Kody pocztowe Czechy - jak znaleźć kody do Czech?

Kody pocztowe w Czechach określane są akronimem PSČ - Poštovní směrovací číslo, który określa numer rozliczeniowy poczty. System ten wprowadzono w 1973 roku na terenie byłej Czechosłowacji. Po przemianach w 1993 roku i podziale Czechosłowackiej Administracji Poczty i Telekomunikacji na Pocztę Czeską i Pocztę Słowacką, pozostawiono czechosłowackie kody pocztowe. Takie pocztowe kody Czechy posiadają również obecnie.

Kody pocztowe Czechy - format

Kod pocztowy w Czechach bazuje na systemie pięciocyfrowym, w którym cyfry zapisywane są ze spacją w formie XXX XX. Pierwsza cyfra kodu wskazuje na region, który obowiązywał w momencie wprowadzenia PSČ. W porównaniu do obecnego podziału administracyjnego występują więc pewne różnice.

  • 1 obowiązuje w stolicy Czech, czyli Pradze. Druga cyfra określa jedną z 10 dzielnic miasta, gdzie np. 160 00 oznacza pocztę główną w dzielnicy Dejvice.
  • 2 występuje w środkowej części Czech. Numery od 200 00 do 249 99 nie są przypisane do żadnego z regionów, ponieważ zarezerwowano je na potrzeby wewnętrzne systemu pocztowego - np. centralna poczta dystrybucyjna Pragi korzysta z 225 00.
  • 3 obowiązuje w Czechach południowych i zachodnich - 360 01 w Karlowych Warach, 370 01 w Czeskich Budziejowicach, a 301 00 - 326 00 w Pilznie.
  • 4 dotyczy Czech północnych - 460 01 dla Liberca i 400 01 dla Uścia nad Łabą.
  • 5 to Czechy wschodnie i Morawy Zachodnie, z czego 500 01 obowiązuje w Hradec Králové, 530 01 w Pardubicach, a 586 01 w Jihlavie.
  • 6 jest zarezerwowana dla Moraw południowych, gdzie 600 00 - 659 99 to Brno, a 690 01 to Breclav.
  • 7 przypisano Morawom wschodnim i północnym - 779 00 Olomoucowi, 760 01 Zlinowi oraz 700 01 - 729 99 Ostrawie.
  • 8, 9, 0 to kody pocztowe Słowacji.

Druga cyfra czeskiego kodu pocztowego określa dzielnice węzłów transportowych, natomiast trzecia - węzeł komunikacyjny powiatu, powiat, centrum komunikacji powiatowej oraz byłe miasta powiatowe. Wyjątek stanowią największe miasta (Praga, Brno, Bratysława, Ostrawa, Ołomuniec i Pilzno), w których druga i trzecia cyfry dotyczą obwodu poczty doręczającej. Dwie ostatnie cyfry umieszczane są po spacji i dotyczą urzędów pocztowych, które funkcjonują na terenie danej dzielnicy. Ich numeracja jest zgodna z kolejnością odbiorów przesyłek, z czego adresom o szczególnie wysokim ruchu pocztowym przypisywane są osobne kody - np. Telewizji Czechosłowackiej.

kody pocztowe czechy

Jak wygląda czeski system kodów pocztowych?

Kody pocztowe Czechy zawsze mają niepowtarzalne w obrębie kraju i zwykle pozostają one niezmienione, o ile przynależność poczty do węzła komunikacyjnego nie ulegnie modyfikacji. Zmianie mogą być jednak poddane terytorialne okręgi zaopatrzeniowe urzędów pocztowych, podobnie jak statusy działalności placówek pocztowych. Okręg doręczeniowy urzędu pocztowego to zwykle terytorium gminy, kilku gmin lub ciągła część gminy, jednak osiedla lub inne odizolowane budynki poza główną częścią gminy są czasami połączone z najbliższym okręgiem dostawczym urzędu pocztowego.

Duże firmy lub instytucje mogą mieć własny numer rozliczeniowy, który w takich przypadkach odpowiada ich skrytce pocztowej w miejscu dostawy. Specjalny dwucyfrowy numer jest następnie używany wspólnie, przez kilku adresatów ze skrytkami w głównych urzędach pocztowych w regionie.

czechy kody pocztowe

Jak prawidłowo zapisać kod do Czech?

Aby prawidłowo zapisać kod pocztowy do Czech, należy go umieścić przed nazwą miasta. Jedna spacja powinna oddzielać pierwsze trzy cyfry od dwóch końcowych, a dwie spacje sam kod pocztowy od nazwy miasta. W przypadku przesyłek zagranicznych, należy przed kodem umieścić również kod kraju ISO oraz myślnik. Pocztówki i koperty z reguły dysponują prostokątnymi polami poniżej adresu, w których można łatwo umieścić cyfry kodu pocztowego

Wysyłasz przesyłki do Czech? A może do innego kraju w UE lub poza Unią? Zrób to z AlleKurier! Poznaj cennik przesyłek i nadawaj paczki nawet 70% taniej niż bezpośrednio na stronach przewoźników!

Kody Czechy - największe miasta

Kod pocztowy Praga posiada w zakresie numerycznym 100 00 - 199 00. Druga cyfra odpowiada jednej z dziesięciu dzielnic miasta, natomiast trzecia zwykle oznacza miejsce doręczenia w obrębie dzielnicy. Kod pocztowy większości praskich urzędów pocztowych kończy się cyframi 00. Pozostałe warianty są używane do rozróżnienia skrzynek pocztowych w placówce pocztowej, oznaczonych przez pierwsze trzy cyfry. Tylko w Pradze 5 i Pradze 9, gdzie jest więcej niż dziesięć okręgów doręczeń, niektóre urzędy pocztowe rozróżniają dwie ostatnie cyfry kodu pocztowego.

Na przykład 190 00 to kod pocztowy przesyłki pocztowej Praga 9, która jest pocztą doręczeniową dla części dzielnicy miejskiej Praga 9, a 190 22 to kod pocztowy głównego operatora miejskiego transportu publicznego, którego siedziba znajduje się w dzielnicy zaopatrzenia. W Brnie natomiast obowiązuje 602 00 - 644 00, w Ostrawie 70000 - 71000, a w Pilznie 301 00 - 330 17. Kody do Czech sprawdzić można za pomocą ogólnodostępnych wyszukiwarek internetowych, które bazują na urzędowych zbiorach danych.

Po wpisaniu lokalizacji dla poszukiwanego kodu, wyświetla się lista podpowiedzi z sugestiami najlepiej dopasowanych adresów. Informacje o kodach można też pozyskać z interaktywnej mapy, na której kody pocztowe przypisane są do konkretnych lokalizacji.

Co jeszcze jest ważne przy nadawaniu przesyłek?

Jeśli kod pocztowy do Czech został już umieszczony na Twojej paczce, możesz zająć się teraz zorganizowaniem jej transportu. Zamów kuriera po odbiór przesyłki, korzystając z prostego formularza dostępnego na AlleKurier. Jesteśmy przekonani, że wybrana przez Ciebie oferta będzie satysfakcjonująca, a nadana paczka dotrze sprawnie i szybko do rąk odbiorcy!

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto