Jakie mogą być wymiary koperty i jak oznacza się poszczególne rozmiary?

Nadawanie listów, jak i przesyłek wiąże się z odpowiednim spakowaniem oraz zabezpieczeniem zawartości. Niekiedy najłatwiejszą formą pakowania przedmiotów o różnej wielkości jest koperta. Dzięki różnym wariantom i rozmiarom zarówno pakowanie, jak i transport odbywają się bezpiecznie i sprawnie. Jednak przed nadaniem przesyłki pojawia się pytanie, jakiej są dostępne wymiary koperty? Wyjaśniamy, jakim rozmiarom kopert odpowiadają poszczególne oznaczenia.

Wymiary koperty i ich standard

Podczas odbierania korespondencji od różnych nadawców, jak i wysyłając listy do różnych osób czy instytucji, niejednokrotnie można zauważyć, że dostarczane są one w różnego rodzaju opakowaniach, a wymiary koperty wielokrotnie różnią się od siebie. To zarówno standardowe białe koperty, jak i kolorowe artykuły papiernicze, jak i produkty z nadrukami firmowymi realizowane na zamówienie.

O ile wysyłka dużej paczki może być spakowana dowolnie, a głównym założeniem jest nieprzekroczenie wymiarów dla danego gabarytu, o tyle w przypadku koperty w ramach tej samej opłaty do wyboru jest kilka różnych wariantów, w których na pierwszy rzut oka można się pogubić.

W przypadku typowych papierowych kopert bez wypełnienia zabezpieczającego zawartość do wyboru jest 11 standaryzowanych rozmiarów, które określone są ściśle przez normę ISO 269. Zapis ten jest jednocześnie zgodny z niemiecką normą DIN 678 i funkcjonuje w krajach, gdzie obowiązuje system metryczny. Warto wiedzieć, że wymiary koperty w poszczególnych wariantach różnią się w Kanadzie, USA, Meksyku, ale też krajach Ameryki Łacińskiej.

Obowiązujące wymiary kopert oznaczane są literami B, C, E oraz DL, a w zależności od wielkości, za poszczególnymi literami pojawia się stosowna cyfra, której odpowiadają konkretne wymiary koperty. Często rozmiary kopert mylone są z rozmiarami papieru i kartek. Należy pamiętać, że chociaż oznaczenia w tym przypadku również składają się z liter alfabetu i cyfr, nie są tożsame. Dlatego znajomość klasyfikacji rozmiarowej kopert bywa w praktyce bardzo przydatna i pozwala uniknąć zakupu nieodpowiednich produktów.

Wymiary koperty i ich standard

Oznaczenie a wymiary koperty – co się w nich mieści?

Spośród klasycznych i podstawowych modeli kopert w 11 standardowych rozmiarach można wyróżnić koperty:

 • B6 125 × 176 mm – mieści format papieru A6,
 • B5 176 × 250 mm – mieści format dwukrotnie zgiętej kartki A4 lub 1/3 kartki A4,
 • B4 250 × 353 mm – mieści format papieru A4,
 • C7/C6 81 × 162 mm – mieści format dwukrotnie zgiętej kartki A4 lub 1/3 kartki A4,
 • C6 114 × 162 mm – mieści format A6,
 • C6/C5 114 × 229 mm – mieści format dwukrotnie zgiętej kartki A4 lub 1/3 kartki A4,
 • C5 162 × 229 mm – mieści dwukrotnie zgiętą kartkę A4 lub format A5,
 • C4 229 × 324 mm – mieści format kartki A4,
 • C3 458 × 324 mm – mieści format kartki A3,
 • DL 110 × 220 mm – mieści format dwukrotnie zgiętej kartki A4 lub 1/3 kartki A4,
 • E4 280 × 400 mm – mieści kopertę o formacie B4.

Wymiary koperty i oznaczenie każdego z jedenastu wariantów może nie być łatwe. Można sobie to jednak nieco ułatwić. Grupa kopert C zawsze mieści adekwatny  format papieru A w formie niezłożonej lub odpowiednio większy złożony na pół. Koperty typu B są średnio szersze o centymetr z każdej strony, więc pomieszczą np. gazety, katalogi lub inne niestandardowe materiały.

Wśród preferowanych kopert do korespondencji handlowej i urzędowej znajdują się produkty w wariancie DL, mieszczące kartkę A4 składaną do wielkości 1/3. To też często popularne koperty z przezroczystym okienkiem adresowym. Koperty E to natomiast bardzo duże koperty, w których najczęściej umieszcza się kilka mniejszych kopert adresowanych do kilku różnych odbiorców pod tym samym adresem.

Różne warianty kopert standardowych

Niekiedy wymiary koperty pokrywają się z wielkością dokumentów, które mają zostać wysłane, jednak jest ich na tyle dużo, że nie mieszczą się do standardowych kopert. Warto wówczas wybrać koperty rozszerzane, których wielkość jest taka sama jak standardowych wariantów, jednak mają one poszerzone dno. To idealny wariant do wysyłki katalogów, pliku faktur czy większej ilości dokumentów.

Jeżeli zależy nam na lepszym zabezpieczeniu wysyłanych materiałów, można wybrać odporne koperty tekturowe. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci usztywnienia z pewnością zapobiegnie zagięciom czy załamaniom w przesyłanych pismach. Bardzo często wybieraną opcją do przesyłania różnego rodzaju przedmiotów w tym rzeczy delikatnych i narażonych na uszkodzenie podczas transportu są koperty bąbelkowe z zabezpieczającym wypełnieniem wewnątrz. Jednak z racji dodatkowej warstwy foliowej wymiary kopert tego typu nieco różnią się od standardowych propozycji.

Wymiary koperty bąbelkowej – jaką wybrać?

Decydując się na zakup koperty bąbelkowej, należy dokładnie sprawdzić jej rozmiar. Zazwyczaj wydaje się on większy, niż rzeczywiście jest, a to za sprawą dodatkowego wypełnienia oraz dość szerokiego zgrzewu z trzech stron produktu. Należy więc zazwyczaj wybierać większy wariant, niż nam się wydaje, że trzeba. Oznaczenia poszczególnych rozmiarów kopert bąbelkowych są nieco inne niż w przypadku podstawowych propozycji, choć również jest tu do wyboru 11 opcji:

 • A/11 – wymiar 95 × 165 mm,
 • B/12 – wymiar 115 × 215 mm,
 • C/13 – wymiar 150 × 215 mm,
 • D/14 – wymiar 175 × 255 mm,
 • E/15 – wymiar 215 × 255 mm,
 • F/16 – wymiar 215 × 340 mm,
 • G/17 – wymiar 235 × 340 mm,
 • H/18 – wymiar 265 × 360 mm,
 • I/19 – wymiar 295 × 455 mm,
 • K/20 – wymiar 345 × 470 mm,
 • L/21 – wymiar 400 × 460 mm,
 • CD – wymiar 175 × 165 mm.

Wśród najczęściej wybieranych kopert bąbelkowych znajduje się wariant D/14 mieszczący idealnie format papieru A5 oraz G/17 dedykowany kartce A4. Jednak przed zakupem koperty trzeba też wziąć pod uwagę grubość przesyłki. Koperta bąbelkowa nie jest wyposażona w poszerzane dno, dlatego jej pakowność jest dość ograniczona.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto