Czym jest usługa door to door?

Spedycja to nieustannie rozwijająca się branża, która z roku na rok zwiększa swoje zyski. Niezakłócone przewozy towarów są niezbędne w sprawnym łańcuchu dostaw, dlatego firmy transportowe podejmują działania ułatwiające i przyspieszające transport towarów. Korzyści wynikające z szybkiej wysyłki są ważne nie tylko dla importerów i eksporterów, ale również dla klientów indywidualnych czekających na zamówione przesyłki. Doskonałym przykładem takiego działania jest wprowadzenie usługi door to door.

Co to jest door to door?

Z punktu widzenia pracy kuriera – usługa door to door to nic innego jak odebranie paczki z miejsca nadania i przewiezienie jej bezpośrednio do miejsca docelowego, czyli do odbiorcy. Paczka po drodze omija sortownie oraz punkty przeładunkowe, dlatego jest szybciej u odbiorcy. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia paczki. Opcja kurier door to door jest więc trafnym wyborem, jeśli zależy nam na czasie, komforcie oraz na bezpieczeństwie przesyłki.

Cechą charakterystyczną dla usługi „od drzwi do drzwi” jest realizowanie przewozu przez jedną firmę spedycyjną. Firma ta organizuje przewóz, koordynuje go i jest odpowiedzialna za cały proces, również za dokumentację towarzyszącą.

Kurier z paczkami w rękach na tle furgonetki kurierskiej

W jakich branżach oferuje się door to door?

Pojęcie transportu door to door odnosi się zarówno do przewozu ludzi, jak i do przewozu ładunków. Usługę tę spotkamy niemal w każdej branży związanej ze spedycją. Z usługi korzystają klienci, którym zależy na upłynnieniu łańcucha dostaw. Opcja door to door jest popularna szczególnie w przypadku transportu multimodalnego, zwłaszcza jeśli chodzi o spedycję międzynarodową. Nieco szerzej omówimy ten aspekt w dalszej części tekstu.

W przypadku przewozu osób – z opcji „od drzwi do drzwi” korzystają klienci biur podróży, którym zależy na czasie. W ten sposób przemieszczają się również klienci biznesowi na delegacjach, szkoleniach lub na imprezach integracyjnych.

Kiedy warto skorzystać z usługi door to door?

Opcja dostawy door to door jest szczególnie polecana w przypadku nadawania przesyłek wrażliwych. Im mniej przystanków i rozładunków – tym mniejsze ryzyko powstania uszkodzeń podczas przewozu. Drugą zaletą jest czas transportu, usługa door to door jest zwykle droższa niż standardowa opcja przesyłki, ale paczka jedzie prosto do celu, dlatego będzie u odbiorcy szybciej.

Od drzwi do drzwi – czyli pewny import międzykontynentalny

Spedytor zajmujący się importem towarów dla klientów, bierze całą odpowiedzialność za każdy etap procesu. Załatwia dokumentacje, a niekiedy wszystkie wymagane pozwolenia oraz odprawę celną. Zadaniem spedytora jest analiza trasy oraz wybór najkorzystniejszego środka transportu uwzględniając możliwości budżetowe klienta i czas niezbędny do wykonania usługi.

Klient nie musi martwić się o przebieg transportu, ponieważ nad wszystkim czuwa doświadczony spedytor. Usługa door to door jest szczególnie popularna w przypadku przewozu kontenerów. I tutaj szczególną zaletą jest bezpieczeństwo załadunku – podczas transportu całego kontenera (bez zmiany jednostki transportowej) nie dochodzi do jego rozładunku, dlatego towar nie jest narażony na uszkodzenia podczas przepakowania.

Door to door – czyli przesyłka kurierska pod same drzwi

Również branża usług kurierskich oferuje swoim klientom opcję door to door. Zasada jest prosta – kurier odbiera paczkę od nadawcy i wiezie ją bezpośrednio do odbiorcy. Realizacja takiej usługi odbywa się z pominięciem wizyty na sortowni. To chętnie wybierane rozwiązanie przez klientów, którym zależy na czasie lub przez tych, którzy chcą przewieźć wrażliwe i cenne produkty, np. elektronikę lub szkło. W przypadku usług kurierskich, wariant door to door nazywany jest często transportem dedykowanym. Cena takiej usługi jest z reguły droższa, a firmy kurierskie realizują ją z wykorzystaniem samochodów osobowych lub dostawczych. Istnieje możliwość również transportu całopojazdowego z opcją kurier door to door.

Młody, uśmiechnięty kurier dostarczający paczki w opcji door to door

Warto jednak pamiętać, że mimo iż usługa nazywa się „od drzwi do drzwi”, to nie zawsze przesyłka może zostać dostarczona wprost pod drzwi. Nieporozumienia zdarzają się, zwłaszcza jeśli dostarczany towar jest ciężki lub o niestandardowych rozmiarach. To, czy kurier ma obowiązek dostarczyć przesyłkę pod drzwi zależy w głównej mierze od regulaminu przewoźnika.

Z tego względu zalecamy zapoznanie się z regulaminem danego przewoźnika, zanim zapadnie decyzja o nadaniu przesyłki. Na platformie AlleKurier znajdziesz wszystkie, największe firmy kurierskie, które działają w Polsce. AlleKurier to nie tylko duży wybór możliwości dostawy, ale to też niższe ceny nadawania przesyłek. Przekonaj się sam, jak atrakcyjna jest nasza oferta.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto