Jak nadać paczkę w Paczkomacie InPost? | AlleKurier.pl

Jak nadać paczkę w Paczkomacie InPost?

min czytania

Paczkomaty stają się coraz bardziej popularnym narzędziem służącym do wysyłki towaru. Fakt ten nie może dziwić. Są one wygodne, umożliwiają szybkie nadanie paczki w dowolnej chwili, bez konieczności czekania na kuriera, co daje klientowi olbrzymią mobilność i swobodę. Wciąż jednak jest to zjawisko dosyć nowe, a dla wielu osób proces nadania paczki może okazać się trudny i niezrozumiały. Sprawdźmy, jak nadać paczkę w paczkomacie.

Zanim wyruszysz do paczkomatu

Wielu osobom może się wydawać, że nadanie paczki zaczyna się i kończy przy paczkomatach. Tak nie jest. Zanim udamy się do charakterystycznych szafek, w których umieszcza się przesyłki, musimy założyć zlecenie i wygenerować list przewozowy.

Pierwszy krok musimy zatem wykonać w internecie. Logując się na stronie allekurier.pl możemy dokonać rejestracji zlecenia.

Proces ten polega na uzupełnieniu danych niezbędnych do wykonania usługi transportowej, czyli wygenerowania listu przewozowego. Należy wprowadzić dane dotyczące nadawcy oraz odbiorcy, informacje dotyczące zawartości przesyłki, jej wymiarów oraz wagi, a także wybrać ewentualne usługi dodatkowe, jak np. "doręczenie do godziny x" czy "potwierdzenie doręczenia na adres e-mail". Koniecznie, należy wybrać opcję "sam dostarczę paczkę do paczkomatu" oraz wydrukować etykietę z danymi transportowymi. 

Zabezpiecz przesyłkę

Do paczkomatu możemy się udać, kiedy dysponujemy numerem listu przewozowego. Jednak zanim to zrobimy, musimy dokonać jeszcze jednego procesu. Jest nim odpowiednie zabezpieczenie przesyłki przed ewentualnym uszkodzeniem.

Pamiętajmy, że to nadawca zgodnie z prawem przewozowym odpowiada za tę czynność, nie zaś firma kurierska.

Chodzi tu o zastosowanie odpowiedniego opakowania zewnętrznego, najlepiej pudełka kartonowego oraz zabezpieczeń wewnętrznych, które unieruchomią towar, a także będą amortyzowały ewentualne wstrząsy. Pamiętajmy też o zaklejeniu pudełka taśmą, tak żeby nie doszło do rozszczelnienia i ewentualnej utraty zawartości w procesie transportowym. Na koniec, należy przykleić etykietę do pudełka.

Jak wysłać paczkę paczkomatem?

Kiedy zlecenie jest już założone, a paczka zabezpieczona, możemy udać się do paczkomatu. Obsługa tego urządzenia nie należy do zbyt skomplikowanych, a kolejność postępowania szczegółowo obrazuje instrukcja.

Na ekranie dotykowym wyświetlają się kolejne opcje. Najpierw musimy kliknąć w "dalej", a następnie "nadaj przesyłkę". Na kolejnym ekranie wybieramy "mam już paczkę ze specjalną etykietą". Kolejnym krokiem jest zeskanowanie paczki. Dokonujemy tego przy laserze świecącym na czerwono. Skanowany jest kod kreskowy, który widnieje na etykiecie.

Po tej czynności, urządzenie otrzymuje informacje na temat gabarytów paczki, dzięki informacjom wprowadzonym do systemu podczas rejestracji zlecenia. Na tej podstawie, zostanie otwarta odpowiednia skrytka, która zmieści naszą paczkę. Przesyłkę wkładamy do skrytki, po czym ją zatrzaskujemy. Na ekranie głównym klikamy "drukuj potwierdzenie". Obsługa urządzenia nie powinna zająć dłużej jak dwadzieścia sekund.

W skrócie:

Aby nadać paczkę InPost Paczkomaty skorzystaj z formularza na naszej stronie. Wprowadź wszystkie potrzebne dane. Jeżeli dla Twojej przesyłki jest możliwość nadania w Paczkomacie, zobaczysz to w zakładce „Sam dostarczę przesyłkę do punktu”. Po wprowadzeniu wszystkich danych nadawcy i odbiorcy oraz opłaceniu zlecenia na Twój adres e-mail trafi list przewozowy. Ten dokument musisz wydrukować i nakleić na przesyłkę. Ostatnim krokiem nadania będzie przekazanie przesyłki do paczkomatu. Aby nadać taką przesyłkę w paczkomacie, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie paczkomatu.

Komentarze
Wylogowanie po okresie nieaktywności

Podaj swoje dane aby zalogować się ponownie.

   Zapomniałem hasło

Porozmawiaj z nami