Hyperloop – czy to przepis na szybki transport towarów?

Hyperloop to innowacyjna idea transportu pasażerskiego i towarowego, która zrewolucjonizuje branżę turystyczną i logistyczną. Nowa koncepcja pozwoli zmniejszyć ślad węglowy i wpłynie na dostępność transportową. W tym artykule skupimy się na perspektywach hyperloop, krótko i prosto odpowiemy na pytanie, co to jest hyperloop i przyjrzymy się znaczeniu idei dla logistyki.

Hyperloop – co to jest?

Hyperloop to nowa koncepcja transportu naziemnego, która już teraz zmienia wszystko to, co wiemy o transporcie. Pasażerowie będą mogli poruszać się z prędkością 1200 km/h w dostosowanej do tego kapsule przemieszczającej się w ogromnych rurach niskociśnieniowych. To pierwszy transport naziemny, w którym pojazd porusza się bez kół. Rury mogą zostać umieszczone nad lub pod ziemią.

Wizja tunelu nad ziemią dla poruszającej się kapsuły hyperloop

Hyperloop prędkość zawdzięcza wielu odważnym koncepcjom. Kapsuła hyperloop została zaprojektowana tak, aby maksymalnie zmniejszać tarcie, wykorzystując przy tym lewitację magnetyczną. To pozwala osiągnąć tak spektakularne prędkości. Przy tym hyperloop ma być bezpieczny, niezawodny, niskoemisyjny, odporny na trzęsienia ziemi, samonapędzający się i będzie działał niezależnie od pogody.

Krótka historia idei hyperloop

Obecnie prace nad hyperloop są prowadzone przez wiele firm, ale wszystko zaczęło się w Dolinie Krzemowej. Elon Musk chciał przyspieszyć transport na obszarze, na którym mieści się Dolina Krzemowa – obecna kolej jest rozwiązaniem zbyt wolnym i za drogim. W ten sposób powstała koncepcja całkowicie innowacyjnej technologii, którą nazwano hyperloop. Koncepcja jest otwarta, dlatego pracują nad nią różne zespoły z całego świata.

Hyperloop – jak działa i jakie ma zastosowanie?

Idea szybkiego transportu wykorzystującego lewitację magnetyczną wymaga zupełnie nowej infrastruktury niż ta wykorzystywana do obecnego transportu naziemnego. Kapsuła hyperloop ma przemieszczać się w długiej i szczelnej rurze, z kolei rura powinna być umieszczona na słupach. W tunelach, w których będą rury, należy całkowicie usunąć powietrze, tak, aby nie dostało się ono do wnętrza kapsuły. Wyeliminowanie powietrza ma na celu zapewnić bezpieczeństwo, ale też jest istotne dla rozwijania dużych prędkości. Kapsuła cechuje się opływowym kształtem i może pomieścić prawie 30 osób. W środku znajduje się silnik elektryczny, który pełni funkcję elektromagnesu, dzięki temu kapsuła jest napędzana elektromagnetycznie.

Najważniejszym zastosowaniem szybkiego transportu zgodnie z ideą hyperloop ma być przewóz pasażerów, przy czym będzie on szybki jak transport lotniczy i tani, jak transport drogowy. Nietrudno się domyślić, że prędkość hyperloop wpłynie również na dystrybucję towarów – przyspieszy wysyłki i obniży ich koszt.

Czy ultraszybki hyperloop wpłynie na logistykę?

Pokrótce omówiliśmy, jak działa hyperloop, teraz skupimy się na jego znaczeniu dla logistyki towarów. Napęd z wykorzystaniem pola magnetycznego pozwala osiągnąć bardzo duże prędkości. Paradoksalnie wybudowanie infrastruktury dla koncepcji hyperloop jest tańsze niż w przypadku infrastruktury kolejowej.

Udział transportu towarowego w gospodarce zwiększa się z roku na rok, dlatego perspektywa szybkiego, taniego i niskoemisyjnego przewozu towarów jest naprawdę obiecująca. Alternatywa dla długodystansowego transportu ciężarowego pomoże obniżyć koszty wysyłki towarów, zmniejszy ruch na drogach oraz ograniczy emisję gazów cieplarnianych zgodnie z wymogami Unii Europejskiej na lata 2030-2050.

Wizja kapsuły hyperloop przeznaczonej do transportu pasażerskiego

Z wykorzystaniem hyperloopa będzie można ekspresowo przewozić towary pomiędzy centrami dystrybucyjnymi, co znacznie wyeliminuje ograniczenia transportowe, które są przeszkodą sprawnej logistyki. Zasada działania hyperloopa oraz budowa infrastruktury sprawiają, że transport będzie wymagał niskich nakładów energii, co korzystnie wpłynie na cenę dystrybucji towarów i przyspieszy procesy logistyczne. Dzięki temu konsument zapłaci mniej za przesyłkę i otrzyma ją w rekordowym czasie.

Specjaliści z branży logistycznej uważają, że rozwój projektu zastąpi transport długodystansowy. Odbywać się to będzie z korzyścią dla firm, konsumentów oraz dla zrównoważonego rozwoju i środowiska naturalnego. W przyszłości hyperloop może w całości zastąpić transport lotniczy, ponieważ będzie on szybszym i zdecydowanie tańszym sposobem dystrybucji towarów wrażliwych i wartościowych.

Na razie hyperloop jest w fazie projektowej, uważa się, że miną lata, zanim ludzie będą mogli poruszać się ultraszybkimi kapsułami. Być może nieco wcześniej zaczniemy w ten sposób przewozić towary, ponieważ transport towarów musi spełniać mniej wymogów niż transport pasażerski. Na razie jednak musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czekają nas jeszcze testy prototypów, które odbędą się w środowisku rzeczywistym.

Jeśli planujesz wysyłkę towarów za granicę i zależy Ci na czasie i jakości usługi – zapoznaj się z naszą ofertą. AlleKurier współpracuje z największymi firmami kurierskimi, a nasze ceny są niższe nawet o 70% niż te, które znajdziesz bezpośrednio na stronie kuriera. Szeroki wybór sposobów dostawy, elastyczność oraz szybkość – to coś, co nas wyróżnia.

Hyperloop w Polsce – kiedy możemy spodziewać się rewolucji?

Hyperloop jest nadal na etapie rozwoju i testowania. W żadnym kraju obecnie nie ma działającego systemu kapsuł poruszających się systemem rur. Obecnie wiele różnych firm ma w planach wybudowanie pierwszych linii dla hyperloop. Prawdopodobnie pierwszy komercyjny hyperloop powstanie w Indiach, ponieważ to w tym kraju oficjalnie rozpoczęto budowę linii pomiędzy Pune a Mumbajem.

W Europie koncepcją szybkiego transportu kapsułowego zajmuje się hiszpańska firma Zeleros, która ma w planach stworzyć linię łączącą największe porty i miasta europejskie. Kiedy hyperloop w Polsce? Powstanie linii na terenie kraju zostało zaplanowane przez firmę Nevomo (wcześniej Hyper Poland), tor testowy o długości 700 m powstał w 2022 roku na terenie CIECH Sarzyna w województwie podkarpackim. Pierwsze testy lewitacji magnetycznej zaplanowane są w 2023 roku.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki