Regały magazynowe i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wszystkie regały magazynowe mają na celu optymalizację powierzchni przechowywania, ale wpływają również na wydajność pracy w magazynie i pomagają utrzymywać porządek. Uporządkowana powierzchnia ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa w miejscu pracy, dlatego meble magazynowe powinny być dopasowane do asortymentu, który przechowuje się w danym obiekcie.

Regały magazynowe – rodzaje

Wyróżniamy różne rodzaje magazynów, dlatego wybór wyposażenia technicznego również jest ogromny i podyktowany aktywnością danego obiektu. Również rodzaj asortymentu determinuje wybór mebli magazynowych – innych regałów używa się do składowania asortymentu drobnicowego, a innych do przechowywania towarów o niestandardowych rozmiarach. Poniżej przedstawimy i krótko opiszemy najważniejsze regały magazynowe.

Regały paletowe rzędowe i regały wjezdne

W standardowych magazynach oraz w sklepach wielkopowierzchniowych stosuje się najczęściej regały paletowe rzędowe. Ten typ regałów używany jest powszechnie w warsztatach oraz w zakładach pracy. Regały paletowe rzędowe cechują się prostą i solidną konstrukcją, są uniwersalne, ponieważ służą do przechowywania towaru na paletach lub w pojemnikach. Konstrukcja tych mebli magazynowych jest dość prosta – składają się z półek lub belek nośnych, nazywanych trawersami. Rama regału może być wykonana z różnego materiału, zależnie od przeznaczenia regałów. W magazynach wysokiego składowania stosuje się regały paletowe wykonane ze stali. Całość jest ustabilizowana i przymocowana do posadzki za pomocą kotew, czyli śrub. 

Palety z towarem umieszcza się rzędowo przy użyciu wózków wysokiego składowania. To optymalne rozwiązanie w magazynach o różnorodnym asortymencie i dużej rotacji. Nieco inaczej składuje się towar na regałach wjezdnych – tutaj palety układa się kolejno od najniższej i najgłębszej części strefy odkładczej. Regały wjezdne są używane do składowania jednorodnych towarów wg zasady FIFO.

Regały półkowe

Regały półkowe są bardzo popularne w magazynach, w których obsługuje się zamówienia klientów sklepów internetowych. Z uwagi na drobny asortyment osoba kompletująca zamówienie ma łatwy i szybki dostęp do produktów, co wpływa na wydajność i skraca czas realizacji zamówień.

Oznakowanie regałów magazynowych – regały półkowe z czytelnym oznakowaniem lokalizacji produktów

Aby jeszcze bardziej przyspieszyć czas realizacji zamówień do klientów – warto zainteresować się ofertą AlleKurier. Znamy się na bezproblemowej wysyłce paczek, niezależnie od ich ilości. Z nami zintegrujesz swój sklep internetowy ze stroną kuriera, przez co oszczędzisz czas oraz pieniądze. Gwarantujemy niskie ceny (nawet 70% niższe niż te, które znajdziesz na stronie kuriera) oraz terminowość wysyłek. Sprawdź, jak się z nami współpracuje.

Regały z półkami są chętnie wybierane do przydomowych warsztatów, garaży i do spiżarni. Producenci oferują je w różnych rozmiarach, nie trzeba ich przytwierdzać do ściany, są łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wilgoć.

Regały paletowe jezdne

Regały jezdne umieszcza się na platformie, dzięki temu meble przesuwają się w dwóch kierunkach (w prawo i w lewo). Ten rodzaj wyposażenia technicznego cechuje się bardzo dużą powierzchnią składowania. Zaletą jest możliwość bezpośredniego dostępu do każdego miejsca, dzięki temu kompletacja jest bardzo wydajna. Regały jezdne są szczególnie popularne w obiektach, w których panują specyficzne warunki (np. w mroźniach). Utrzymywanie wymaganych dla asortymentu warunków jest dość kosztowne, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zmniejszenie powierzchni obiektu, w czym doskonale pomagają regały jezdne.

Regały przepływowe

Regały przepływowe można z łatwością przesuwać przy wykorzystaniu siły grawitacji, ponieważ są wyposażone w rolki. Przepływowe meble magazynowe doskonale sprawdzają się w obiektach, w których zarządza się asortymentem szybko rotującym z terminem przydatności.

Regały push-back i cart push-back

Regały push-back bardzo przypominają regały przepływowe. Różnicą jest obsługa regału – towar umieszcza się w lokalizacji tylko z jednej strony regału. Z kolei meble typu cart push-back dają możliwość składowania wielu jednostek paletowych w jednej lokalizacji. Produkty mogą być przemieszczane, dzięki zastosowaniu przesuwnych wózków umieszczonych na szynach o pewnym nachyleniu.

Jak oznakować regały magazynowe?

Regały są bardzo istotne dla gospodarki magazynowej oraz dla procesów logistycznych. Właściwe oznakowanie regałów wpływa na optymalizację prac, ułatwia identyfikację towaru, przeprowadzenie inwentaryzacji i minimalizuje ryzyko błędów podczas kompletacji towaru. Poniżej wyjaśnimy, jak oznakować regały magazynowe.

W logistyce magazynowej stosuje się różne rodzaje oznaczeń zależnie od miejsca ich umieszczenia. Na czole regału wiesza się szyldy czołowe – są one z reguły duże i informują o ogólnym adresie ścieżki roboczej, na której znajdują się regały. Kolejnym oznaczeniem są etykiety regałowe – umieszcza się je na belkach regałów, dokładnie pod składowanym towarem – to szczegółowy adres danego gniazda.

Oznaczenie na etykiecie powinno być przypisane do danego towaru i widoczne w systemie. Na etykietach regałowych zwykle znajduje się kod kreskowy, który można zeskanować – to szczególnie przydatne podczas konfekcjonowania lub inwentaryzowania towaru. Niektóre produkty wymagają dołączenia specjalistycznej etykiety, np. karty bezpieczeństwa produktu. Tego typu informacje zamieszcza się w magnetycznych kieszonkach na dokumenty magazynowe. Na regałach powinny znajdować się również oznaczenia nośności oraz inne informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Jakie warunki BHP powinny spełniać regały magazynowe?

Całe wyposażenie magazynów musi spełniać określone normy bezpieczeństwa. Dotyczy to również regałów magazynowych, niezależnie od ich rodzaju. Najważniejsze wymogi dotyczą konstrukcji regałów – powinna zapewniać stabilność, mieć określoną nośność, której nie wolno przekraczać. Konstrukcja regału musi być zabezpieczona przed przewróceniem. 

W magazynach zwraca się uwagę na szerokość ścieżek roboczych – powinny być dopasowane do pojazdów magazynowych, czyli do wózków widłowych. Każdy regał posiada dokumentację, w której producent deklaruje maksymalne obciążenie, umieszcza znak wytwórcy oraz wszystkie dane o produkcji regału. W dokumentacji widnieją też informacje o konieczności zastosowania dodatkowych zabezpieczeń, np. ograniczników lub odbojników.

Regały magazynowe podlegają regularnym przeglądom, które mają ocenić ich stan techniczny. Zwykle wykonuje się dwa rodzaje inspekcji – bieżące i okresowe. Bieżące kontrole przeprowadza się wewnętrznie, nawet raz w tygodniu. Za okresowe kontrole, przeprowadzane przynajmniej raz w roku odpowiadają specjaliści (inspektorzy lub pracownicy oddelegowani przez producenta regałów).

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto