Ile kosztuje wysłanie paczki, listu lub palety?

Koszt wysyłki paczki to kwestia, na którą zwraca się uwagę nie tylko podczas nadawania przesyłki, ale także przy składaniu zamówień przez Internet – robienie zakupów online zazwyczaj zobowiązuje konsumenta także do pokrycia kosztów wysyłki. Jakie są koszty przesyłki i które rozwiązanie najlepiej wybrać?

Ile kosztuje wysłanie paczki?

Koszt przesyłki uzależniony jest od wielu czynników, dlatego trudno jednoznacznie go określić. Wpływ na cenę ma przede wszystkim miejsce docelowe, wybór przewoźnika, jak również gabaryty paczki, a nawet sama jej zawartość – inną opłatę należy uiścić za paczkę standardową, a inną w przypadku przesyłki niestandardowej. 

ile kosztuje wysłanie paczki

Gabaryty paczki

Duże znaczenie mają niewątpliwie wymiary paczki – im przesyłka większa czy cięższa, tym więcej będzie kosztowało jej przetransportowanie. W przypadku dostarczania przesyłek na terenie kraju wymiary i waga nie mają większego znaczenia. Pod warunkiem, że wybierze się bowiem przesyłkę standardową, ceny nie ulegają zmianie obojętnie, czy chodzi o przesłanie paczki na drugi koniec kraju czy do sąsiedniego miasta. Inaczej jest już, jeśli przesyłka ma być dostarczona za granicę – w takim wypadku zarówno waga, jak i wymiary mają ogromny wpływ na cenę usługi kurierskiej.

Warto więc dokładnie podać gabaryty przed nadaniem przesyłki, aby uniknąć dodatkowych opłat. 

Opłata za paczkę zagraniczną i krajową

Sam dystans, jaki przewoźnik ma do pokonania, również znacząco wpływa na koszty wysyłki paczki. Przykładowo, wysłanie paczki o wymiarach 20x40x40 i masie 3 kilogramów na terenie Polski to wydatek od 15,39 w przypadku InPost, do 24,30 przy wybraniu DHL. Taka sama paczka wysłana do Niemiec przy wyborze przewoźnika DPD będzie kosztowała około 103 złotych, podczas gdy za jej dostarczenie na terenie Polski DPD pobrałby opłatę 18,75 zł. Wysłanie paczki do Stanów Zjednoczonych wymaga natomiast zapłacenia od 270 do nawet 300 złotych.

Warto jednak zwrócić uwagę na usługę AlleKurier, gdzie przesyłka do Niemiec kosztuje jedynie 34,99 zł netto natomiast do USA 129 zł. Opłata za paczkę zagraniczną czy krajową powinna być jak najatrakcyjniejsza. Do zrealizowania tego warto korzystać właśnie z platformy brokera kurierskiego, gdzie znajdują się oferty wielu przewoźników w jednym miejscu!

ile kosztuje wysyłka

Przesyłka standardowa i niestandardowa

Standardowa przesyłka to ta o regularnych kształtach, którą bez problemu można przetransportować z miejsca na miejsce. Niestandardowe przesyłki to natomiast te nie zapakowane w sztywne pudełko kartonowe, nie mające regularnych wymiarów czy oznakowane nalepkami „uwaga”. Do przesyłek niestandardowych należą także paczki o nierównomiernym rozkładzie obciążenia czy takie, które nie przesuwają się swobodnie po taśmie sortera. Ponadto każda z firm kurierskich określa indywidualnie swoje wewnętrzne wytyczne dotyczące przesyłek niestandardowych. Cena za przesyłki niestandardowej może być nawet dwukrotnie wyższa niż za wysłanie tej standardowej.

Według nowej definicji paczka niestandardowa w serwisie krajowym i międzynarodowym (spełniająca minimum jeden z poniższych warunków) to:

  • paczki niesortowalne, które ze względu na swój kształt uniemożliwiają automatyczne sortowanie na sorterze lub które stwarzają ryzyko uszkodzenia innych przesyłek w procesie sortowania
  • paczka o kształcie cylindrycznym, okrągłym, owalnym (np. tuba, wałek z tkaniną)
  • paczka o nieregularnych kształtach, w tym paczki, które nie są zapakowane w karton/opakowanie o regularnych kształtach
  • paczka zawierające wystające poza jej regularny obrys elementy lub zapakowana w materiał, uniemożliwiający swobodne przesuwanie się po sorterze (np. gumę)
  • koperty foliowe (tzw. foliopaki) o masie przekraczającej 5,00 kg
  • opony zapakowanie niezgodnie z wytycznymi DPD Polska (szczegółowe informacje zawiera Instrukcja prawidłowego pakowania opon w DPD Polska
  • paczka o długości powyżej 150 do 300 cm; z zastrzeżeniem, że suma pozostałych boków nie przekracza 60 cm, lub paczka o wadze rzeczywistej 31,5-50 kg; doręczenie takich paczek możliwe jest jedynie w systemie rampa-rampa
  • paczka składająca się z dwóch lub więcej odrębnych części połączonych w jedną nieregularną całość; z zastrzeżeniem, iż Paczka niestandardowa nie przekracza maksymalnych parametrów paczki standardowej, tj:

- waga rzeczywista – 31,5 kg;

- długość – 150 cm;

- suma długości, szerokości oraz wysokości ≤ 300 cm

Jak wybrać najlepszego przewoźnika?

Ofert od przewoźników jest naprawdę wiele. Nie każdy kurier dostarczy jednak paczkę do każdego kraju, a ceny za usługi mogą się znacząco różnic w zależności od miejsca docelowego czy wymiarów paczki kurierskiej. W związku z tym ciężko na własną rękę wybrać najlepszą ofertę. Warto więc wycenić przesyłkę na AlleKurier.pl. Serwis umożliwia wygodne porównanie poszczególnych ofert, wskazuje, jaka będzie cena za nadanie paczki, a przede wszystkim daje możliwość poznania wszystkich rozwiązań wysłania przesyłki do danego kraju w dowolnym miejscu na Ziemi. Korzystając AlleKurier.pl, można wiec mieć pewność, że wybierze się ofertę najbardziej korzystną i uniknie się niepotrzebnych wydatków.

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto