Potwierdzenie nadania przesyłki kurierskiej – czy jest potrzebne?

Wiele osób nadając przesyłkę, pomija kwestię uzyskania dokumentu, który jest potwierdzeniem przekazania paczki do wysyłki. Często kończymy proces nadawania na fizycznym przekazaniu przesyłki na ręce kuriera, a następnie oczekujemy odebrania jej przez odbiorcę. Niekiedy jednak mogą zdarzyć się sytuacje, że paczka zagubi się w drodze lub zawieruszy w punkcie nadania. Wówczas podstawowym dokumentem, na podstawie którego można dociekać swoich praw czy wypłacenia odszkodowania, jest potwierdzenie nadania.

Czym jest potwierdzenie nadania?

Potwierdzenie nadania jest dokumentem, który stanowi dowód przekazania nadawanej przesyłki przewoźnikowi. Uzyskać go można w momencie przybycia kuriera po paczkę. Najczęściej jest to kopia listu przewozowego  opatrzona podpisem danego kuriera. Tego typu dokument zachować należy co najmniej do momentu odbioru przesyłki.

Podobnie jest w przypadku nadawania przesyłek w punktach odbioru i nadania. Wówczas często w ramach potwierdzenia nadania otrzymujemy dokument w formie paragonu z adresem punktu, dniem i czasem nadania oraz numerem przesyłki. Takie potwierdzenie jest równie ważne jak kopia listu przewozowego i stanowi podstawę do rozpoczęcia postępowania w przypadku opóźnień w dostarczeniu, zagubienia lub zniszczenia przesyłki.

Z innego wpisu na naszym blogu - List przewozowy - co to jest? - dowiedz się, czym potwierdzenie nadania różni się od listu przewozowego.

Czym jest potwierdzenie nadania?

Co jeszcze możliwe jest dzięki potwierdzeniu nadania?

Potwierdzenie nadania zawiera informacje o danym przewoźniku oraz unikalny numer przesyłki. W większości przypadków korzystając z opcji śledzenia przesyłki, wymagane jest jego podanie. Udogodnienie to pozwala o każdej porze dowiedzieć się, na jakim etapie i gdzie znajduje się aktualnie paczka. Bez potwierdzenia nadania często nierealne jest zlokalizowanie przesyłki, co bywa kłopotliwe i frustrujące zwłaszcza wtedy, gdy pakunek wysyłany jest do klienta, a ten pyta o postęp w dostarczeniu.

Posiadając potwierdzenie nadania, możliwe jest przekazanie numeru przesyłki odbiorcy, który sam może sprawdzać na bieżąco etap wykonania usługi przewozowej i uzyskać informacje na temat planowanej dostawy. Pozwala to odpowiednio zorganizować i dopasować swój czas do prognozowanej wizyty kuriera.

Potwierdzenie nadania przesyłki kurierskiej – czy jest potrzebne

Potwierdzenie nadania a zagubienie paczki

Każda firma kurierska, jak i jej pracownicy, zawsze starają się dostarczyć przesyłki na czas, bezpiecznie i bezproblemowo. Jednak niekiedy zdarzają się losowe sytuacje, kiedy przesyłka ulega zagubieniu. Często dzieje się to na etapie sortowania paczek lub umieszczania ich w autach kurierskich o różnej destynacji. W takiej sytuacji może zdarzyć się, że firma kurierska sama dostrzeże błąd w przekierowaniu paczki i dotrze ona do właściwego odbiorcy z opóźnieniem. Czasem jednak przesyłka ulega zagubieniu. Wówczas interweniuje nadawca, co możliwe jest na podstawie potwierdzenia nadania.

Dokument będący dowodem nadania umożliwia sprawdzenie przez pracowników danej firmy przewozowej, co stało się z paczką i gdzie aktualnie się ona znajduje. Potwierdzenie nadania gwarantuje rozpoczęcie działań lub stanowi podstawę do wypłacenia odszkodowania w przypadku, gdy paczki nie uda się odnaleźć.

Jeżeli nadawca nie posiada potwierdzenia nadania, często też niemożliwe jest udowodnienie rzeczywistego nadania przesyłki. Wówczas firmy przewozowe w świetle prawa nie mają obowiązku rozpoczęcia procedury odszkodowawczej.

Więcej informacji, co zrobić gdy zginie paczka w transporcie, opisaliśmy w innym artykule - zachęcamy do lektury.

AlleKurier a potwierdzenie nadania

W przypadku skorzystania z platformy wysyłkowej, takiej jak np. AlleKurier, możliwe jest szybkie wygenerowanie listu przewozowego oraz wybór najkorzystniejszej formy wysyłki, m.in. pod kątem przystępnej ceny. Wówczas podczas przekazywania paczki kurierowi lub nadania w punkcie, przesyłka jest skanowana i wprowadzana do systemu. Maksymalnie po upływie godziny, choć zazwyczaj trwa to kilka-kilkanaście minut, możliwe jest obserwowanie etapu podróży danej paczki w systemie AlleKurier. W tym celu wystarczy się zalogować na swoje konto.

Jeżeli dostarczenie paczki trwa zbyt długo lub przesyłka zaginie, dane znajdujące się na koncie użytkownika stanowią podstawę dla procedury wyjaśniającej. W przypadku nieodnalezienia przesyłki mają one taką samą ważność jak fizyczne potwierdzenie nadania. Są też podstawą do wypłacenia stosownego odszkodowania. 

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto