• AlleKurier
  • Blog
  • Czy kurier ma obowiązek wnieść paczkę pod mieszkanie?

Czy kurier ma obowiązek wnieść paczkę pod mieszkanie?

Przesyłka kurierska to wygoda, dlatego tak chętnie sięgamy po pomoc ze strony firm kurierskich. Paczki kurierskie docierają szybko i w zasadzie wszędzie, nie kosztują fortuny i trafiają wprost pod nasze drzwi. Zdarzają się od tego komfortu jednak pewne odstępstwa. Jeśli zamawiasz towar, który ma spore rozmiary albo jego waga jest duża, przesyłka kurierska może wcale nie trafić na Twoją wycieraczkę. Wiele zależy od tego, jak duża i ciężka jest paczka, czy kurier ma ją wnieść do parterowego domku, czy na czwarte piętro bloku bez windy.

Często przyzwyczajeni do tego, że kurier dostarcza do nas wszystkie paczki, zaskoczeni protestujemy, gdy nagle kurier odmówi wniesienia paczki. Zdarzają się wówczas niemiłe sytuacje, skargi, reklamacje. My czujemy się rozczarowani i źle obsłużeni, kurier niesłusznie obrażany i oskarżany. Kto ma słuszność w tej sytuacji? Czy kurier musi wnieść paczkę do domu? Jak uniknąć komplikacji i konfliktu przy odbiorze przesyłki kurierskiej?

Czy kurier musi wnieść przesyłkę do domu?

To, czy kurier ma obowiązek wnieść przesyłkę, jest unormowane i zapisane w regulaminie konkretnego przewoźnika. I od razu warto wyjaśnić, że w żadnym z nich nie znajdziemy informacji o tym, że kurier musi wnieść przesyłkę do domu odbiorcy. Niezależnie więc, która firma kurierska będzie zaangażowana w dostawę, powinieneś liczyć się z tym, że kurier może odmówić wniesienia paczki. Dotyczy to przede wszystkim paczek o dużej wadze lub większych rozmiarach.

Specjaliści z AlleKurier.pl doradzają zatem, aby zawsze, gdy oczekujemy na dostarczenie większej lub cięższej paczki, zweryfikować regulamin przewoźnika i przygotować się odpowiednio do postanowień w nim ujętych. AlleKurier to działający na terenie całej Polski broker usług kurierskich, u którego znaleźć można wszystkie najważniejsze firmy przewozowe z kraju i ze świata i wygodnie nadawać paczki w atrakcyjnych cenach, nawet 70% taniej niż bezpośrednio u przewoźników, stąd doświadczenie jego pracowników jest w tej sprawie wyjątkowo cenne. Zobacz jakie są koszty przesyłki, sprawdzając nasz cennik.

Czy kurier musi wnieść przesyłkę do domu?

Eksperci AlleKurier uprzedzają też, że nie ma jednej wspólnej reguły dla wszystkich firm kurierskich, dlatego znajomość rozwiązań stosowanych u konkretnego przewoźnika, nim paczka dotrze pod nasz adres i kurier odmówi wniesienia przesyłki, najskuteczniej ochroni nas przed kłopotami i niepotrzebnym stresem.

kurier dostarczenie paczki do domu

Czy kurier może odmówić wniesienia paczki?

Podsumowując rozważania o obowiązkach kuriera, warto zapamiętać, że kurier ma prawo odmówić wniesienia paczki, a pozwala mu na to regulamin firmy, w której pracuje. Inna sprawa, że kurierzy nie są herosami o nadludzkiej sile, więc oczekiwanie od nich tego, że dostarczą pod drzwi paczkę o niebotycznych ciężarach, jest też nieracjonalne. Aby upewnić się, czy nasza paczka będzie wniesiona przez kuriera, warto zerknąć do regulaminu firmy kurierskiej.

Jeśli przesyłka przekracza limity opisane w powyższym dokumencie, mamy dwie opcje do wyboru. Możemy dokupić dodatkową usługę wniesienia paczki, samodzielnie lub z pomocą kogoś znajomego odebrać paczkę z samochodu kuriera i wnieść ją do domu. Zdarza się czasem, że odbiorca odmawia zejścia po paczkę. Warto jednak pamiętać, że w przypadku przesyłek o dużej masie będzie to jednoznaczne z odmową przyjęcia paczki, która zgodnie z zapisami regulaminów została prawidłowo dostarczona, jeśli kurier dotarł samochodem pod nasz adres. Nie jest to zatem żadna sensowna opcja, skoro zależy nam na zawartości paczki. Pozostają nam jedynie dwie wyżej wspomniane drogi postępowania.

Warto jednak wiedzieć, że usługa wniesienia dużej paczki za dodatkową opłatą nie zawsze jest dostępna. To kolejny powód, by sprawdzić reguły obowiązujące u konkretnego przewoźnika.

dostarczenie paczki przez kuriera

Do ilu kg kurier wnosi paczki?

Próg ten zwykle oscyluje w granicach 30-35 kg i zależy od indywidualnych ustaleń przewoźnika. Na przykład w przypadku usług DPD czy Inpost żadna paczka powyżej 31,5 kg nie musi być wniesiona do domu przez kuriera. Kurier też nie ma obowiązku nam pomagać przy wniesieniu większej paczki. Jeśli więc odmówi nam pomocy, nie powinniśmy być tym faktem zaskoczeni. Można z kurierem w przypadkach podbramkowych ustalić wcześniej zasady dostawy paczki, np. kontaktując się z nim telefonicznie, a nawet poprosić o pomoc. Zawsze jednak będzie to dobra wola kuriera, a nie jego powinność.

Warto także wiedzieć, że jeśli wędrują do nas dwie paczki umieszczone na jednym liście przewozowym i ich łączna waga przekracza próg wskazany w regulaminie, np. 30 kg, kurier również nie musi ich wnosić, nawet jeśli jedna waży 13 kg, a druga 20 kg.

doręczenie do mieszkania przez kuriera

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto