Gdzie można zobaczyć największy statek świata?

Statki to jedne z najważniejszych i zarazem najstarszych wynalazków na świecie. Od wieków są używane do transportu pasażerskiego oraz towarowego, a niegdyś pozwoliły odkrywać nowe lądy. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii oraz ze zmieniającymi się potrzebami ludzi, statki stawały się coraz większe, nowocześniejsze i masywniejsze. Dzisiaj spotykamy olbrzymie kontenerowce, pokaźne statki wycieczkowe oraz kolosalne supertankowce. Z artykułu dowiesz się więcej o największych statkach świata, a także poznasz rekordzistę w tym rankingu.

Seawise Giant – największy statek świata i jego burzliwa historia

Liderem w rankingu na największy statek na świecie był supertankowiec, czyli statek służący do przewożenia ropy naftowej. Statki tego typu mają zwykle pojemność w przedziale od 200 tys. ton do ponad 600 tys. ton. Statek Seawise Giant mógł przewieźć jednorazowo około 650 tys. ton ropy naftowej. Również wymiary tego kolosa morskiego były imponujące – miał on niemal pół kilometra długości (458 m) i prawie 70 metrów szerokości (68,8 m). Maksymalna prędkość, którą mógł osiągnąć największy statek świata, wynosiła 16 węzłów, czyli mniej więcej 30 km na godzinę.

Tankowiec Seawise Giant został wybudowany w 1979 roku w japońskiej miejscowości Yokosuce leżącej na wyspie Honsiu, głównym wykonawcą projektu była firma Sumito Heavy Industries. Największy statek świata służył do transportowania ropy naftowej z Zatoki Perskiej. Pływał głównie pomiędzy Bliskim Wschodem i Stanami Zjednoczonymi. Warto zaznaczyć, że ze względu na swoje pokaźne rozmiary, statek nie mógł przepłynąć przez Kanał Sueski ani Panamski, dlatego musiał opływać Afrykę oraz Amerykę Południową.

Największy statek świata został uszkodzony podczas wojny iracko-irańskiej przez irackie samoloty w 1988 roku. Seawise Giant został jednak wyłowiony, wyremontowany i sprzedany. W swojej krótkiej historii supertankowiec kilkakrotnie zmieniał nazwę, dlatego znany jest również jako Happy Giant, Jahre Wiking czy też TT Knock Nevi i Mont. Statek zmieniał również właścicieli, już w 2004 roku używany był tylko jako jednostka magazynująca i przeładunkowa. Ostatnim dowódcą największego na świecie statku był Polak – Wiktor Bąk. W 2009 roku supertankowiec Seawise Giant (nazywany wtedy Mont) został sprzedany indyjskiej firmie i zezłomowany. Decyzja została podjęta ze względu na kolosalne rozmiary statku – był on po prostu niepraktyczny.

Największe kontenerowce, czyli statki towarowe

Obecnie największym pływającym na świecie statkiem jest kontenerowiec Ever Alot, którego pojemność wynosi 24004 TEU. Największy na świecie kontenerowiec pływa pod banderą Panamy i można go spotkać w niektórych europejskich portach, np. w Hamburgu lub w Rotterdamie.

Największe kontenerowce, czyli statki towarowe

Kontenerowce odpowiadają nawet za 90% światowego handlu morskiego, dlatego są bardzo istotne dla łańcucha dostaw, zwłaszcza dla tego, który odbywa się na długich dystansach. To stosunkowo niedrogi sposób transportu towarów z krajów Azjatyckich oraz ze Stanów, ale wadą drogi morskiej jest czas jej trwania. 

Jeśli potrzebujesz, aby Twoje zamówienie zostało zrealizowane szybko i bezpiecznie – wybierz drogę powietrzną. Z nami nadasz przesyłki do wielu państw, na różnych kontynentach. Możesz również zrealizować import z Chin, zwłaszcza gdy interesuje Cię sprowadzenie niewielkiej partii towaru. AlleKurier pomoże z formalnościami celnymi, a przesyłkę dostarczy prosto pod Twoje drzwi.

Najsłynniejsze i największe statki pasażerskie

Imponujące rozmiary mogą mieć również statki wycieczkowe. W rankingu bierze się pod uwagę tonaż statków, oznaczany jako GT (tonaż brutto) oraz ilość pasażerów mieszczących się na pokładzie. Największy statek pasażerski świata pod względem ilości pasażerów, których maszyna może przewieźć to Wonder of the Seas. Statek został zbudowany we Francji dla Royal Caribbean. Statek wycieczkowy ma 362 metry długości i może pomieścić prawie 7 tys. pasażerów i dodatkowo ponad 2 tys. załogi. Ten największy wycieczkowy statek świata pojawił się na wodach dopiero w 2022 roku i spotkać można go głównie w Azji Wschodniej. Na pokładzie jednostki pływającej znajdują się ekskluzywne apartamenty i restauracje, park wodny z największymi zjeżdżalniami, teatr na świeżym powietrzu, a nawet sala widowiskowa z panoramicznymi oknami.

Kolejnym, potężnym i słynnym statkiem wycieczkowym jest Symphony of the Seas należący również do francuskiej firmy Royal Caribbean. Statek może pomieścić ponad 6600 pasażerów, pływa głównie po Morzu Śródziemnym oraz Karaibskim. W środku znajdują się niezliczone atrakcje, a pokład podzielony jest na osiem dzielnic tematycznych, które oferują różnorodne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Wśród atrakcji znajdziemy wodne zjeżdżalnie, sale kinowe, salon gier oraz restauracje oferujące kuchnie świata.

Już w 2024 roku na wody wypłynie największy wycieczkowy statek świata, który pomieści prawie 8000 pasażerów. Icon of the Seas również będzie należeć do firmy Royal Caribbean. Maszyna ma mieć długość 365 metrów, imponująca jest również wyporność statku, wynosząca 250 tys. ton. Na pokładzie podróżujący znajdą 40 restauracji, siedem basenów, lodowisko, kluby nocne oraz bardzo duży park wodny. Pierwszy rejs przewidziany jest na początku przyszłego roku, a największy statek pasażerki świata wyruszy z Miami.

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto