DPD czy GLS?

Zapewne praktycznie każdy słyszał o takich firmach kurierskich jak DPD czy GLS. Często jednak trudno nam się zdecydować na jedną markę, kiedy poszukujemy firmy do stałej współpracy lub gdy często operujemy przesyłkami do rodziny i przyjaciół. W końcu problemy z zagubioną czy uszkodzoną paczką potrafią skutecznie zniechęcić do wysyłania czegokolwiek. Dowiedz się, którego przewoźnika wybrać — DPD czy GLS.

Informacje ogólne o DPD i GLS

Zarówno kurier GLS, jak i kurier DPD obsługują krajowe i zagraniczne łańcuchy dostaw. Koszty wysyłki krajowej w GLS względem DPD są o kilkadziesiąt groszy wyższe, jednak w przypadku przesyłek zagranicznych sytuacja się odwraca – i to często nawet o kilkanaście złotych na korzyść GLS. Opcje powiadomień o przesyłce oraz jej śledzenie są oczywiście dostępne w przypadku obu przewoźników. GLS oferuje darmowe ubezpieczenie przesyłek bez dolnej granicy wartości do 6 tysięcy złotych. W DPD otrzymamy je od tysiąca złotych wzwyż. Co ciekawe, obie firmy aktywnie angażują się w działania związane z ekologią oraz zrównoważonym rozwojem. W obu przypadkach można korzystać z przesyłek standardowych i ekspresowych, nadawania on-line oraz ofert dla firm.

dpd czy gls - poradnik, co wybrać

Opinie konsumentów – DPD czy GLS?

Obie firmy uzyskują pozytywne noty w zakresie dbałości o przesyłki. Pomimo tego, że DPD posiada o wiele więcej opinii niż GLS, procentowy udział pozytywów wygląda podobnie w przypadku obu marek. W większości firm kurierskich do wyboru mamy 2-3 gabaryty przesyłek, podczas gdy w GLS można wybierać spośród rozmiarów od XS do XL – konsumenci mający na uwadze dbałość o środowisko czy oszczędność docenili to rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że opinie o firmach kurierskich najczęściej budowane są na podstawie jednego z pracowników marki – jest to stosunkowo mały wycinek tego, co powinniśmy oceniać. Zarówno GLS, jak i DPD charakteryzują się dobrym czasem dostarczania, elastycznością działania i rozbudowaną siecią logistyczną. Według badań Gemius GLS jest wybierany przez około 5% Polaków, natomiast DPD przez 26%.

dpd czy gls

Usługi dodatkowe w DPD

DPD wprowadziło możliwość wysyłki żywności w warunkach chłodniczych od 0 do 4 stopni Celsjusza w największych miastach polski. Rozwija też punkty DPD Pickup i sieć automatów paczkowych – pozwala to na odbieranie i nadawanie paczek w sklepach na terenie różnych miast, a także w innych często uczęszczanych miejscach. Niestety, żeby korzystać z większości automatów, konieczne jest pobranie aplikacji na telefon, co może być sporym utrudnieniem i znacząco wydłużać proces nadawania czy odbierania przesyłki. Osoby, które nie chcą pobierać dedykowanej aplikacji, będą zmuszone poszukiwać punktów, gdzie można nadać je za pomocą sterowania na ekranie automatu. Zaletą matki jest to, że dostarcza paczki w soboty oraz istnieje możliwość wyboru preferowanych godzin dostarczenia w dni robocze. Korzystać można też ze zwrotu dokumentów, przesyłek za pobraniem czy dodatkowego ubezpieczenia. Istnieje możliwość dostarczania paczek i listów do rąk własnych.

Usługi dodatkowe w GLS

GLS poszedł w ślady konkurentów i wprowadził usługę punktów Szybkiej Paczki, która umożliwia odbieranie i nadawanie paczek w 4500 lokalizacjach, których mapa znajduje się na stronie marki. Jeżeli nie ma nas w domu, żeby uniknąć zostawienia przez kuriera awiza, można:

  • przekierować paczkę do pobliskiego punktu,
  • upoważnić do odbioru sąsiada,
  • wybrać inny adres, pod który powinna zostać dostarczona,
  • odebrać paczkę w najbliższej, wybranej siedzibie GLS.

Korzystanie z usługi FlexDeliveryService, która polega właśnie na przekierowywaniu przesyłki, jest bezpłatne, co jest dużą zaletą. GLS ma rozbudowany system przesyłek zagranicznych – w ich obrębie również funkcjonuje Szybka Paczka. Firma podzieliła tę usługę na cztery strefy Euro. GLS daje możliwość wybierania dnia dostawy i jego modyfikacji. Paczki za pobraniem można odbierać za pośrednictwem kodu BLIK – nie trzeba mieć przy sobie gotówki. Marka umożliwia dostawę również w soboty, jednak jak w przypadku wszystkich pozostałych firm – za dodatkową opłatą.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto