Czym jest model transportowy i jakie jego rodzaje wykorzystuje się w logistyce?

Modele transportowe i organizacja przewozu różnych towarów to jedne z najważniejszych zagadnień w dziedzinie handlu i logistyki. Zapotrzebowanie na takie usługi staje się coraz większe, a wymagania zleceniodawców nieustannie rosną. Aby móc im sprostać, ważne jest ciągłe doskonalenie sposobu rozwożenia, sortowania i organizacji dostarczania poszczególnych ładunków. Dzięki temu każda osoba korzystająca z usług transportowych, w tym wszyscy ci, którzy na co dzień dokonują zakupów w sklepach internetowych, mogą liczyć na szybkie, bezpieczne i korzystne cenowo przesyłki. Jakie modele transportowe są najczęściej stosowane w przewozie towarów?

Czym jest model transportowy?

Modele transportowe to różne sposoby organizacji dostarczania towarów z punktów nadania do punktów odbioru. Każdy taki system uwzględnia proces, w którym bardzo ważne są poszczególne czynności i etap organizacji dostaw, które następować muszą w ściśle określonej kolejności. Dzięki z góry zaplanowanym działaniom, usługi przewozowe przeprowadzane są w sposób sprawny i uporządkowany dla danego rodzaju produktów.  

W transporcie i logistyce stosuje się kilka modeli transportowych, które wykorzystywane są w zależności od wymagań towarów, wielkości firmy, jej potrzeb czy specyfiki trasy. Dzięki temu przewóz określonych produktów jest możliwie najszybszy i generuje niższe koszty, co przekłada się na większy zysk danego przedsiębiorstwa w związku ze sprzedażą towarów.

Rodzaje modeli transportowych

Obecnie wśród stosowanych modeli transportowych wyróżnić można model:

  • wahadłowy,
  • wahadłowo-ciągły,
  • transportowo-sztafetowy,
  • transportowy obwodowy,
  • promienisty.

W związku z prężnie rozwijającą się sprzedażą internetową i zamawianiem towarów, a także półproduktów z różnych stron świata, powstał również dropshipping. To logistyczny model sprzedaży internetowej, dzięki któremu sklepy czy firmy internetowe oferują sprzedaż danych towarów, nie posiadając ich fizycznie w magazynach. Po zakupie danego przedmiotu są automatycznie wysyłane do odbiorcy z fabryk lub składów znajdujących się w zupełnie innym miejscu na świecie. Dzięki temu nie trzeba realizować podwójnej dostawy i wysyłki. Dropshipping znacznie skraca czas dostarczenia do klienta danego produktu i zmniejsza koszty jego sprowadzenia.

Model wahadłowy – czym się wyróżnia?

Model wahadłowy jest jednym z podstawowych i najprostszych modeli transportowych. W jego ramach dany środek transportowy, taki jak np. auto dostawcze wykonuje kurs z punktu załadunku towaru do miejsca docelowego, gdzie cały towar ulega rozładowaniu. To idealny sposób organizacji dostaw w przypadku produktów spożywczych z krótką datą przydatności do spożycia, takich jak mięso czy pieczywo, ale też w branżach, gdzie jest zapotrzebowanie na konkretną ilość danego towaru jednorazowo. W tym przypadku dobrym przykładem może być transport materiałów budowlanych z hurtowni na miejsce budowy.

Wszystkie modele transportowe mają charakterystyczne cechy, na podstawie których można dobrać najlepszy wariant dostaw. Model wahadłowy wyróżniają m.in. takie kwestie jak bezpośrednie dostarczanie produktów bez potrzeby przeładunku i narażania przesyłki na uszkodzenia, szybkość i regularność dostaw. Wadą modelu wahadłowego jest jednak niecałkowite wykorzystanie potencjału środka transportowego, ponieważ po rozładowaniu towaru wraca „na pusto”. 

Czym charakteryzuje się model wahadłowo-ciągły?

Model wahadłowo-ciągły jest podobny do wahadłowego. W tym przypadku jednak kierowca danego środka transportowego nie czeka na wyładunek lub załadunek towaru, a po dojechaniu na miejsce pozostawia załadowane kontenery  czy naczepy, przekazując kwestie rozładunku innym osobom do tego oddelegowanym. Kierowca natomiast rusza od razu w dalszą trasę po kolejną przyczepę. Taki model jest bardzo wydajny, ale nieodpowiednia organizacja może powodować opóźnienia całego procesu.

Dzięki zastosowaniu modelu wahadłowo-ciągłego możliwe jest organizowanie regularnych dostaw i wykorzystanie w transporcie różnych narzędzi logistycznych, takich jak naczepy, przyczepy czy kontenery. Dzięki takiemu systemowi i odpowiedniej organizacji nie jest marnowany czas, a użytkowanie środków dostawczych jest maksymalnie wydajne. 

Metoda wahadłowo-ciągła pozwala dostarczać większe ilości towarów oraz przy jednej trasie zrealizować kilka różnych dostaw. W miejscu pozostawienia ładunku można zabrać nowy i dostarczyć go w kolejne miejsce.

Model transportowy - różne jego rodzaje i zastosowania w logistyce

Model transportowy sztafetowy – cross-docking

Wykorzystywane powszechnie modele transportowe bywają też nieco bardziej skomplikowane i takim przykładem jest cross-docking, czyli model transportowy sztafetowy. Jego dobra organizacja i właściwe rozplanowanie pozwala nie tylko skutecznie dostarczyć różne towary, ale też zapewnić przewagę konkurencyjną.

W modelu sztafetowym w pełni załadowany pojazd jedzie na miejsce przeładunku, w którym następuje rozdzielenie całego ładunku do kilku innych środków transportowych. Zazwyczaj poszczególne części towarów zabierają następnie auta dostawcze i busy, a następnie rozwożą jednocześnie w kilka różnych miejsc odbioru.

Transportowy model sztafetowy wykorzystywany jest również wtedy, gdy towary przybywają do portów transportem lotniczym lub drogą morską. Wówczas duże auta ciężarowe odbierają z portu ładunki, wiozą je do miejsc przeładunkowych, gdzie załadunek zostaje rozłożony na jeszcze mniejsze części i przekazany autom dostawczym. Taki wielkogabarytowy transport pozwala na zredukowanie kosztów przewozu i przy dobrej organizacji szybkie dostarczenie towarów nawet do wielu odległych miejsc jednocześnie.

Czym jest obwodowy model transportowy?

Modele transportowe to również system obwodowy, który najczęściej wykorzystywany jest przez firmy kurierskie. Modelem tym posługują się przewoźnicy, których usługi możliwe są do wybrania w ramach naszej platformy usług kurierskich AlleKurier.pl.

W modelu transportowym dany środek transportu odbiera z miejsca załadunku towary, a następnie rozwozi je do poszczególnych odbiorców po ustalonej trasie (możliwie najkrótszej i najszybszej). To korzystny model również dla niewielkich sklepów czy punktów dystrybucyjnych. W pierwszej kolejności dany towar otrzymują odbiorcy ulokowani najbliżej miejsca załadunku.

Model transportowy obwodowy sprawdza się szczególnie przy realizacji dostaw drobnicowych i w przypadku, gdy w niedalekiej odległości od siebie znajduje się wielu klientów. Nie ma wówczas potrzeby ciągłego wracania do magazynu, załadunek wykonuje się raz, a jeden kurs obsługuje w danym regionie wszystkich odbiorców.

Kiedy warto stosować model promienisty?

Model transportu promienistego nazywany bywa również gwieździstym. W tym przypadku kierowca dostarcza całość ładunku konkretnemu odbiorcy, powraca pustym pojazdem do magazynu, załadowuje go i wiezie kolejny towar do następnego odbiorcy. Czynność ta powtarzana jest tyle razy, ile potrzeba. Taki system stosuje się w sytuacji, gdy odbiorcy ulokowani są w różnych kierunkach i pozostawienie towaru po drodze nie jest możliwe.

Jednak model promienisty posiada też swoje zalety. Dostawy realizować można również z użyciem mniejszych pojazdów, w związku z czym koszty eksploatacyjne będą nieco niższe. Większe środki transportowe mogą natomiast realizować jednocześnie inne modele transportowe, co w ogólnym ujęciu logistycznym może być bardzo korzystne.  

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto