Dociążenia w firmach kurierskich - powody i koszty

Gdy człowiek wysyła po raz pierwszy paczkę zastanawia się czy aby na pewno wszystko poszło dobrze. Czy wagę trzeba podać dokładnie co do grama? Dlaczego wymiary są istotne? Czy sposób pakowania jego paczki jest prawidłowy? I tu stajemy przed pytaniem - co będzie jeżeli coś się jednak nie zgadza? Co jeżeli nasza paczka pomimo, że wydawać nam się mogło była zadeklarowana prawidłowo - jest niestandardowa lub nasza waga łazienkowa jest niedokładna? Na forach internetowych często można znaleźć opinie, że po jakimś czasie klienci firm kurierskich dostają dopłaty. Często niestety nie są to małe dopłaty. Z czego one wynikają? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Waga przesyłki

Pierwszym pytaniem w formularzach zamówieniowych jest oczywiście to, czy przesyłka kurierska jest krajowa czy jest to przesyłka międzynarodowa. Następnym jest podanie parametrów przesyłki - wagi i wymiarów. Czy jest to aż tak istotne? Podstawą wyceny są właśnie te parametry, nie jak mogłoby się zdawać odległość miejsca doręczenia. Cennik przesyłek krajowych podzielony jest zazwyczaj na paczki do 30 kg i powyżej 30 kg oraz na takie, które kwalifikują się już jako przesyłki paletowe.

Jeżeli zastanawiamy się czy nasza paczka może ważyć np. 15 kg czy 17 kg to lepiej oczywiście zawyżyć jej wagę niż zaniżyć. Cena najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie, a  dociążenie nam nie będzie grozić. Wyjątkiem są wagi graniczne. Jeżeli mamy paczkę ważącą blisko 30 kg należy zwrócić większą uwagę na jej sprawdzenie. O ile paczki lżejsze od tej wagi są stosunkowo tanie, to już powyżej 30 kg cena może wzrosnąć diametralnie.

dociążenia w firmach kurierskich

Różnica zależy od wybranej firmy kurierskiej. Jeżeli mamy wątpliwość warto wcześniej dopytać ile kosztuje taka cięższa paczka. Domowe wagi łazienkowe nie są niestety zbyt dokładne. Jeżeli wskazuje ona wagę na granicy 30kg lepiej czasem zawyżyć wartość do pełnego kilograma w górę. Pamiętajmy, że w sortowniach stosowane są pomiary na bardzo dokładnych certyfikowanych wagach. Jeżeli okazałoby się, że paczka będzie jednak cięższa niż te magiczne 30 kg, to dopłata będzie różnicą w  cenie zadeklarowanych parametrów z rzeczywistymi powiększona niestety o koszty weryfikacji. Cena za paczkę może wzrosnąć nawet parokrotnie. Im wyższa waga paczki, tym dopłata może okazać się większa. Jeżeli nasze „łazienkowe” pomiary są sporo zaniżone - na tyle, że paczka nie kwalifikuje się na przesyłkę kurierską a na paletową, koszty będą wyrównane do wyceny palety. A te są już nieporównywalnie większe.  W przesyłkach międzynarodowych jest niestety już gorzej. Tutaj bowiem liczy się każdy dodatkowy kg i nie ma tu odstępstw od reguły - obowiązkowo należy paczkę zważyć dokładnie i zawyżyć do pełnego kilograma. Cena zmienia się w tym wypadku nawet co 1kg, a dopłaty są jeszcze większe niż w przypadku przesyłek krajowych.

Wymiary przesyłki

Tutaj również należy rozgraniczyć przesyłki krajowe i międzynarodowe. O ile małą paczkę krajową można sprawdzić „na oko”, o tyle przy większych przesyłkach lub tych międzynarodowych warto je zmierzyć już dokładnie. Firmy kurierskie swoją wycenę opierają na wadze rzeczywistej i objętościowej. Jeżeli paczka jest lekka ale duża, wówczas cena jest wyliczana z tej wyższej - objętościowej wagi. Dopłaty do objętości opierają się dokładnie na tych samych zasadach co do wagi rzeczywistej. Jeżeli jednak paczka jest zbyt duża, szczerze odradzam zaniżanie jej wymiarów po to, aby tylko zmieściła się w wymiarach dopuszczalnych w danej firmie. Ostrzegamy - kurier tego nie sprawdza, bo pomiary wykonywane są w sortowniach. Jeżeli taka paczka będzie sprawdzona, to nawet gdy już dawno jest doręczona możemy spodziewać się przykrej wiadomości o niemałym dociążeniu. Firmy bowiem egzekwują takie dopłaty zazwyczaj dopiero w cyklach rozliczeniowych, czyli najczęściej raz w miesiącu.

Sposób pakowania

Często wycena za usługę opiera się również na sposobie pakowania. Należy zadeklarować czy paczka jest standardowa, czy jest to paczka niestandardowa. Kiedy paczka jest standardowa? Każda firma ma różne wytyczne, które można sprawdzić np. na stronie danego przewoźnika. Reguła jest jednak zazwyczaj jedna. Jest to paczka spakowana w karton o kształcie regularnego prostopadłościanu. Nie chodzi tu o owinięcie kartonem czy sterczem. Ma mieć proste, równe kąty. Musi też swobodnie się poruszać po taśmie sortera. Jeżeli coś jej będzie w tym przeszkadzać dopłata gotowa.  Jeżeli nasza przesyłka ma nieregularny kształt i tego nie określimy w zleceniu wycena będzie zaniżona i tym samym trzeba będzie liczyć się z dociążeniem. Powodem naliczenia dopłaty mogą być również nalepki ostrzegawcze - Uwaga szkło czy Góra-dół. Nie są to jednak tak duże kwoty jak przy wadze czy wymiarach. Zależą oczywiście od wybranej firmy.

Poniżej obrazki przestawiające przykładową paczkę standardową i niestandardową. Zadanie do wykonania: znajdź różnicę

firmy kurierskie

Przekierowania i zwroty

Wprowadzając adres docelowy należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowość tych danych. Nawet najmniejszy błąd w kodzie pocztowym, nazwie miejscowości czy nawet ulicy może spowodować, że paczka będzie dociążona dopłatą. Paczka błędnie zaadresowana trafi zapewne do złej sortowni. Wiąże się to z większą ilością jej przeładowywania, a tym samym z wyższą ceną. Również przy małej korekcie możemy spodziewać się dopłaty, ponieważ pracownik firmy musi sprawdzić gdzie właściwie miała ona dojechać. A wiadomo - czas to pieniądz, szczególnie w handlu. Cena za przekierowanie to zazwyczaj taka sama stawka jaką zapłaciliśmy za transport paczki. Koszt korekty adresu zależy od przewoźnika, jest jednak niższy niż przekierowania. Czasem może się również zdarzyć, że zawiedziemy się na odbiorcy. Należy go uczulić aby w trakcie transportu nie zmienił zdania na temat adresu doręczenia lub nie zrezygnował z przyjęcia paczki. To nadawca zapłaci bowiem za jego niezdecydowanie. Odmowa może się zdarzyć z wielu powodów - odbiorca rozmyślił się, nie uzbierał odpowiedniej kwoty za pobranie, znalazł w międzyczasie inny produkt, kurier parokrotnie próbował doręczyć paczkę ale nikogo nie zastał. W takim wypadku paczka musi wrócić do nadawcy. Obowiązkiem i odpowiedzialnością w takim wypadku jest niestety obciążany nadawca. Dopłata również wyniesie tyle samo co sama wysyłka.

Nadanie towarów niedozwolonych

Jeżeli nie zapoznamy się przed nadaniem z listą przedmiotów wyłączonych z przewozu w danej firmie kurierskiej, może wygenerować to straty w naszym budżecie. Jeżeli taka zawartość będzie stwierdzona, to firmy rozwiązują to na dwa sposoby.  W pierwszym paczka będzie zwrócona, w drugim zatrzymana w sortowni, która tą zawartość weryfikowała. Oczywiście nie odzyskamy kosztu za transport, a zwrot będzie zafakturowany. To jest jednak optymistyczna wersja, bo jeżeli nasza paczka przez swoją zawartość zaszkodzi innym paczkom lub sprzętom w sortowni np. poprzez wylanie jakiegoś płynu, zapłacimy również za te szkody. Tutaj rozwiązaniem jest jedynie wybranie innej firmy, która nie ma podobnych restrykcji związanych z zawartością.

Jest to tylko część zagadnienia, ponieważ w każdej z firm mogą występować też dodatkowe opłaty, którymi niespodziewanie możemy zostać dociążeni. Trzecia lub kolejna próba doręczenia, „pusty” podjazd kuriera, przepakowanie paczki - to tylko część z nich. Niektóre nie zależą do końca od nadawcy ale to zleceniodawca transportu będzie ponosił koszty. Warto dokładnie zapoznać się z cennikiem tych usług, by z pełną świadomością wybrać taką, która odpowiada naszym oczekiwaniom. Na zakończenie załączamy przykładowy cennik usług dodatkowych.

cennik usług dodatkowych

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto