Wózki wysokiego składowania – czym się charakteryzują i gdzie się ich używa?

Wózki widłowe to niezastąpione pojazdy magazynowe, których zadaniem jest odciążenie człowieka w pracy, zwiększenie wydajności i umożliwienie przewożenia naprawdę ciężkich ładunków. W niektórych miejscach używa się specjalnych pojazdów magazynowych, które określa się mianem reach truck.

Gdzie używa się wózków wysokiego składowania?

Wózki wysokiego składowania są powszechnie używane w magazynach regałowych oraz w sklepach wielkopowierzchniowych, np. w marketach budowlanych. W tych obiektach towar przechowywany jest w zapasie. Wysokie regały magazynowe doskonale zwiększają wydajność magazynów, dlatego nowopowstałe budowle są coraz wyższe, co z kolei przekłada się na wysokość masztów w wózkach widłowych typu reach truck. Wózki wysokiego składowania nadają się również do pracy w mroźniach oraz w miejscach zagrożonych wybuchem.

Wszystkie wózki wysokiego składowania pozwalają umieścić towar w zapasie, a w razie potrzeby pobrać go, kiedy niezbędny będzie do kompletacji zamówień klientów. W standardowym magazynie ten pojazd jest więc niezastąpiony. Wózków widłowych używa się również w centrach logistycznych, to właśnie najczęściej stamtąd jednorodne palety trafiają do sklepów oraz do hurtowni.

Wózek widłowy wysokiego składowania w wąskiej alejce magazynowej

Za pomocą reach trucków można pobrać szybko całą paletę z zapasu i wysłać do klienta. Wysyłkę całej palety możesz również zrealizować za pośrednictwem platformy AlleKurier. Wystarczy, że podasz parametry swojej przesyłki i zamówisz kuriera po jej odbiór. Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć paletę – zrobisz to folią lub taśmami.

Parametry wózków widłowych

W standardowych magazynach regałowych używa się zazwyczaj bocznych wózków wysokiego składowania. Oznacza to, że operator pojazdu magazynowego siedzi bokiem do kierunku jazdy, więc maszt z widłami jest z boku kabiny. Dlaczego? Dzięki temu wózki widłowe wysokiego składowania są kompaktowe i bardzo zwrotne, w przeciwieństwie do wózków czołowych, które są masywniejszymi pojazdami. Jak widać, reach truck ma wiele zalet, ale jego wadą jest to, że może pracować jedynie na gładkiej i prostej powierzchni. 

Niektóre pojazdy mogą podnosić towar nawet do wysokości 13 metrów. To właśnie parametry wózków określają ciężar towaru oraz maksymalną wysokość roboczą. Każdy wózek widłowy ma określone parametry:

  • maksymalna wysokość podnoszenia ładunku,
  • maksymalne obciążenie (wartość zwykle mieści się w zakresie od 1 do 3 ton i zależy również od wysokości podnoszenia),
  • zwrotność wózka widłowego (niewielkie wymiary wózka i duża zwrotność sprawiają, że pojazd magazynowy dobrze radzi sobie w wąskich alejkach),
  • prędkość poruszania się wózka (parametr podaje się dla wózka z towarem i bez niego).

Jak zbudowany jest wózek wysokiego składowania?

Wszystkie rodzaje wózków widłowych to pojazdy o niewielkich rozmiarach, dzięki temu możliwe jest manewrowanie i praca w wąskich alejkach magazynowych. Dobrą skrętność zapewniają trzy koła – w wózku widłowym wysokiego składowania dwa koła przednie są statyczne, a jedno koło umieszczone z tyłu pojazdu odpowiada za jego zwrotność. Większość wózków reach truck jest zasilana bateriami elektrycznymi, czyli akumulatorem.

Wózki wysokiego składowania wyróżniają się wysokością masztu. W większości dostępnych wózków typu reach truck montuje się maszty złożone z dwóch lub z trzech elementów. Budowa masztu określa wysokość roboczą wózka widłowego oraz jego udźwig.

Wózki typu reach truck różnią się od zwykłych widlaków obecnością kabiny dla operatora. Kabina ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas pracy. Z poziomu kabiny operatora steruje się wózkiem – w środku znajduje się fotel, kierownica oraz urządzenia i kontrolki sterujące. W nowoczesnych wózkach widłowych wysokiego składowania montuje się wiele ulepszeń, które zwiększają bezpieczeństwo oraz komfort podczas pracy – może to być przeźroczysty dach lub system zmniejszający prędkość wózka na zakręcie.

Jak pracują wózki wysokiego składowania?

Cechą wózków widłowych jest stosunkowo nieduży udźwig. Związane jest to z ich budową oraz z funkcją jaką pełnią. Za pomocą masztu oraz wideł można unosić towar na duże wysokości, warto jednak zaznaczyć, że im towar jest lżejszy, tym wyżej można go unieść. Udźwig wózka widłowego określa maksymalny ciężar, jaki można podnosić danym wózkiem widłowym na wyznaczoną wysokość. Operator pojazdu magazynowego odczytuje te dane z diagramu stanowiącego istotny element dokumentacji wózków.

Wózek wysokiego składowania podczas pracy – podnoszenie palety i wstawianie w zapas

Wykwalifikowany operator wózka typu reach truck doskonale wie, jaki ciężar może podnieść na daną wysokość. Wózki widłowe wysokiego składowania są wyposażone w mechanizm dający możliwość wysuwania masztu zarówno do przodu, jak i do tyłu. Takie rozwiązanie podyktowane jest budową magazynów regałowych, w których zwykle alejki robocze są dość wąskie. Operator podjeżdża pod regał i unosi cofnięte widły do góry, po podniesieniu ich na wybraną pozycję – może wysunąć widły i podjechać wózkiem do przodu. W momencie wysuwania wideł maszt nieznacznie cofa się, aby zachować środek ciężkości i ustabilizować pojazd wraz z ładunkiem.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto