Rodzaje magazynów i ich funkcje w logistyce

Sprawnie działający łańcuch dostaw to sieć wzajemnych połączeń, która opiera się na współpracy wielu kontrahentów. To też nowoczesne narzędzia, które w znacznym stopniu automatyzują pracę. Duże znaczenie ma tutaj infrastruktura, czyli wszystkie obiekty wchodzące w skład prężnie działającej logistyki. Jednak największe znaczenie mają magazyny.

Czym jest magazyn? Funkcje magazynów

Najprostszymi słowami mówiąc: magazyn to miejsce do składowania towarów. W obiekcie mają miejsce procesy związane z dystrybucją dóbr, np. konfekcjonowanie, etykietowanie, przyjmowanie zamówień od klientów i przetwarzanie ich. W magazynach zachodzi również konieczność nadzorowania ilości oraz rodzaju asortymentu, co ułatwiają systemy magazynowe, czyli WMS. Inne funkcje magazynów mogą polegać na pomocy w obsłudze celnej, w marketingu lub w spedycji.

Magazyn wysokiego składowania – regały z paletami z towarem

Magazyny służą do gromadzenia wszelakich dóbr, począwszy od płodów rolnych, a skończywszy na częściach samochodowych. Rodzaje magazynów w głównej mierze zależą od ich zadań oraz od produktów, które będą w nich składowane. Również funkcje magazynów są ściśle związane z profilem działalności przedsiębiorstwa.

Najważniejsze rodzaje magazynów

Rodzaj magazynu musi być dostosowany do danej branży, dlatego inaczej wygląda obiekt, w którym składuje się owoce i warzywa, a inaczej taki, w którym sortuje się przesyłki kurierskie. Niektóre elementy są stałe – np. rampy rozładunkowe i załadunkowe służące do sprawnej obsługi transportu, czyli przyjęć i wydań towaru.

Wygląd i funkcjonalność magazynu zależą również od wielkości zamówień, ilości towaru oraz od jego różnorodności. W obiekcie zazwyczaj mieszczą się również inne elementy niezbędne w pracy – są to np. biura lub pomieszczenia socjalne, parkingi, pomieszczenia techniczne i inne. Ta dodatkowa infrastruktura w dużej mierze wpływa na pozostałe funkcje magazynów.

Podział pod względem konstrukcji magazynu

Pierwszym kryterium podziału magazynów jest ich konstrukcja. Wyróżnia się tutaj magazyny otwarte, czyli np. place przy sklepach budowlanych lub w centrach ogrodniczych. Kolejnym rodzajem magazynów są obiekty zamknięte, czyli takie, w których istnieje możliwość kontrolowania warunków atmosferycznych – temperatury, wilgotności, a nawet stężenia gazów. Formą pośrednią pomiędzy magazynem otwartym a zamkniętym są magazyny półotwarte. To wszystkie rodzaje magazynów, jeśli chodzi o ich konstrukcję. Kolejne podziały związane są raczej ze sposobem pracy oraz z funkcjami magazynu.

Zamknięty magazyn służący do składowania materiałów budowlanych

Podział pod względem sposobu gromadzenia wyrobów

Wyróżnia się tutaj magazyny wysokiego, średniego oraz niskiego składowania. W przypadku magazynów, gdzie towar gromadzony jest w regałach magazynowych, obiekty mogą być bardzo wysokie. W niektórych magazynach towar leży nawet na wysokości 25 m. W magazynach niskiego składowania towar umieszcza się w regałach nie wyższych niż 4 m. Warto zaznaczyć, że do obsługi największych magazynów wysokiego składowania konieczny jest odpowiedni sprzęt, system oraz wykwalifikowana załoga. Najwyższe magazyny są w dużym stopniu zautomatyzowane.

Podział pod względem funkcji magazynu

Innym kryterium podziału jest funkcja jaką pełni magazyn. Wyróżnia się obiekty dostawcze, produkcyjne oraz przeładunkowe. W przeładunkowych magazynach raczej nie składuje się towaru długoterminowo. To np. magazyny kurierskie, gdzie zachodzi konieczność posortowania przesyłek i wysłania ich w dalszą drogę – do kolejnego magazynu kurierskiego, do centralnej sortowni lub prosto do odbiorcy paczki.

Magazyn kurierski – czym się charakteryzuje ten obiekt?

Każdy kurier na co dzień dostarcza dziesiątki lub setki paczek. Odbiera je od klientów, z paczkomatów, z punktów nadawczych i dostarcza do magazynu kurierskiego – punktu przeładunkowego. Obiekty zwykle są zlokalizowane w miejscach o bardzo dobrej infrastrukturze drogowej, są blisko centrów miast, co ma kolosalne znaczenie dla szybkości dostaw do klientów. System połączeń, ilość magazynów przeładunkowych oraz flota, którą dysponują firmy kurierskie, sprawia, że nadana przesyłka już na drugi dzień jest u odbiorcy.

Kurierzy podczas pracy we wnętrzu furgonetki kurierskiej

Magazyn kurierski, tak jak inne rodzaje magazynów przeładunkowych, służy głównie do przeładunków oraz do sortowania przesyłek pod względem adresów doręczenia. W zautomatyzowanych obiektach centralnych rozdzielaniem paczek zajmują się sortery, czyli maszyny wyposażone w taśmy, skanery oraz w terminale. Sortery umożliwiają bardzo szybki podział dużej ilości przesyłek o wymiarach standardowych, pochodzących z różnych oddziałów.

Magazyny kurierskie i obsługa sklepów internetowych

Magazyny kurierskie są bardzo pomocne, jeśli chodzi o obsługę sklepów internetowych. Właściciele sklepów e-commerce zwykle nie chcą ponosić kosztów związanych z wynajmowaniem powierzchni magazynowej, z tego względu często korzystają z gotowych rozwiązań. Jednym z nich jest współpraca z operatorami logistycznymi, którymi nierzadko stają się właśnie firmy kurierskie.

Schemat jest dość prosty i opłacalny dla właścicieli wirtualnych sklepów. Partner dostarcza do magazynu palety z towarem, następuje przyjęcie wyrobów na stan magazynowy, a w przypadku ich sprzedaży – dochodzi do kompletacji zamówień i ich dystrybucji prosto do klienta.

Wysyłając przesyłki, warto szukać najkorzystniejszych, niedrogich ofert. AlleKurier proponuje niskie ceny nadania przesyłek krajowych, międzynarodowych oraz paletowych, ponieważ współpracuje z wieloma największymi firmami kurierskimi. Z oferty mogą skorzystać nie tylko klienci indywidualni, ale również przedsiębiorcy, np. właściciele sklepów internetowych. Przyjazny interfejs, ograniczenie do minimum wszelkich formalności, a przede wszystkim niezawodność i niskie ceny przesyłek – to coś, co nas wyróżnia na rynku.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto