Czy kurier musi dzwonić do odbiorcy przesyłki?

Coraz więcej osób decyduje się na zakupy przez Internet. Jest to prawdziwa gratka dla tych, którzy cenią sobie komfort oraz oszczędność czasu. Okazuje się, że problemem może stać się dostarczenie przesyłki przez kuriera. Zastanawiasz się, czy kurier dzwoni do odbiorcy przez dostarczeniem zamówienia? Czy jest to jego obowiązek? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części wpisu. Warto jest dowiedzieć się, jakie standardy obowiązują w firmach kurierskich, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Czy kurier musi zadzwonić przed doręczeniem paczki?

W wielu przypadkach kurier kontaktuje się z odbiorcą przed dostarczeniem paczki. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy dana miejscowość znajduje się na uboczu. Osoba odpowiedzialna za terminowe rozwiezienie przesyłek traci mnóstwo cennego czasu na dojazdy do osób, których akurat nie ma w domu. Krótki telefon może więc znacząco ułatwić życie. Odbiorca ma możliwość poinformowania, kiedy będzie znajdował się w domu. Może także przekazać paczkę do punktu, a następnie odebrać ją w dogodnym dla siebie terminie.

Kiedy kurier dzwoni do odbiorcy?

Faktem jest jednak to, że kurier nie ma obowiązku dzwonić do odbiorcy przed dostarczeniem paczki. Dla wielu osób może być to zaskoczeniem, ponieważ w popularnych firmach kurierskich kontakt z klientem stał się niemal standardem. W dzisiejszych czasach odbiorca może samodzielnie śledzić swoje zamówienie za pośrednictwem sieci. Warto jest zainstalować aplikację, w której można sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się paczka, a także jaki jest przewidywany czas jej doręczenia.

czy kurier dzwoni

Dlaczego kurier nie musi dzwonić do odbiorcy?

Telefon do odbiorcy nie jest zaliczany do obowiązków kuriera. Jego dobrą wolą jest wykonanie telefonu lub przesłanie wiadomości. W wielu przypadkach ułatwia mu to pracę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kurier każdego dnia dostarcza kilkadziesiąt przesyłek. Mogłoby się wydawać, że skontaktowanie się z odbiorcą to kwestia kilku sekund. Nic bardziej mylnego! Wiele osób nie może w danym momencie odebrać telefonu, co jest uciążliwe z punktu widzenia dostawcy.

Niektórzy kurierzy dzwonią do odbiorcy dopiero wtedy, gdy próba dostarczenia paczki zakończyła się niepowodzeniem. W niektórych przypadkach można zezwolić na pozostawienie paczki np. przed drzwiami lub u sąsiadów.

Warto pamiętać, że nie zawsze taka opcja jest dostępna. Część firm kurierskich dostarcza przesyłkę do najbliższego punktu odbioru (np. stacji benzynowej), co nie każdego usatysfakcjonuje.

telefon od kuriera

W jakich przypadkach kurier dzwoni do odbiorcy?

Kurier jest zobowiązany dostarczyć przesyłkę pod drzwi, o ile tylko mieści się ona w limicie wagowym. W przypadku bardzo ciężkich paczek dostawca nie musi wnosić jej np. na czwarte piętro. Odbiorca musi być przygotowany na odbiór zamówienia spod domu lub bloku. Jest to szczególnie ważne w przypadku sprzętów AGD, mebli, materiałów budowlanych i wielu innych. Warto wiedzieć, że niektóre firmy kurierskie proponują usługę wniesienia ponadgabarytowych przesyłek, jednak jest ona dodatkowo płatna.

Kurier może zadzwonić do odbiorcy przed dojechaniem na miejsca, aby poinformować go o konieczności przeniesienia paczki "na własną rękę". Wiadomym jest, że nie może ona zostać pozostawiona pod domem bez pokwitowania odbioru. Tego rodzaju przesyłki nie są także przewożone do punktu odbioru.

Dostawca może również nawiązać kontakt z odbiorcą w przypadku, gdy przesyłka zostanie dostarczona w innym terminie, niż było to planowane (wcześniej lub później).

kurier dzwoni do odbiorcy

Co zrobić, gdy nie uda się odebrać paczki od kuriera?

Nieodebrana paczka nie wraca do nadawcy. Kurier podejmie próbę jej ponownego dostarczenia. Ci, którzy z różnych powodów nie mogą jej odebrać powinni zdecydować się na przekierowanie przesyłki do punktu odbioru. Jest to najwygodniejsza opcja, którą akceptuje większość dostawców. Niektórzy uważają, że wystarczy zwrócić się do kuriera z prośbą o pozostawienia przesyłki u sąsiada. Nie zawsze zostanie ona zaakceptowana, ponieważ każde przedsiębiorstwo funkcjonuje w oparciu o inne zasady. Pozostawienie przesyłki pod domem również nie jest zgodne z obowiązującymi standardami. Wiadomym jest, że może ona zostać skradziona lub zniszczona.

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto