Jak zapakować paletę?

Bezpieczeństwo i sprawność przewożonego towaru jest zależne między innymi od tego, czy prawidłowo przygotujemy paletę do wysyłki. Na co należy zwrócić uwagę?

Pakowanie palet - odpowiedzialny nadawca

Firma przewozowa odpowiedzialna jest za transport towarów, jednak bezpieczne pakowanie będzie jest zadaniem nadawcy. Musi on zatem zabezpieczyć przesyłane produkty w taki sposób, aby nie dopuścić do ich zniszczenia, jak i uszkodzenia innych rzeczy przewożonych danym transportem. Nadawca musi nie tylko opakować towar zgodnie z prawem ruchu drogowego, ale również określić jego prawdziwą wagę.

Jakie palety wybrać?

Przy pakowaniu przesyłek paletowych oprócz odpowiedniego zabezpieczenia pojedynczego towaru, niemniej ważne jest zapewnienie stabilności całej konstrukcji - tzn. palety. Niezwykle istotne jest tutaj dobranie palet. Większość nadawców wybiera do tego celu palety drewniane. Niezależnie jednak od tego, na jaki materiał palet się zdecydujemy konieczne jest przede wszystkim sprawdzenie ich stanu technicznego. Palety nie mogą być połamane, a - jeśli chodzi o drewno - nie może ono podlegać procesom gnilnym.

Ułożenie na paletach

Wybranie palet to jednak dopiero początek odpowiedniego zabezpieczenia przesyłek. Zapewnieniu najlepszej wytrzymałości konstrukcji sprzyja układanie paczek na paletach na wzór murarza układającego cegły. Oznacza to, że paczki powinny spoczywać prostopadle do siebie.

Całość ma tworzyć zwartą konstrukcją. Należy zatem unikać przerw pomiędzy poszczególnymi paczkami, co mogłyby prowadzić do mniejszej wytrzymałości palety.

Należy zwrócić uwagę również na to, czy z palety nic nie wystaje. Może to prowadzić do zagrożenia w postaci uszkodzenia paczki, która znajduje się poza paleta lub też innych paczek znajdujących się poza nią. Starajmy się, aby palety, które pakujemy miały płaską i zwartą konstrukcję. Dzięki temu stabilność całej konstrukcji jest większa, podobnie, jak bezpieczeństwo przewożonych towarów. Niektóre firmy za palety o nieregularnych kształtach będą pobierać dodatkowe opłaty.

Zabezpieczanie palety

Po prawidłowym ułożeniu paczek na palecie, należy ją zabezpieczyć. Najlepiej jest to zrobić folią elastyczną i dodatkową taśmą. Dzięki temu unikniemy przesuwania paczek i tym samym ich uszkodzenia.

Warto wiedzieć, że standardowa waga jednej palety nie może być wyższa niż 700 kg. Każda paczka na palecie nie powinna przekraczać 50 kg. Maksymalna wysokość palety to 180 cm, a wymiary podstawy wynoszą 80 x 120 cm. Jeśli chcemy wysłać paletę o niestandardowych wymiarach warto jest najpierw skontaktować się z firmą kurierską.

jak zapakować paletę

Informujemy o nowej definicji przesyłki paletowej niestandardowej

  • paleta zawierająca towar o nieregularnych kształtach (nie stanowiących prostopadłościanu)
  • paleta, której ładunek nie jest przymocowany do nośnika (np. za pomocą folii, pasów lub taśm bindujących)
  • paleta zawierająca wielkogabarytowy sprzęt AGD (lodówka, pralka itp.); z zastrzeżeniem, iż paleta niestandardowa nie przekracza maksymalnych parametrów palety wraz z konstrukcją, na której jest umieszczony ładunek, tj:

- waga rzeczywista – 700 kg;

- wymiary podstawy Palety – 120 cm x 80 cm;

- wysokość Palety ≤ 180 cm;

Doręczenie takich Palet możliwe jest jedynie w systemie rampa-rampa.

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto