Dokąd trafiają nieodebrane przesyłki?

Obecnie nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby zrobić zakupy ani nawet w celu ich odebrania, bo kurier dostarczy je pod wskazany adres, dosłownie pod same drzwi domu/mieszkania. W Internecie można kupić niemalże wszystko, łącznie z żywnością, odzieżą, elektroniką, meblami itd. Kurierzy rozwożą paczki przez kilkanaście godzin na dobę i chociaż klient zna termin doręczenia przesyłki, jej odbiór może być niemożliwy. Nieodebrana paczka nie stanowi jednak większego problemu, bo większość przewoźników podejmuje drugą, czasem nawet trzecią próbę doręczenia. Innym rozwiązaniem jest odbiór paczki w wybranym punkcie czy po prostu przekierowanie paczki jej na inny adres. Niektórzy proszą sąsiada o odebranie paczki w ich imieniu lub o pozostawienie jej w portierni.

Nieodebrana przesyłka i co dalej?

Nieodebrana paczka może zostać odesłana do nadawcy, ale nie następuje to od razu. W przypadku Poczty Polskiej można mówić o pozostawieniu awizo i często też powtórnego zawiadomienia. Z kolei firmy kurierskie najczęściej podejmują ponowną próbę doręczenia przesyłki następnego dnia roboczego. Problem pojawia się przy nieudanym doręczeniu – zwykle kurier dzwoni na numer znajdujący się na przesyłce, ale nie zawsze udaje się nawiązać kontakt z jej adresatem. Warto jednak pamiętać, że przewoźnik nie jest zobowiązany do telefonicznego kontaktu z odbiorcą paczki, wynika to tylko z jego dobrej woli, wystarczy zapoznać się z regulaminem firmy kurierskiej, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Jako że zakupy online cieszą się ogromną popularnością i kurierzy dostarczają mnóstwo paczek dziennie w celu zredukowania problemu z nieudanymi doręczeniami, wprowadzono punkty odbioru. Umożliwia to odebranie swoje przesyłki w dogodnych dla siebie godzinach, nawet wieczornych. Oczywiście nie oznacza to, że paczka może zalegać w takim punkcie w nieskończoność, wszystko ma swoje limity i jeśli odbiorca się po nią nie zgłosi, w końcu zostanie odesłana do nadawcy.

nieodebrana paczka

Dokąd trafią przesyłki nieodebrane dla poszczególnych firm kurierskich?

Firm kurierskich do wyboru jest wiele, dlatego warto dowiedzieć się, co będzie dziać się z nieodebranymi paczkami u poszczególnych przewoźników dostępnych na terenie Polski. Jak więc wygląda sytuacja? Skąd będziemy musieli "w razie czego" odebrać swoją przesyłkę? Zobacz poniżej odpowiedzi!

Nieodebrana przesyłka kurier DHL

W przypadku firmy kurierskiej DHL przy nieudanej próbie doręczania paczki pod wskazany adres w zamówieniu przewoźnik podejmuje drugą próbę, zwykle następnego dnia roboczego. Odbiorca dowiaduje się o tym fakcie na podstawie awizo, w którym zostaje podany termin kolejnej próby doręczenia przesyłki. Jeśli jednak ponownie kurier nie zastanie nikogo w domu, paczka zostanie przewieziona do punktu, w którym będzie oczekiwać na odbiór przez następny tydzień. Jeżeli do tego czasu nikt się po nią nie głosi, zostanie zwrócona do nadawcy. Podobnie wygląda to w przypadku firmy kurierskiej DPD, ale przy drugiej nieudanej próbie doręczenia przesyłki uzgadnia się z przewoźnikiem jej odbiór osobisty w lokalnym oddziale DPD. Odbiorca paczki ma trzy dni robocze na jej obiór, w przeciwnym razie zostanie ona odesłana do nadawcy i to na jego koszt.

DHL - ile prób doręczenia?

Podsumowując powyższy akapit kurier DHL - ile prób doręczenia stosują pracownicy tej firmy? Darmowe są dwie próby doręczenia paczki do adresata. Po tym czasie przesyłka czeka w najbliższym punkcie DHL aż przez kolejnych 7 dni i stamtąd można ją odebrać.

Nieodebrana przesyłka kurier GLS

Wybierając dostawę kurierem GLS, można liczyć na opcję zmiany adresu przesyłki, odebranie jej przez sąsiada, oczywiście po wcześniejszy uzyskaniu na to zgody odbiorcy. W przeciwnym razie kurier będzie zmuszony zostawić awizo, a paczka znajdzie się w najbliższym punkcie ParcelShop. W celu jej odebrania będzie trzeba okazać się dokumentem tożsamości, można to zrobić w terminie dziewięciu dni rocznych od daty wystawienia awizo. Co jednak w sytuacji, gdy w danej miejscowości nie ma żadnego punktu ParcelShop? Nieodebrana paczka zostanie przewieziona do filii GLS i będzie tam czekać na odbiór, a po upływie wyznaczonego terminu trafi do nadawcy.

GLS - ile prób doręczenia?

GLS przeprowadzi maksymalnie 2 próby doręczenia paczki. Po każdej nieudanej próbie dostarczenia kurier zostawi awizo. Jeśli próby doręczenia nie powiodą się dwukrotnie, paczka będzie czekać w filii GLS przez 10 dni, po czym wróci do nadawcy.

Nieodebrana przesyłka kurier InPost

Wybierając firmę kurierską Inpost, można liczyć na dwie próby doręczenia przesyłki. Jeśli nie uda jej się dostarczyć, to zwykle można oczekiwać, że nastąpi to ponownie na drugi dzień roboczy, ale inną możliwością jest przekazanie paczki do pobliskiego Punktu Obsługi Klienta Inpost, oczywiście wymaga to uprzedniego skontaktowania się z odbiorcą – bez jego zgody pracownik nie może sam decydować o przewiezieniu nieodebranej przesyłki do punktu. Jeżeli po raz drugi nie uda się dostarczyć paczki, kurier zostawi awizo, co oznacza, że odbiorca będzie musiał odebrać przesyłkę we własnym zakresie w najbliższym Punkcie Obsługi Klienta Inpost. Usługa ta jest obecnie niedostępna ze względu na pandemię COVID-19. Po drugiej, nieskutecznej próbie doręczenia przesyłki, zostaje ona odesłana do nadawcy.

Inpost - ile prób doręczenia?

Jaką ilość prób doręczenia stosują pracownicy Inpost? Kurierzy Inpost dokonują dwóch prób doręczenia paczki przed oddaniem jej nadawcy.

nieodebrana przesyłka

Nieodebrana przesyłka kurier Fedex

Godną polecenia firmą kurierską jest Fedex, szczególnie jeśli adresata często nie ma w domu i są problemy z odebraniem paczki. Kurier Fedex odejmuje aż trzy próby doręczenia lub dwie, jeśli skorzysta się z usługi Residential Delivery. W przypadku doręczenia na adres prywatny może nastąpić ponowna próba doręczenia, wstrzymanie przesyłki do czasu otrzymania dalszych instrukcji lub dostarczenie jej w miejsce wybrane przez przewoźnika. Warto też wiedzieć, że wszelkie zmiany w terminie dostawy należy uzgodnić przez kontakt z Biurem Obsługi Klienta. Można to zrobić za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie przewoźnika lub telefonicznie.

Fedex - ile prób doręczenia?

Podsumowując, jakie ilości prób doręczenia przyjmuje kurier Fedex? Po trzech niezrealizowanych dostawach przesyłka trafia do najbliższego punktu tej firmy.

Nieodebrana przesyłka kurier Pocztex

Pocztex w przypadku nieodebrania paczki przez odbiorcę zostawia powiadamianie w postaci awizo, przesyłka trafia do oddziału, skąd można ją odebrać w terminie do siedmiu dni. Wybierając usługę Pocztex Ekspres24 po nieskutecznej próbie doręczenia kurier podejmie drugą próbę doręczenia w kolejnym dniu roboczym lub terminie ustalonym z adresatem. Wysyłane jest także zawiadomienie elektroniczne i dokonywana próba kontaktu telefonicznego z odbiorcą. W przypadku usługi Kurier 48 nieodebrana paczka trafi do placówki oddawczej i jeśli nie zostanie odebrana, to adresat zostanie ponownie poinformowany o możliwości odebrania przesyłki, na co ma siedem dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia.

Pocztex - ile prób doręczenia?

Pracownicy Pocztex stosują tylko jedną próbę dostarczenia przesyłki. Jeśli nie uda się jej dostarczyć, paczka zostanie przechowana w punkcie Pocztex do czasu jej odebrania.

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto