. Podanie w banku numeru referencyjnego pozwala na bezbłędne odnalezienie wpłaconej kwoty i wyjaśnienie sprawy w 100%. Wiele osób zastanawia się też, czy podawanie numerów referencyjnych przelewów jest zawsze bezpieczne (zwłaszcza podawanie ich w Internecie). W praktyce okazuje się to jednak bardzo bezpieczne. Numer referencyjny nie może posłużyć do niczego poza zapewnieniem bezpiecznego i niczym niezakłóconego przepływu środków i wykorzystanie go do zaszkodzenia posiadaczowi rachunku w jakiś sposób, nie jest możliwe.

numer referencyjny przelewu

Bezpieczeństwo w Internecie warto mieć na uwadze nie tylko w momencie robienia zakupów online, ale także podczas innych czynności w sieci. Z AlleKurier.pl masz pewność, że nadawane przez stronę internetową przesyłki zawsze dotrą bez problemów do odbiorcy. Stawiamy na szybką oraz tanią obsługę Twoich zamówień, z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur. Przez naszą platformę wyślesz paczki do najpopularniejszych krajów na świecie!

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto