Jak wysłać dokumenty kurierem?

Jak wysłać dokumenty kurierem? O czym należy pamiętać? Dowiedz się wszystkich najważniejszych informacji z naszego filmiku lub przeczytaj poniższy artykuł.

Przesyłki kurierskie nie dotyczą tylko paczek, ale również listów, którymi bardzo często wysyła się dokumenty. Powinny zostać one doręczone do rąk własnych, szybko i bezpiecznie. Najlepszym rozwiązaniem będzie wobec tego nadanie ich sprawdzonym kurierem, ale najpierw trzeba je odpowiednio przygotować do wysyłki. Jak wysłać paczkę kurierem z dokumentami? Poniżej znajdziesz wszystkie odpowiedzi!

formularz wyceny dokumentów

Jak należy dobrze zapakować dokumenty do wysyłki?

Czasem niemożliwe jest osobiste doręczenie ważnych dokumentów, dlatego pozostaje wysłanie ich kurierem. Bardzo ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie, aby nie doszło do ich uszkodzenia w trakcie transportu. Dokumenty są podatne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, szczególnie wilgoci. Złym pomysłem będzie wobec tego wysyłka dokumentów w zwykłej kopercie papierowej.

Zdecydowanie lepiej sprawdzi się folia LDPE, dzięki której dokumenty nie będą mieć kontaktu z wodą, a ich treść pozostanie poza zasięgiem wzroku osób trzecich.

Na co zwrócić uwagę przy wysyłce dokumentów?

Pierwszym zabezpieczeniem dla dokumentów jest folia lub teczka, następnie powinno się je spakować do odpowiedniej koperty, najlepiej bąbelkowej. W przypadku ważnych dokumentów zaleca się też wykupić ubezpieczenie podczas nadawania przesyłki. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie wybranie ekspresowego terminu dostawy, czyli jeszcze tego samego dnia.

Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale jest to najszybszy sposób na dostarczenie dokumentów i zredukowanie ryzyka ich zgubienia czy wpadnięcia w niepowołane ręce. Bardzo ważną kwestią jest też to, aby przed wybraniem firmy kurierskiej sprawdzić, czy umożliwia ona wysyłkę dokumentów. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z przesyłką, klient będzie mieć prawo do roszczeń. Zawsze powinno się wobec tego zapoznać z listą przedmiotów zabronionych w transporcie.

Trzeba liczyć się z tym, że niektórzy przewoźnicy nie obsługują przesyłek zawierających paszport czy dowód osobisty lub wymagają wypełnienia dodatkowych dokumentów.

Jak wysłać dokumenty?

Najwygodniejszym i najbezpieczniej sposobem na wysłanie dokumentów jest oczywiście powierzenie tego zadania sprawdzonej firmie kurierskiej. AlleKurier współpracuje wyłącznie z renomowanymi przewoźnikami, dzięki czemu można mieć pewność, że przesyłka dotrze terminowo i bezproblemowo pod wskazane miejsce, prosto do rąk odbiorcy.

Można liczyć na sporą oszczędność nie tylko czasu, ale też pieniędzy, bo z AlleKurier nikt nie przepłaca. Możliwe jest łatwe wycenienie przesyłki kurierskiej i wybranie najtańszego kuriera, który sprawnie zrealizuje zlecenie. W AlleKurier ceny są niższe o nawet 70% niż bezpośrednio u przewoźników, co robi spore wrażenie. Dokumenty najczęściej wysyła się w formie listu, co wymaga zapakowania ich w kopertę.

Jest to najtańsze rozwiązanie. Szacowany koszt wysyłki można poznać jeszcze przed przejściem do wypełnienia szczegółowego formularza, wystarczy skorzystać z intuicyjnego i prostego w obsłudze narzędzia do wycenienia listu. Wystarczy wpisać dane dotyczące miejsca nadania i doręczenia oraz wagę przesyłki, aby ją wycenić.

Allekurier dba o swoich klientów, dlatego można skorzystać z opcji szybkiego wprowadzenia danych, co przekłada się na jeszcze większą oszczędność czasu. Potrzebne będzie podanie imienia, nazwiska i adresu zarówno nadawcy, jak i odbiorcy dokumentów. Wpisać należy również adres e-mail i numer kontaktowy. Podczas wypełnienia formularza oznacza się też datę i preferowany przedział godzin, w których kurier ma przyjechać po odbiór przesyłki. Oczywiście jest też możliwość osobistego zawiezienia i wysłania ich bezpośrednio z siedziby firmy kurierskiej.

Dla wielu sposób wygodniej będzie jednak zamówić kuriera do domu po odbiór przesyłki. Na Allekurier możliwe jest wybranie szeregu usług dodatkowych, a jedną z nich jest zwrot dokumentów. Na koniec pozostaje zaakceptowanie wszystkich wymaganych zgód i regulaminu, aby móc przejść do wysłania zlecenia i opłacenia go.

zatwierdź regulaminy i wyślij dokumenty listem

Na adres e-mail podany podczas wypełniania formularza nadania przesyłki zostaną wysłane dokumenty przewozowe, które należy wydrukować, po czym nakleić na kopertę i gotowe. Przesyłka jest już w pełni gotowa do odbioru przez kuriera, powinien pojawić się nastego dnia roboczego, chyba że wybrało się inny termin.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto