Facebook Marketplace - co to jest?

Facebook Marketplace - co to jest? Facebook Marketplace to wirtualna platforma handlowa, silna konkurencja dla znanych już od dłuższego czasu Allegro i OLX. Jaki jest koszt korzystania z tej funkcji? Tutaj każdy może bezpłatnie sprzedawać lub kupować produkty i przeglądać oferty innych użytkowników. Jedynym wymogiem jest posiadanie konta na Facebooku. W USA użytkownicy sprzedają i kupują za pośrednictwem funkcji Marketplace na Facebooku od jesieni 2016 roku. W Polsce usługa jest dostępna od 2017 roku. Masz do sprzedaży stare książki, a może chcesz sprzedać używane ubrania? Facebook Marketplace Ci w tym pomoże! Jak z niego korzystać? Co warto wiedzieć o tej platformie sprzedaży? Sprawdź to w dalszej części artykułu!

Co to jest Facebook Marketplace?

Zasadniczo Facebook Marketplace to pchli targ online. To nic nowego, ale podstawową zaletą dla niektórych użytkowników jest fakt, że aby coś kupić lub sprzedać, nie trzeba opuszczać Facebooka. Podstawową ideą Marketplace Facebook jest łączenie licznych grup sprzedażowych aby zwiększyć zasięg reklam. Usługa jest przeznaczona przede wszystkim do sprzedaży lokalnej. W Europie, oprócz Polski, funkcja została wdrożona w kilkunastu krajach. Jednak sprzedaż na platformie nie wykracza poza granice danego kraju. Nie uda nam się więc zorganizować wysyłki za granicę. Paczka do Anglii czy przesyłka do Niemiec musi zostać zorganizowana poza Facebookiem! Facebook uzasadnia to ograniczenie faktem, że większość użytkowników i tak szuka tylko lokalnych ofert w swojej okolicy. Wszystko, co jest zgodne z wytycznymi handlowymi Facebooka, może zostać sprzedane na wirtualnym rynku. Oznacza to, że można również oferować samochody lub nieruchomości.

Sprzedaż produktów na Marketplace Facebook jest bardzo prosta. Wystarczy zrobić zdjęcie, podać opis i cenę i wystawić ogłoszenie. Usługa, którą oferuje Facebook umożliwia określenie lokalizacji, ceny i kategorii oraz wyszukiwanie ofert w okolicy.

Jak kupować na wirtualnym rynku?

Kiedy użytkownik znajdzie przedmiot, którym jest zainteresowany, wysyła wiadomość do sprzedającego. Wszystkie dalsze kroki odbywają się między sprzedawcą a potencjalnym kupującym. Facebook nie oferuje żadnych opcji przetwarzania ani wysyłki. Stąd transakcje opierają się na interakcjach między użytkownikami. Jeśli więc ktoś kupił od Ciebie przedmiot, możesz wysłać go do odbiorcy kurierem. Cennik kurierów pozwoli Ci wybrać najlepszego przewoźnika!

Jak wysłać sprzedane przedmioty?

Jeśli szczęśliwie udało Ci się sprzedać wystawione przedmioty i transakcja została pomyślnie sfinalizowana, sprzedane rzeczy należy niezwłocznie wysłać pocztą lub przesyłką kurierską. Można też umówić się na odbiór osobisty. Najlepszą opcją jest oczywiście wysyłka kurierem, który odbierze od Ciebie przesyłkę i dostarczy ją w ręce odbiorcy. Warto skorzystać z usług brokera kurierskiego, który skupia na swojej platformie w zasadzie wszystkich kurierów, dostępnych w Polsce. Z AlleKurier.pl nadaj paczkę tanio i bezpiecznie!

FB marketplace

Facebook Marketplace - bezpieczeństwo

Facebook oczywiście deklaruje, że użytkownicy nie mają się czego obawiać. Ostatecznie jednak Facebook Marketplace jest tak bezpieczny jak i sam Facebook - użytkownicy mogą używać jedynie profili do sprawdzania wiarygodności sprzedawców i na tej podstawie podejmować decyzje o zakupie i oceniać bezpieczeństwo transakcji. Jednak, podobnie jak inne platformy, nie może zaoferować całkowitej gwarancji ochrony przed oszustwami. Każdy sam decyduje, dla kogo widoczne są jego głoszenia, dzięki ustawieniom prywatności. Komunikacja między kupującymi a sprzedającymi odbywa się za pośrednictwem Facebook Messenger lub samego Marketplace. Żeby kupować i sprzedawać produkty, trzeba mieć co najmniej 18 lat.

Facebook market

Zalety i wady wirtualnego targu na Facebook Marketplace

Zaletą usługi jest możliwość oceny wiarygodności sprzedawcy na podstawie jego profilu i pięciogwiazdkowego systemu ocen. Umowa zakupu pomiędzy sprzedawcą a potencjalnym klientem przebiega przez Facebook Messenger i nie wymaga instalacji nowej aplikacji. Prosta komunikacja i połączenie z istniejącym profilem na Facebooku jest szczególnie korzystne dla użytkowników Facebooka. Usługa całkowicie jest darmowa, Facebook nie pobiera żadnych opłat ani prowizji. Platforma jest przeznaczona zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób prywatnych. Największą zaletą pozostaje zwiększona widoczność na określonym obszarze geograficznym. Marketplace Facebook jest szczególnie ważny dla niektórych obszarów biznesowych, takich jak nieruchomości i usługi osobiste, ponieważ umożliwia wstępny kontakt z klientami biznesowymi i konsumenckimi w obszarze sprzedaży.

jak działa Facebook Marketplace?

Marketplace ma też wady. Jednym z głównych ograniczeń usługi jest brak metod płatności i dostawy. Ze względu na ogromną ilość ofert, wydłuża się czas poszukiwania odpowiedniej. Sprzedawcy mają możliwość umieszczania produktów w różnych kategoriach, co tworzy chaos, a kupując od kilku sprzedawców, trzeba płacić za każdy produkt osobno. Niestety przy zakupach od osób prywatnych, kupujący nie mają możliwości zwrotu ani wymiany towaru.

Do przeglądania ofert wymagane jest konto/profil na Facebooku, co jest udogodnieniem dla użytkowników, ale utrudnieniem dla osób, które nie korzystają z Facebooka. Nie można uniknąć rejestracji, jeśli ktoś nie jest jeszcze członkiem portalu.

Marketplace Facebook - płatności

Podczas kupowania produktów w Marketplace Facebook zaleca się dokonywanie płatności gotówką lub przy pomocy metod płatności bezpośrednich. Można też dokonać płatności elektronicznej w formie przelewu, a także polecenia zapłaty. Nigdy nie należy klikać linków odsyłających do płatności, tylko logować się bezpośrednio w witrynie wybranej metody płatności. Warto skorzystać z opcji płatności, która umożliwia ochronę zakupu. W USA wprowadzono dostosowany system płatności. Użytkownicy mogą łatwo wysyłać pieniądze na wybrane konto za pośrednictwem Messengera. W Polsce taka forma płatności nie jest dostępna.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto