Gdzie leży największe lotnisko w Europie?

W 2021 roku europejskie porty lotnicze obsłużyły ponad 470 mln pasażerów – to bardzo duża liczba, chociaż w 2019 roku było ich ponad dwa razy więcej. Za spadek liczby podróżujących odpowiadają ograniczenia związane z pandemią. Obecnie sytuacja wraca do normy, jednak zmieniły się nieco pozycje portów lotniczych w rankingu na największe lotnisko w Europie. W artykule przyjrzymy się największym portom lotniczym zlokalizowanym na Starym Kontynencie, porównamy ruch lotniczy i infrastrukturę tych obiektów.

Ruch lotniczy w Europie

Podróżowanie drogą lotniczą to bardzo wygodny i szybki sposób przemieszczania się, a mnogość portów lotniczych zlokalizowanych w największych europejskich miastach znacznie ułatwia zadanie. Obecnie w Europie znajduje się ponad 400 mniejszych i większych lotnisk. Niektóre z nich to bardzo małe obiekty z nieutwardzanymi pasami startowymi, z kolei inne to prawdziwe giganty.

Przed okresem pandemii ruch lotniczy w Europie był bardzo intensywny. W 2019 roku porty lotnicze zlokalizowane na Starym Kontynencie rekordowo obsłużyły ponad 1 miliard pasażerów. Dzisiaj ruch pasażerski jest nieco mniejszy, wg nieoficjalnych danych europejskie porty lotnicze w ubiegłym roku (2022) obsłużyły nieco ponad 600 mln pasażerów.

Największe lotniska w Europie

Największe lotniska w Europie

Na drugim i piątym miejscu rankingu największych europejskich lotnisk w 2021 roku znalazły się dwa porty lotnicze w Moskwie. Obydwa obiekty odnotowały jednak spadki w ruchu lotniczym, które związane są ze zbrojną agresją Rosji na Ukrainie.

Na kolejnym miejscu znajduje się popularny port lotniczy w Paryżu. Lotnisko Charles de Gaulle (CDG) w 2021 roku obsłużyło ponad 26 mln podróżnych. To największe francuskie lotnisko dla transportu pasażerskiego oraz towarowego. Port lotniczy zlokalizowany jest około 30 km od centrum miasta. Na terenie obiektu znajduje się pociąg automatyczny, który dowozi pasażerów do wybranych miejsc w trzech głównych terminalach. Lotnisko obsługuje ponad 100 linii lotniczych, jest też ważnym hubem dla transportu towarowego – trafia tam rocznie ponad 2 mln ton ładunków. To największe lotnisko w Europie pod względem ruchu towarowego.

Kolejnym imponującym lotniskiem na Starym Kontynencie jest port lotniczy w Amsterdamie, który powstał w 1917 roku. Obiekt usytuowany jest 20 km od centrum miasta. Lotnisko obsługuje ponad 100 linii lotniczych, zajmuje się również transportem towarowym. W 2021 roku lotnisko obsłużyło ponad 25 mln pasażerów oraz ponad 1,6 mln ton ładunków. Dla porównania największe lotnisko na świecie zlokalizowane w Dubaju obsługuje rocznie 2,5 mln ton ładunków cargo. Liczba ta jest imponująca, zważywszy na to, że drogą lotniczą przesyła się tylko niewielki procent z całego światowego handlu.

Pamiętaj, że przesyłki lotnicze możesz nadać za naszym pośrednictwem. Na platformie AlleKurier znajdziesz nie tylko atrakcyjne ceny, ale również szeroki zakres usług. Z nami szybko uporasz się z formalnościami, ponieważ ograniczyliśmy je do minimum, a Twoja paczka będzie u odbiorcy w ciągu kilku dni od jej nadania. Zobacz, jakie to proste!

Największe lotnisko w Europie – lider 2021 roku

W 2021 roku najbardziej obleganym europejskim lotniskiem był port lotniczy w Stambule. Obiekt obsłużył prawie 37 mln pasażerów, tym samym wyprzedził lotnisko w Paryżu oraz w Amsterdamie. Przyjrzyjmy się więc bliżej liderowi w ruchu lotniczym w 2021 roku.

Lotnisko w Stambule to największe tureckie lotnisko i jedno z największych lotnisk na świecie, ma 6 bardzo długich pasów startowych, przez co może obsłużyć do dwustu samolotów jednocześnie. Obiekt przystosowany jest do obsłużenia 90 mln pasażerów rocznie. To najruchliwsze europejskie lotnisko pod względem ogólnej liczby pasażerów i drugie pod względem pasażerów międzynarodowych. Największe lotnisko w Europie ma doskonałe połączenie z centrum miasta. Z łatwością można dostać się do obiektu, wykorzystując transport publiczny, taki jak: metro lub miejskie autobusy.

Na uwagę zasługuje również największa strefa bezcłowa na świecie – zajmuje ona powierzchnię aż 53 tys. metrów kwadratowych. W środku znajdują się butiki, w których można nabyć produkty ponad czterystu różnych marek. A same terminale w stambulskim porcie lotniczym mają powierzchnię ponad 15 milionów m2.

Turecki port lotniczy jest obiektem przyjaznym dla środowiska – wykorzystuje się tam energię słoneczną, system recyklingu wody oraz zarządza się odpadami w zrównoważony sposób. Warto jednak zauważyć, że zrównoważony rozwój i ochrona środowiska to coś, na co obecnie stawiają wszystkie największe lotniska w Europie.

Zobacz także

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto