Jak zapakować rower do wysyłki kurierem | AlleKurier.pl

Jak zapakować rower do wysyłki kurierem

min czytania

Właściwe zapakowanie roweru do przesyłki kurierskiej jest nie lada wyczynem. Pierwszym z wyzwań jest przygotowanie przesyłki tak, by zapewnić bezpieczny jej transport. Drugim wyzwaniem są ograniczone wymiary paczki jaką firma kurierska może przyjąć do przewozu. Zadanie nie jest jednak niemożliwe do wykonania i to właśnie chcę udowodnić niniejszym wpisem.

Przygotowanie roweru do wysyłki


jak zapakować rower

Czyszczenie

Jeśli rower, który ma zostać wysłany jest brudny, to pierwszym etapem przed przystąpieniem do zapakowania roweru do wysyłki jest jego dokładne wyczyszczenie i zakonserwowanie. Rower należy dokładnie umyć, pamiętając o wszelkich zakamarkach gdzie gromadzi się najwięcej brudu, jak np. kaseta czy przerzutki. W przypadku mocno zabrudzonego roweru dobrym wyjściem jest zabranie go do myjni bezdotykowej i używając wody z detergentem umycie go pod wysokim ciśnieniem. Następnie przy pomocy miękkiej ściereczki dokładnie czyścimy wszelkie wymagające tego miejsca. Po osuszeniu wszystkich elementów możemy przystąpić do kolejnego etapu.

Demontaż

Aby móc wysłać rower kurierem, konieczny jest demontaż niektórych jego elementów by całość wraz z kartonem nie przekraczała maksymalnych dopuszczalnych przez firmy kurierskie wymiarów. Przykładowo w serwisie kurierskim AlleKurier.pl maksymalna waga przesyłki to 70 kg a długość + 2 x (szerokość + wysokość) nie może przekroczyć 320 cm. W tym celu należy odkręcić przednie koło, zabezpieczając widelec tak, by nie przebił kartonu. Koło przy pomocy np. opasek elektrycznych mocujemy do ramy. W ten sposób jesteśmy wstanie istotnie zmniejszyć długość przesyłki. Jeśli będzie konieczne, można także odkręcić tylne koło i przymocować je do ramy. By zmniejszyć szerokość przesyłki należy odkręcić pedała i przykręcić je po drugiej stronie ramion korby lub umieścić wewnątrz przesyłki. Kierownicę należy odkręcić i przymocować np. do górnej rury ramy. Demontujemy również siodło wraz ze sztycą podsiodłową i po owinięciu np. w folię pęcherzykową wkładamy do kartonu z rowerem. Wszelkie akcesoria jak np. oświetlenie, dzwonek, zapasowe dętki itp. zabezpieczamy np. folią i razem umieszczamy w foliowej torebce bądź małym kartoniku, który wkładamy do kartonu z rowerem.

Przednie koło należy odkręcić i przymocować do ramy za pomocą opasek elektrycznych.

odkręcanie przedniego koła rower bez przedniego koła odkręcone przednie koło
koła złączone opaską koło przytwierdzone do ramy nakładka zabezpieczająca

Po odkręceniu koła należy zabezpieczyć widelec a w przypadku roweru z hamulcami tarczowymi między szczęki hamulca należy włożyć specjalną blokadę.

zabezpieczenie widelca zabezpieczenie szczęk hamulca tarczowego

Pedała należy odkręcić przykręcając je po drugiej stronie ramion korby lub zapakować oddzielnie.

odkręcanie pedała przewód korbowy z odkręconym pedałem korba z odkręconym pedałem

Kierownicę należy odkręcić i przymocować do ramy.

odkręcanie kierownicy odkręcanie kierownicy - zbliżenie odkręcona kierownica
kierownicę należy przymocować do ramy kierownica przymocowana do ramy roweru przymocowana kierownica - zbliżenie

Siodło wraz ze sztycą odkręcamy i po zabezpieczeniu folią lub pianką umieszczamy w kartonie z rowerem.

odkręcanie siodła rama z odkręconym siodłem odkręcone siodło i sztyca

Tak przygotowany rower umieszczamy wraz z dodatkowymi akcesoriami w kartonie.

rower przygotowany do wysyłki rower w paczce gotowa przesyłka

Zabezpieczenie roweru

Wszelkie delikatne bądź wrażliwe na zarysowania elementy należy zabezpieczyć poprzez owinięcie ich np. folią pęcherzykową lub kartonem. Akcesoria i zdemontowane drobne elementy dobrze jest zapakować razem, by nie zgubiły się w trakcie wysyłki a także by podczas transportu nie przemieszczały się samoistnie wewnątrz przesyłki.


akcesoria zapakowane osobno

Właściwe opakowanie przesyłki

Aby nie narażać się na dodatkowe koszty związane z przesyłką niestandardową, rower i jego zdemontowane elementy należy umieścić w dużym kartonie w jakim oryginalnie wysyłane są rowery przez producenta. Zdobycie takiego kartonu powinno być stosunkowo łatwe w miejscowościach, w których znajdują się sklepy rowerowe. Wystarczy odwiedzić taki sklep i poprosić o niepotrzebny już karton.


karton do wysyłki roweru

Jak wysłać rower kurierem?

Mając tak przygotowaną przesyłkę pozostaje już tylko zamówić kuriera, np. poprzez serwis kurierski AlleKurier.pl. Pracownik firmy kurierskiej przyjedzie po odbiór przesyłki i dostarczy ją pod wskazany adres. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak krok po kroku zamówić kuriera po odbiór twojego roweru to zapoznaj się z naszym poradnikiem:Jak wysłać rower kurierem?

Wylogowanie po okresie nieaktywności

Podaj swoje dane aby zalogować się ponownie.

   Zapomniałem hasło

Porozmawiaj z nami